fbpx
Tag: Nikolla Gruevski

tag: Nikolla Gruevski

Nuland: Ka shpresë për zgjidhjen e krizës politike

Përfaqësuesja e lartë e SHBA-ve, Viktoria Nuland sot u takua me kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski ku dha porosinë që kriza e thellë politike e cila qe disa muaj po mbretëron në këtë vend, të zgjidhet menjëherë. “Kriza politike e rëndoi punën e liderëve politik këtu, dhe ajo menjëherë duhet që të zgjidhet. SHBA është e kënaqur nga bashkëpunimi me BE-në,...

LSDM filloi hetim individual për ngjarjet në Kumanovë e 9 majit

Nga LSDM bëjnë thirrje që të gjithë ata që kanë ndonjë informatë rreth ngjarjeve para dy muajve në Kumanovë t’i ndajnë ato me partinë, e cila siç tha në konferencën e sotme kryetari i Komisioni për mbrojtjen e LSDM, Maksim Dimitrievski, “punon në zbardhjen e të vërtetës për Kumanovën”. “Ashtu siç zbuluam të veprat e liga të Nikolla Gruevskit përmes...

Gruevski: LSDM bën çmos që mos të arrihet marrëveshje

Duhet të gjendet zgjidhje e arsyeshme gjegjësisht kompromis i arsyeshëm. Tani për tani, pala tjetër nuk mund të them se po shkon në këtë drejtim, deklaroi sot kryeministri Nikolla Gruevski. “Edhe më tej e kam përshtypjen se pala tjetër bën çmos që mos të kemi marrëveshje. Me hapat që po i bëjnë ditët  e kaluar më duket se vendosin kushte...

Kriza para zgjidhjes: Si Gruevski të pasivizohet para zgjedhjeve?

Ka gjasa që kriza politike të zgjidhet së shpejti sepse qëndrimet e dy partive më të mëdha politike në vend, VMRO DPMNE dhe LSDM po përafrohen, mëson “Meta” nga burimet e ekipet në bisedime. Sipas të dhënave tona, shumica e dallimeve janë zgjidhur përveç nëse kryeministri Nikolla Gruevski do të “pasivizohet” nëse zgjatin afatet parazgjedhore. Përafrimi është arritur gojarisht, pa marrëveshje...

FT për Gruevskin : Do t’i pranoj propozimet e opozitës, por nuk do të tërhiqet

Në analizën e “Financial Times” kushtuar Maqedonisë thuhet se kryeministri Nikolla Gruevski është i gatshëm t’i pranoj propozimet e opozitës për ndarjen e pozitave kyçe në periudhën e zgjedhjeve të parakohshme, por nuk pranon të tërhiqet nga posti i kryeministrit. Në analizë thuhet se Gruevski disa herë ka theksuar se nuk ka ndërmend ta lëshojë postin kryeministror. “Me këtë (kërkesën...

Gruevski në forum- biznes në Paris

Në forumin e biznesit të organizuar nga grupacioni “Maqedonia 2025” në Paris, do të merr pjesë kryeministri Nikolla Gruevski së bashku me ministrin pa resor i ngarkuar për investime të huaja, Goran Mickovski, ministrin e jashtëm Nikolla Poposki dhe drejtorin e Agjencisë së investimeve të huaja dhe promovimin e eksportit, Kliment Shekerovski. Qëllimi është prezantimi i mundësive për investim dhe...

Duke goditur në tiganë dhe tenxhere, protestuesit kërkuan dorëheqjen e Gruevskit

Mijëra qytetarë dhe mbështetës të opozitës janë duke protestuat para banesës së kryeministrit Nikolla Gruevski duke kërkuar nga ai largimin nga skena politike. Protesta e cila filloi para qeverisë, parakaloi në bulevardet kryesore të Shkupit duke brohoritur tërë kohën ‘Gruevski ik’ ndërsa në duar mbanin edhe pjata dhe tiganë. Protestuesit thanë se Qeverisë Gruevski i ka ardhur fundi dhe...

Gruevski: Nuk ka tërheqje, nuk ka gjunjëzim, nuk ka dorëzim

Maqedonia është ekspozuar në sulm të fuqishëm. Heshtëm, por mjaft ishte, është koha që të përgjigjemi”, tha lideri i VMRO DPMNE dhe kryeministri i vendit, Nikolla Gruevski në tubimin e sotëm të madh në sheshin “Pela” në Shkup. “Tani ballafaqohemi me sfidën që të ballafaqohemi vetvetiu” tha Gruevski, i ndërprerë me duartrokitje. Sipas tij, “diktatura e pakicës politike, kjo është ajo...

Diplomatët shprehën shqetësim dhe qortuan Qeverinë

Ambasadorët e ShBA-ve, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian shprehën ngushëllimet e tyre qytetarëve të Maqedonisë për vdekjen tragjike të policëve të cilët u vranë në Kumanovë dhe keqardhje për banorët e Kumanovës. Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruveski në një deklaratë të përbashkët thanë se do të ofrojnë ndihmën e tyre në cilën do formë të...