fbpx

Bejli bisedoi me Gruevskin për zgjedhjet dhe paralajmëroi takime edhe me liderë tjerë

-

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, sot është takuar me liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në selinë e partisë, në të cilën është diskutuar për zgjedhjet që u mbajtën më 11 dhjetor dhe për hapat e ardhshme të partisë.

Bejli në deklaratë të shkurt theksoi se SHBA është partner i Maqedonisë dhe paralajmëroi takime edhe me liderët tjerë të partive politike.

“Sapo kisha takim me Gruevskim dhe vlerësoj faktin që kisha mundësi të dëgjoj qëndrimin e tij për zgjedhjet dhe hapat tjerë. E dini se SHBA-të janë partner i këtij vendi. Do të ketë takime të këtilla edhe me liderët tjerë” tha Bejli.

Ndryshe, takimi i Bejlit me kreun e VMRO DPMNE-së vjen një ditë pas protestave para selisë së KSHZ-së, ku drejtori i arkivit të shtetit, Filip Petrovski, edhe pse nuk e përmendi me emër dhe mbiemër, megjithatë qartë aludoi në ambasadorin amerikan, ku i porositi “që të largohet nga Maqedonia dhe të mos provokoj më”.

Në pyetjen e “Meta” si i komentojnë sulmet e djeshme verbale ndaj diplomatëve në Maqedoni, fjalorin e urrejtjes dhe apelet për ekzekutim, nga ambasada e SHBA-së u përgjigjën se zgjedhjet kanë qenë të ngushtë dhe është e natyrshme që tensionet janë ngritur dhe u bënë thirrje partive politike që të mundësojnë procesi i ankesave të zhvillohet sipas ligjit, në mënyrë korrekte, transparente dhe të qetë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.