fbpx
Tags LSDM

Tag: LSDM

Xhaferi dhe Zaevi hapin premierën e sezonit të ri politik në Kuvend

Në Kuvendin e R. së Maqedonisë, sot në orën 11, fillon procedura për emërimin e Qeverisë së re, që sipas nenit 112 nga Rregullorja, mund të zgjat maksimum dy ditë. Kjo është seanca e parë me të cilën do të udhëheq Talat Xhaferi dhe e para ku Zoran Zaev do të ketë fjalim në cilësinë e mandatarit. Pas krizës më të...

VMRO DPMNE nuk tregon nëse nesër do të merr pjesë në seancën parlamentare

VMRO DPMNE ende nuk ka njoftuar nĂ«se deputetĂ«t e tyre do tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« seancĂ«n e nesĂ«rme parlamentare ku duhet tĂ« debatohet lidhur me propozimin e Zoran Zaevit pĂ«r qeverinĂ« e re. Seanca e nesĂ«rme Ă«shtĂ« e para pas emĂ«rimit tĂ« Talat Xhaferi pĂ«r kryetar kuvendi. PĂ«rzgjedhjen e tij, VMRO DPMNE e quajti “jolegjitim, jokushtetues dhe nĂ« kundĂ«rshtim me Rregullore”. Nga...

LSDM: Me Besën nuk kemi marrëveshje, ngelim të hapur për bashkëpunim

LSDM me kumtesë ka njoftuar se me Lëvizjen Besa nuk kanë arritur marrëveshje rreth disa çështjeve, por se ngelen të hapur për bashkëpunim rreth reformave. "Ju njoftojmë se në lidhje me bisedimet me partinë BESA, edhe pse u pajtuam se bashkërisht e ndajmë përcaktimin për reforma urgjente për zhvillim demokratik të Maqedonisë, për një pjesë të pyetjeve nuk arritëm marrëveshje....

Zaev: Me gjithë fuqinë time do të luftoj kundër ndasive që dobësuan shoqërinë

JetĂ« nĂ« Maqedoni pĂ«r tĂ« gjithĂ«. Prej sot ky Ă«shtĂ« obligimi jonĂ« i pĂ«rbashkĂ«t. Kjo nuk Ă«shtĂ« fundi i betejĂ«s pĂ«r jetĂ«n qĂ« e zgjodhĂ«m. Ky Ă«shtĂ« vetĂ«m fillimi, ka thĂ«nĂ« lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev nĂ« fillim tĂ« kongresit tĂ« 22-tĂ« tĂ« partisĂ« qĂ« Ă«shtĂ« mbajtur sot nĂ« hotelin “Aleksandar Palace”. “Prej sot, para nesh hapet njĂ« fushĂ« e...

LSDM sot në kongres do ta rizgjedh Zaevin

NĂ« hotelin “Aleksandar Palace” nĂ« Shkup do tĂ« mbahet kongresi i 22-tĂ« i rregullt i LSDM, ku krahas pikave tjera, do tĂ« bĂ«het rizgjedhja e Zoran Zaevit pĂ«r kryetar i partisĂ« si dhe do tĂ« zgjidhet pĂ«rbĂ«rja e re e KĂ«shillit Qendror. LSDM nĂ« fillim tĂ« muajit shpalli konkurs pĂ«r vet- kandidim tĂ« personave tĂ« interesuar pĂ«r postin e kryetarit...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Zaev pasnesër në kongresin e LSDM-së do të jetë kandidati i vetëm për kryetar

Kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev pas darkĂ«s sĂ« djeshme nĂ« Bruksel me Federika Mogerinin dhe kryeministrat e shteteve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, pasnesĂ«r nĂ« kongresin partiak e pret riemĂ«rim pĂ«r lider tĂ« ri tĂ« LSDM-sĂ«. Zaev Ă«shtĂ« kandidati i ri pĂ«r kryetar partie qĂ« do tĂ« zgjidhet nĂ« kongresin e 22 tĂ« rregullt qĂ« do tĂ« mbahet nĂ« hotelin “Aleksandar...

Zaev nesër në darkë me Mogerinin dhe kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nesër në Bruksel do të merr pjesë në darkën joformale të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, konfirmojnë nga LSDM. Mogerini javën e kaluar dërgoi ftesë deri tek gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor për darkë në Bruksel, por deri më sot zyrtarisht nuk dihej cili...

Zaev dhe Sela kanë biseduar për çështjet e resorëve në Qeverinë e re

Bisedimet po vijojnĂ« me tĂ« gjitha partitĂ« politike dhe besoj qĂ« do tĂ« fillojmĂ« tĂ« flasim edhe pĂ«r resorĂ«t dhe emrat e ministrave, ka deklaruar sot kreu i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev para fillimit tĂ« takimit me kreun e AleancĂ«s pĂ«r ShqiptarĂ«, Zijadin Sela. “MĂ« vjen mirĂ« qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« pjesĂ« bisedimet po ecin nĂ« drejtimin e duhur. Besoj se sot...

Zaevi dhe Ahmeti janë dakorduar që të merren vesh në mënyrë më intensive

Lideri i LSDM-së dhe mandatari Zoran Zaev dhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot nuk kanë biseduar për zgjidhjet kadrovike të ministrive resor dhe kjo temë është lënë për takimet e radhës, thuhet në njoftimin e shkurtë të LSDM-së pas takimit të dy liderëve. Temat e takimit të sotëm, që është e para në suazat e bisedimeve mes LSDM-së dhe...

