fbpx
Tag: Nikolla Gruevski

tag: Nikolla Gruevski

Skandal i ri përgjimi në Maqedoni

S’kanë të ndaluar skandalet në Maqedoni. Pas arratisjes së paradokohshme të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari, që nuk është sqaruar ende, skandali më i ri është ai të cilin e zbardhi vetë prokurori publik Ljubomir Joveski – se në dy vitet e fundit janë ndjekur dhe incizuar telefonat fiks të të gjithë prokurorëve, për çka menjëherë është ngritur procedurë hetimore paraprake. Para tre vitesh...

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e qeverisë ta merr kandidati i partisë e cila në zgjedhje ka fituar numrin më të...

Ivanov ia dorëzoi mandatin Gruevskit, fillon afati prej 20 ditë për formimin e Qeverisë

Prej sot filloj të skadojë afati prej 20 ditëve ku mandatar i për formimin e qeverisë së re, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, duhet të dorëzojë programë dhe propozim- përbërjen e Qeverisë pranë Parlamentit. Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov, siç u paralajmërua, sot pasdite, në orën 13:20 në solemnitet të shkurtë në vilën në Vodno ia dorëzoi mandatin kreut...

Gruevski: VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdoj mandati i PSP-së

Në intervistën e sotme për “Dnevnik”, kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, gjerësisht ka përmendur mandatin, punën dhe ardhmërin e PSP-së. Ai pa kurrfarë dyshimi thotë se VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdohet afati i Speciales, se “nga avioni shihet se prokuroria punon nën sugjerimin e disa ambasadave dhe është e qartë se dikujt jashtë i...

Gruevski: Nëse BDI mashtron VMRO DPMNE-në dhe shkon me LSDM-në, do të ketë pasoja në të ardhmen

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski në intervistën e re, këtë herë për numrin e nesërm të “Dnevnik”, thotë se do të tentoj të formojë qeveri, por jo me çdo kusht. Lidhur me perceptimin se po krijohet atmosferë që partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në, Gruevski thotë se vendimin e sjellin vet partitë dhe se askush s’ka...

Gruevski: Sorosi le të ulet me Katica Janevën që të sheh me kë kemi punë

“VMRO DPMNE do ta mbijetojë edhe Sorosin edhe shërbëtoret e tij të jashtëm dhe të brendshëm”, deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski në vazhdimin e katërt të “mega- intervistës” për edicionin elektronik të javores “Republika”. Gruevski thotë se si parti, kohë të gjatë ka qenë vëzhgues memec i akuzave nga disa politikanë shqiptarë të cilët paaftësinë e tyre dhe...

Gruevski: Jo që nuk i urrej shqiptarët, por është e kundërta

Në pjesën e tretë të mega-intervistës për portalin “Republika”, Nikolla Gruevski ka folur për dygjuhësinë, kantonizimin, për dallimet në kuptimin e patriotizmit, për “manipulimet e Sorosit për këtë përkufizim” Gruevski thotë se të koncepti i kantonizimit më së shumti e frikëson “ndarja e shtetit”. I pyetur se pse nuk janë ndarë Zvicrra dhe Belgjika, ai arsyetohet me atë se “është i...

Gruevski: Neve na ngjitin etiketa për shovinizëm ndërsa LSDM rrihte shqiptarë në vitet e 90-ta

“Fjalët se ne jemi nacionalistë nuk janë të vërteta”, ka deklaruar lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, në pjesën e dytë të “mega- intervistës” për edicionin elektronik të javores “Republika”. Lidhur me atë nëse VMRO DPMNE dhe kreu i saj janë nacionalistë ose jo, i dedikohet pjesa më e madhe e intervistës, ku Gruevski bën dallim mes nacionalizmit dhe...

Gruevski zbulon ilaç për Sorosin, pushon në mënyrë aktive dhe e lexon Trampin

Në “mega- intervistën” e fundvitit për edicionin elektronik të javores “Republika”, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, hapësirë shumë të madh ndau për ballafaqimin me “Xhorxh Sorosin dhe të gjitha milionat që i derdh në Maqedoni” dhe me “gazetarët e korruptuar, pronarë të mediave, profesorë, intelektualë, analistë, aktivistë, të udhëhequr nga protestues profesional”. “Po të mos ishte Sorosi me rrjetën...

Stabilitet politik që të përfundoj kriza, dëshiroi Gruevski në urimin e vitit të ri

Edhe bota edhe ne në Maqedoni kaluam nëpër periudhë me turbulenca, por edhe krahas krizës politike mirë është që e ruajtëm stabilitetin ekonomik, tha lideri i VMRO DPMNE-së në urimin e tij për Vitin e Ri. “Secili prej Jush, në vitin e ri hyn me planet dhe problemet personale dhe familjare, me dëshira dhe sfida personale. Çdo individ i ka...

