fbpx

Zaev nesër në darkë me Mogerinin dhe kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

-

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nesër në Bruksel do të merr pjesë në darkën joformale të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, konfirmojnë nga LSDM.

Mogerini javën e kaluar dërgoi ftesë deri tek gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor për darkë në Bruksel, por deri më sot zyrtarisht nuk dihej cili nga Maqedonia do të darkoj me Mogerinin, kryeministri teknik Emil Dimitriev apo kreu i LSDM-së.

Zaev për momentin është mandatar për formimin e qeverisë së re dhe ende nuk është kryeministër, por siç kumtojnë nga kabineti i Mogerinit, ai është ftuar në cilësinë e “të emëruarit për kryeministër”.

Tema kryesore e takimit do të jetë gjendja në rajon pas ngjarjeve të fundit “dhe si të gjithë mund të lëvizin përpara”.

Pas takimit nuk parashihen konferenca shtypi dhe deklarata, por nga zyra e Mogerinit njoftuan se do të dërgojnë kumtesë për detajet e bisedave.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.