fbpx

LSDM: Rishikimi i paralajmëruar i buxhetit është dështim për Maqedoninë

-

Qëllimi i vetëm i rishikimit të ri të buxhetit është krijimi i kushteve për huamarrje të re përmes euro- obligacionit ndërsa ministri i ri i financave Kiril Minoski duhet të dijë se ka përgjegjësi të drejtpërdrejtë me vendosjen e nënshkrimit për huamarrjen e re të larta të qytetarëve, thuhet në reagimin e LSDM për propozim- rishikimin e buxhetit.

“Për Minoskin huamarrja përmes euro- obligacionit është si garanci bankare në Bankën Popullore, kapital i freskët për rritjen e konsumit privat e jo huamarrje e re e qytetarëve. Është e qartë se ai tenton të shpëtoj shefin e tij Nikolla Gruevski pasi deklaroi se me rishikimin planifikon të shkurtoj në pjesën e investimeve kapitale ndërsa njëkohësisht me këtë ta rrit deficitin buxhetor. Kiril Minoski le ta lexoj ueb faqen e Ministrisë së financave që të sheh se investimet kapitale nga fillimi i vitit kanë realizim kapital prej vetëm 16% dhe janë për 20 milionë euro më të ulëta krahasuar vitin e kaluar” thuhet në reagimin e partisë opozitare.

Prej atje thonë se shkurtimi i investimeve kapitale dhe rritja e normës referente të interesit nga ana e guvernatorit të Bankës Popullore Dimitar Bogov e çojnë ekonominë në rrezik për recesion dhe rritje më të ulët se 1%.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.