Zaev apelon deri tek partitë shqiptare të mos bëjnë koalicion me Gruevskin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u bëri thirrjeve partive shqiptare që kanë fituar mandate deputetësh të mos të bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-në dhe liderin e saj Nikolla Gruevski sepse në të kundërtën kjo do të thotë mbështetje ndaj regjimit dhe diktaturës. “Të gjitha partitë patjetër të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve në zgjedhjet e fundit për ndryshime....

SHBA: Liderët politik të ndalojnë me retorikë nxitëse dhe sulmet ndaj ambasadorëve

Departamenti shtetëror amerikan sot shprehi shqetësim për shkak të situatës tensionuese në Maqedoni pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit dhe u bëri thirrje liderëve të partive politike që të ndalojnë me retorikën negative. “Jemi të brengosur për shkak të rritjes së tensioneve në Maqedoni sidomos pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit dhe dënojmë retorikën nxitëse nga disa liderë politik, që jep leje...

Kocijançiq: Brukseli është i shqetësuar për retorikën negative dhe bën thirrje për sjellje të përgjegjshme

Komisioni Evropian sot ka bërë thirrje që të mos kryhet trysni ndaj Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSZ) dhe gjyqësorit. “Komisioni i ka regjistruar rezultatet preliminare dhe rezultatin e ankesave dhe tani i pret vendimet nga procesi ankesave. Pushteteve shtetërore relevante, duke e përfshirë edhe KSHZ-në dhe gjyqësorin, duhet t’u mundësohet që të punojnë pa pengesa, pa trysni dhe pa përzierje politike”,...

Zaev u bën thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë dhe të mos lejojnë provokime

Të mos lejojmë provokime nga askush, madje as ai i cili dhjetë vite po shkatërron Maqedoninë. Koha e tij ka përfunduar- shkroi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook. “Institucionet punën e tyre duhet ta kryejnë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet. Nga vendimet e KSHZ dhe Gjykatës themelore nuk varet se kush do të formojnë...

Gruevski: VMRO DPMNE nuk do të merr pjesë në rivotim dhe bisedime me të huajt

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot u drejtua para njerëzve të tubuar para selisë së KSHZ-së, duke njoftuar se partia sonte ka pasur takim me Komitetin Ekzekutiv ku është marrë vendim me të cilin, siç tha, “i informojnë të gjithë ata sytë e të cilëve janë drejtuar kah mbrojtja e Maqedonisë”. “KSHZ mori vendime joligjore me të cilat luhet...

Bejli bisedoi me Gruevskin për zgjedhjet dhe paralajmëroi takime edhe me liderë tjerë

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, sot është takuar me liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në selinë e partisë, në të cilën është diskutuar për zgjedhjet që u mbajtën më 11 dhjetor dhe për hapat e ardhshme të partisë. Bejli në deklaratë të shkurt theksoi se SHBA është partner i Maqedonisë dhe paralajmëroi takime edhe me liderët tjerë të...

Gruevski, Janakieski dhe Rangelova arrijnë në gjykatë për rastin “shuplaka”

Ish kryeministri dhe kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot u paraqit në seancën gjyqësore për rastin “shuplaka”, që Prokuroria themelore më 15 shtator ngriti për dhunën në Komunën Qendër, si dhe shuplakat e porositura për kryetarin Andrej Zhernovski. Krahas Gruevskit, në seancë u paraqitën edhe ish ministri i transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski, deputetja Daniela Rangelova, dy këshilltarë nga...

Gruevski: Jam i fokusuar në formimin e Qeverisë së re, nuk janë dëgjuar apo takuar me Zaevin

Me Zaevin as nuk jam takuar e as dëgjuar, edhe pse pritja që të ma urojë fitoren. Por, u tregua se nuk ka forcë për këtë. Në të kaluarën, normalisht, kohë pas kohe kur ka pasur nevojë jemi takuar apo dëgjuar përmes telefonit, përfshirë edhe ditën e shtunë para zgjedhjeve kur Oliver Spasovski fillimisht e kërkoi Nikolla Todorovin, pas...

Zaev: Mes meje dhe Gruevskit nuk ka pistoleta të drejtuara, ulemi dhe bisedojmë bashkë

Unë dhe Gruevski nuk i kemi drejtuar armët mes nesh, ne ulemi bisedojmë bashkë, vendosim për të ardhmen e Maqedonisë, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev gjatë vizitës në Manastir. “Të mos u besojnë atyre nga klika e pushtetit që japin udhëzime stupide. Unë dhe Gruevski nuk kemi nishan dhe nuk kemi armë të drejtuara mes vete. Ulemi bashkë, bisedojmë...

Zaev: Gruevski nuk guxon të formoj Qeveri

Regjimi i Nikolla Gruevskit nuk guxon të formoj Qeveri, theksoi pasdite në konferencë shtypi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev dhe u bëri thirrje partive, kandidatët e të cilëve kanë marrë mandate që të mos bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-së për qeveri të re. “Mposhtëm regjimin me laps dhe zë. Regjimi nuk guxon të formoj qeveri. U bëj thirrje të gjitha...