fbpx
Tag: Nikolla Gruevski

tag: Nikolla Gruevski

 Një person bie në komë pas përplasjes mes BMW-së dhe motoçikletës në Kisela Vodë

Mbrëmë, 40 minuta pas mesnatës, në bulevardin “Boris Trajkovski” në lagjen Kisela Vodë, ka ndodhur një aksident trafiku mes një makine BMW dhe motoçikletës ku vozitësi 22 vjeçar i motoçikletës ka marrë lëndime të rënda. Djaloshi me lëndime të rënda trupore me automjetin e ndihmës së shpejtë është dërguar në Spitalin kirurgjik të qytetit “Naum Ohridski”. Siç njoftojnë nga MPB,...

PSP: Formimi i reparteve speciale është kuptimplotë

Formimi eventual i reparteve speciale është kuptimplotë, thonë për “Meta” Prokuroria speciale, lidhur me nismat për formimin e reparteve speciale në gjykatë dhe MPB, për rastet e PSP-së. Nga ky institucion shtojnë se nuk do të japin detaje tjera sepse, siç thonë, puna e tyre është që të zhvillojnë hetime të pavarura. “Konsiderojmë se formimi eventual i reparteve speciale është kuptimplotë,...

Gruevski për Nuland: Opozita duhet të obligohet se do të merr pjesë në zgjedhje

Është me rëndësi esenciale dalja nga kriza politike, për të cilën është i nevojshëm angazhimi dhe kontributi i të gjithë bartësve politik në arritjen e zgjidhjeve që do të shtojnë besim në proces, u pajtuan në takimin e sotëm, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski me diplomaten amerikane, Viktoria Nulland. Në takim diskutohej për sfidat aktuale politike, modalitetet për tejkalimin e...

Hajndël të mërkurën për vizitë në Shkup, vizita e Nuland nuk konfirmohet

Ndërmjetësi gjerman për krizën në Maqedoni Johanes Hajndël të mërkurën do të udhëtoj për vizitë zyrtare në Shkup, konfirmojnë për "Meta" nga ambasada e Gjermanisë në Shkup. Tani për tani nuk ka detaje për vizitën e tij në vend. Spekulohet se për vizitë pritet të vij edhe zv- sekretarja shtetërore e SHBA-ve, Viktoria Nuland, por për momentin nuk ka konfirmim...

LSDM: Rishikimi i paralajmëruar i buxhetit është dështim për Maqedoninë

Qëllimi i vetëm i rishikimit të ri të buxhetit është krijimi i kushteve për huamarrje të re përmes euro- obligacionit ndërsa ministri i ri i financave Kiril Minoski duhet të dijë se ka përgjegjësi të drejtpërdrejtë me vendosjen e nënshkrimit për huamarrjen e re të larta të qytetarëve, thuhet në reagimin e LSDM për propozim- rishikimin e buxhetit. "Për Minoskin...

Velinovska: Gruevski përgatitet të largohet nga pozita lider i VMRO-DPMNE

  „…VMRO-DPMNE-ja tashmë një kohë të gjatë nuk tregon shenja të jetës së gjallë. Prijësi partiak (Nikolla Gruevski sh.a.), siç duket në stilin e tij, në mënyrë jotransparente, etapore, po distancohet nga pozicioni kryetar. Sipas të gjitha shenjave të deritanishme, po përgatitet të demisionohet nga pozita e liderit partiak”, shkruan Mirka Velinovska, në tekstin me titull “Vallë VMRO-DPMNE-ja do të...

PSP-ja për fjalimin e Gruevskit: Nuk komentojmë deklarata politike

Prokuroria speciale nuk i komenton deklaratat e liderit të VMRO-DPMNE- së, Nikolla Gruevski, i cili dje, me rastin e ditëlindjes së 26-të të partisë, mes tjerash deklaroi se PSP-ja e ka humbur besueshmërinë e saj dhe se punon në mënyrë joprofesionale dhe nën diktatin e LSDM-së. „Siç kemi deklaruar disa herë, kjo Prokurori Publike nuk komenton deklarata politike”, përgjigjen shkurtimisht nga...

LSDM: Përgjegjësi për hyrjen në TV 21 duhet të ketë

LSDM sot në mënyrë të ashpër dënoi vandalizmin në TV21 nga sigurimi i Nikolla Gruevski dhek ërkoi përgjegjësi për kryerësit e këtij akti. "Ky akti vandal është edhe një dëshmi se sa shumë është e cenuar informimi në Maqedoni, tregon sa është shkatërruar demokracia. Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tyre më shumë kanë frikë nga e vërteta dhe ikin nga...

Gruevski: Takimi i liderëve, vetëm me temë dhe me plan

Do të merrja pjesë në takim liderësh, por më herët duhet ta di temën dhe planin e takimit- deklaroi kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski në promovimin e titujve të librave në bibliotekën “1000 Libra” në QTQ Shkup. Ai përsëriti se në partinë e tij nuk janë kundër mbajtjes së takimeve të liderëve dhe se deri më tani kanë...

Gruevski: Nuk ndjehem fajtor dhe nuk planifikoj të largohem nga shteti

Më pak se një orë ka zgjatur marrja në pyetje e ish kryeministrit Nikolla Gruevski në Gjykatën Penale ku ai ka thënë se nuk ndjehet fajtor. Ai tha se veprimet e PSP-së dhe kërkesa për masat ndaj tij janë porositur nga kundërshtari i tij politik, i cili është i vetëdijshëm se nuk e ma mbështetjen e qytetarëve. “Sot u thirra në...