Ahmeti largohet nga LSDM pa dhënë deklaratë, thotë se do të ketë njoftim

Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi i sotëm mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe kreut të BDI-së, Ali Ahmeti, në selinë e LSDM-së në kuadër të bisedimeve mes partive për përbërjen e qeverisë së re. Ahmeti në selinë e LSDM-së ka arritur në 12 e 30 minuta ndërsa është larguar më 14 e 45 minuta. Kreu i...

Ivanov nĂ« mesditĂ« do t’ia ndaj mandatin Zaevin

Presidenti Gjorge Ivanov sot më ora 12, do t'ia ndaj mandatin për formimin e Qeverisë së R. së Maqedonisë liderit Zoran Zaev, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 11 dhjetor, VMRO DPMNE fitoi 51 deputetë, por nuk arriti të formoj koalicion qeveritar me partitë shqiptare. LSDM e cila në zgjedhjet fitoi 49 vende...

Gruevski apelon që më 15 tetor të ketë zgjedhje lokale dhe parlamentare

Lideri i VMRO DPMNE-sĂ«, Nikola Gruevski sot ka konfirmuar se partitĂ« politike janĂ« marrĂ« vesh qĂ« zgjedhjet lokale tĂ« mbahen mĂ« 15 tetor kĂ«tĂ« vit dhe menjĂ«herĂ« apeloi qĂ« sĂ« bashku me to, tĂ« mbahen edhe zgjedhjet e reja parlamentare. “Besoj qĂ« gjĂ«rat do tĂ« shkojnĂ« nĂ« drejtim tĂ« duhur, 15 tetori Ă«shtĂ« afati mĂ« i ri qĂ« LSDM mund...

VMRO DPMNE: Anketa e IRI-t tregon se populli ia ka kthyer shpinën Zaevit

“Populli ndjehet i mashtruar pas zgjedhjeve me PlatformĂ«n e TiranĂ«s dhe pĂ«r kĂ«tĂ« nĂ« anketĂ«n e IRI-t, shumica vlerĂ«son se duhet tĂ« ketĂ« zgjedhje tĂ« reja. Anketa e IRI tregon se populli ia ka kthyer shpinĂ«n Zaevit dhe nuk dĂ«shiron njĂ« kriminel ta udhĂ«heq shtetin. Thuajse dyfish mĂ« e madhe Ă«shtĂ« mbĂ«shtetja qĂ« VMRO DPMNE e ka ndaj LSD-sĂ«â€,...

Vetëm Zaevi kandidohet për kryetar i LSDM-së, mbështetje nga të gjitha komiteteve komunale?

Tani pĂ«r tani s’mund tĂ« dalim me informacione sepse duhet tĂ« verifikojmĂ« çfarĂ« paraqitje kanĂ« arritur nĂ« konkurs. Prej nesĂ«r do tĂ« mund tĂ« japin informata pĂ«rkatĂ«se, deklaroi para pak kohe zĂ«dhĂ«nĂ«si i LSDM-sĂ«, Petre Shilegov nĂ« pyetjen sa kandidatura pĂ«r kryetar partie dhe anĂ«tarĂ« tĂ« KĂ«shillit Qendror dhe MbikĂ«qyrĂ«s tĂ« LSDM-sĂ« kanĂ« arritur prejdje, kur edhe skadoi afati...

Vetëm gushti dhe dhjetori nuk janë në lojë për zgjedhjet lokale të këtij viti

Në tre ditë deri në përfundim të mandatit të kryetarëve të komunave, LSDM dhe VMRO DPMNE për herë të parë dalin me termine të mundshme për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, që mos të ketë bllokim të funksionimit të komunave. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se nëse arrihet marrëveshje zgjedhjet lokale të mbahen...

LSDM: Bllokada do të arrijë kulmin kur të përfundoj mandati i kryetarëve të komunave

“ËshtĂ« e domosdoshme qĂ« menjĂ«herĂ« tĂ« zhbllokohen proceset demokratike nĂ« Maqedoni dhe Gjorge Ivanov menjĂ«herĂ« t’ia ndajĂ« mandatin kryetarit Zoran Zaev pĂ«r formimin e QeverisĂ«â€, ka deklaruar partia e LSDM-sĂ« nĂ« njoftimin e rregullt ditor. Nga kjo parti shtojnĂ« se pĂ«r shkak tĂ« proceseve tĂ« bllokuara demokratike, Maqedonia ballafaqohet me probleme tĂ« cilat pengojnĂ« qytetarĂ«t dhe sistemin e shtetit. “Bllokimi i...

LSDM: Ivanov të mos numëroj deri në dhjetë, Maqedonia ka nevojë për qeveri të re

Gjorge Ivanov nuk ka nevojĂ« tĂ« pret dhjetĂ« ditĂ«, por se Ă«shtĂ« e nevojshme tĂ« veproj sipas KushtetutĂ«s dhe sa mĂ« shpejtĂ« t’ia ndajĂ« mandatin pĂ«r formimin e QeverisĂ« sĂ« re, liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, ka kĂ«rkuar sot nĂ« mĂ«ngjes kjo parti. Nga partia opozitare thonĂ« se procedura Ă«shtĂ« e pĂ«rfunduar dhe se pritet presidenti i shtetit ta ndajĂ«...

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

LSDM ka shpallur konkurs për vet- kandidim për kryetar partie

LSDM dje në faqen zyrtare të internetit ka shpallur thirrje, të cilat në një pjesë të gazetave sot janë publikuar si shpallje për vet- kandidim për të interesuarit për postin e kryetarit të partisë gjegjësisht për postin e Zoran Zaevit si dhe për anëtarë të Këshillit Qendrorë dhe Mbikëqyrës. Në thirrjen për pretenduesit për postin e kryetarit thuhet se kandidati...