Nikolla Gruevski arriti në bisedë informative në Gjykatën penale për rastin “TNT”

Ish kryeministri dhe lideri aktual i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski ka arritur për bisedë informative para gjykatësit në procedurë paraprake në Gjykatën penale. Gruevski dyshohet për rastin "TNT" të PSPp-së, për rrënimin e objektit "Kosmos" të biznesmenit Fijat Canoski. Kreu i VMRO DPMNE-së në gjykatë ka arritur me avokatët e tij dhe zëdhënësin qeveritar, Aleksandar Georgiev. Rreth gjykatës, siç njofton...

Gruevski: Tani për tani nuk do të kthehem në funksionin e kryeministrit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, thotë që tani për tani ka vendosur që të mos kthehet në funksionin e kryeministrit sepse nuk do që të keqkuptohet, gjegjësisht nuk do t’i thonë se taktikat i ka bërë  vetëm për interesa personale. “Nëse kthehem tani në funksion, shumë njerëz do të mendojnë se ndoshta e dërgoj vendim në ndonjë rrezik që të...

Gruevski me Danielson: Prioriteti i VMRO DPMNE-së është normalizimi i gjendjes

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski në takimin me Drejtorin e Drejtorisë për zgjerim të Komisionit Evropian, Kristian Danielson, ka biseduar për situatën aktuale politike, sfidat me të cilat ballafaqohet vendi, integrimet evropiane dhe reformat që duhet bërë, kanë bërë të ditur nga VMRO-DPMNE. Gruevski ka theksuar se prioriteti i partisë që e drejton është normalizimi i situatës politike dhe mbjellja e...

Shilegov: Gruevski me rrogë prej 1400 euro për një vit ka kursyer 120.000 euro

Çka ështe ajo që po e fshehë Nikolla Gruevski? Pse aktivistë partiak dhe donatorë të VMRO-DPMNE-së janë anëtarë të Komisionit për Anti-korrupsion? Cilët ishin arsyet  që u fshehën Listat anketuese të Nikolla Gruevskit nga viti 2014 dhe 2015?- ka pyetur Petre Shilegov, zëdhënës i LSDM-së. Sipas tij, Gruevski duhet të përgjigjet në këto pyetje, që janë në interes të opinionit. “Gruevski...

Protestë para shtëpisë së Gruevskit: “Mjaft ishte, do të luftojmë për lirinë”

Portret i madh me imazhin e kreut të VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot u ngjyros me ngjyrat e "Revolucionit laraman", para godinës ku gjendet shtëpia e ish kryeministrit. Aty edhe mbaroi protesta, që sot mbush jubile të vogël, një muaj nga ky tubim i parë.   https://twitter.com/meta_agency/status/730821127036108800 Para shtëpisë së ish kryeministrit fjalim mbajti Sanja Lukarevska, e cila tha se më shumë se...

Kotevski: Nuk ka vend për shqetësim, kryetari i VMRO DPMNE-së është këtu dhe është mirë

Saktë 12 ditë, kreu i VMRO DPMNE Nikolla Gruevski nuk është paraqitur në opinion, me deklaratë apo promovim të ndonjë projekti. Herën e fundit atë kamerat e kanë filmuar më 28 prill në promovimin e projektit “Nga qyteti në fshat për fillim të ri”. “Kryetari është këtu dhe është mirë, nuk ka vend për shqetësim” deklaroi për “Meta” zëdhënësi i...

Protestuesit para Qeverisë ngjyrosën fotografitë e Gruevskit dhe Ivanovit

Protestuesit e “Revolucionit të Larmë” sonte para Qeverisë vendosën fotografinë e Nikolla Gruevskit, ku shkruante “Mafia” dhe fotografinë e kryetarit Gjorge Ivanov, ku shkruante “Abolim”. Balona me ngjyra të ndryshme janë hedhur drejt këtyre dy fotografive, ndërsa më pas protestuesit edhe e dogjën fotografinë e Ivanovit. Mes tjerash protestuesit brohorisnin “Dorëheqje, Dorëheqje”. https://twitter.com/meta_agency/status/725393719554363392 Protesta filloi më orën 18 para PSP-së prej ku...

PSP: Gruevski dhe Janakieski kanë porositur rrënimin e “Kosmos”

Prokuroria Speciale Publike sot rastin e ri të quajtur TNT, për rrënimin e kompleksit që kushton mbi 100 milionë euro në Aerodrom të Shkupit. Bëhet fjalë për kompleksin “Kosmos” në pronësi të kryetarit të partisë për Ardhmëri Evropiane, Fiat Canovski.  Prokurorja speciale Fatime Fetai dha detaje konkrete se Qeveria e ish Kryeministrit Nikolla Gruevskit ka shkelur të gjithë Konventat...

Gruevski: Askush në VMRO DPMNE nuk ndjehet fajtor dhe nuk dëshiron të ketë ndërprerje të procedurave

“Edhe njëherë dua fuqishëm të distancohem nga vendimi i presidentit. Vendimi nuk është në përputhje me angazhimet tona dhe i ndihmon LSDM-së. Qëndrimi i VMRO DPMNE-së është se ai që ka bërë krime, duhet të përgjigjet për atë. Askush në VMRO DPMNE nuk ndjehet fajtor dhe nuk dëshiron të ketë ndërprerje të proceseve”, deklaroi në konferencën e shtypit kreu...

Platforma kundër korrupsionit: KSHPK të publikoj listën anketuese të Gruevskit

Komisioni shtetërorë për pengimin e korrupsionit  (KSHPK) të respektoj Ligjin në bazë të cilës është formuar, që është kompetenca e tij elementare, me qëllim të mbrojtjes të interesit publik, bëjnë thirrje publike nga Platforma e organizatave civile për luftë kundër korrupsionit. Prej atje fuqishëm reagojnë në deklaratën e kryetarit të KSHPK, Goran Milenkov që në konferencë shtypi të mërkurën javën...