fbpx
Tags Federika Mogerini

Tag: Federika Mogerini

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Zaev nesër në darkë me Mogerinin dhe kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nesër në Bruksel do të merr pjesë në darkën joformale të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, konfirmojnë nga LSDM. Mogerini javën e kaluar dërgoi ftesë deri tek gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor për darkë në Bruksel, por deri më sot zyrtarisht nuk dihej cili...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani për tani nuk zbulon kush do të udhëtoj në Bruksel për takim me përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të jashtme, Federike Mogerini, a do të jetë kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “Për momentin mund të them se ftesat janë dërguar deri tek kryeministrat ndërsa emrat e pjesëmarrësve do të konfirmohen pak para vizitës....

Mogerini dhe Han: Mandati i Zaevit është hap i rëndësishëm që shteti të del nga kriza

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Han dhe përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini e kanë përshëndetur dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë nga presidenti Gjorge Ivanov dhe për ta shqyrtuar qëndrimin e tij. "E mirëpresim vendimin e presidentit Gjorge Ivnaov për t’ia  dhënë mandatit për formimin e Qeverisë Zoran...

Mogerini- Xhaferi: Roli i kryetarit të Kuvendit duhet të jetë mbi interesat partiake dhe etnike

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri pranë BE-së, Federike Mogerini, sot pasdite është takuar me kryetarin e porsazgjedhur të Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi, në suazat e vizitës së tij zyrtare në Bruksel. Mogerini, siç njoftojnë nga kabineti i saj, ka përshëndetur zgjedhjen e Xhaferi për kryetari kuvendi dhe ka theksuar se është rol që duhet të...

Talat Xhaferi për vizitë zyrtare në Bruksel

Me ftesë të përfaqësuesve të lartë të BE-së dhe Parlamentit Evropian, kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është për vizitë zyrtare në BE, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. Sipas agjendës, Xhaferi sot do të takohet me komisarin për politikë fqinjësore dhe zgjerim, Johanes Han, me përfaqësuesen e lartë për punë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini, me kryetarin...

Mogerini: Mos luani me zjarr, mos e shndërroni këtë në konfrontim ndëretnik

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme në BE, Federika Mogerini, në konferencën e shtypit pas mbarimit të Këshillit të ministrave të jashtëm të BE-së tha se është e shqetësuar për situatën në Maqedoni dhe politikanët i porositi të mos luajnë me zjarr. “Sa jam e shqetësuar? Jam, por tentoj të mësoj të ngritem mbi shqetësimet dhe të shoh potencialin...

Arifi: Thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit

“Thirrjet për ndarje dhe padurim, nuk duhet të jenë pjesë e agjendave të partive politike. E ardhmja e të gjithë qytetarëve, pa marrë parasysh fesë dhe kombit, është BE dhe për këtë është e rëndësishme të gjendet zgjidhje për të gjitha çështjet ndërsa thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit”, u përgjigj nënkryetarja...

Mogerini: Ballkani Perëndimor është i tensionuar, nevojitet mbështetje bindëse nga BE

Situata në Ballkanin Perëndimor është e tensionuar, me sfida të planit të brendshëm, rajonal dhe global dhe nevojitet mbështetje bindëse nga BE për integrimin e rajonit, deklaroi sot në Bruksel përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogerini. Mogerini para seancës së ministrave për punë të jashtme, deklaroi se për vizitën e Ballkanit Perëndimor do t’i njoftoj shefat e diplomacisë e...

Mogerini: Ivanov të bëj revidimin e vendimit në interes të qytetarëve

Kisha takime të gjata dhe esenciale, shpresoj edhe konstruktive ndërsa ditët në vijim do të shohim sa kanë qenë konstruktive, deklaroi më parë në Shkup përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini pas takimeve me liderët e partive politike dhe presidentin Ivanov. Ajo deklaroi se qëllimi i vizitës është që të vërtetohet se vendi i Ballkanit...

Mogerini në vizitë disaditore në Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini nesër pasdite do të arrijë për vizitë disaditore në Maqedoni në suazat e mini- turneut nëpër shtetet e Ballkanit. Mogerini para vizitës deklaroi se mini- turneu i saj në Ballkan është për qëllim që të sigurohet se “vendet nuk janë zmbrapsur nga procesi i integrimeve në BE”. “Për...

Mogerini dhe Han bëjnë thirrje urgjentisht të formohet qeveria e re e cila do t’i zbatoj reformat

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisari Johanes Han vonë mbrëmë përshëndetën zgjedhjet e mbajtura në Maqedoni të 11 dhjetorit. “Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në IRJ Maqedoni kaluan qetë dhe pa incidente, me dalje të lartë të votuesve. Zgjedhjet ishin të vëzhguara nga misioni i OSBE/ ODIHR. Këto zgjedhje ishin element kyç i...

Mogerini dhe Han: Kjo është mundësi e re për zgjidhjen e krizës

Vendimi i gjykatës Kushtetuese e hap rrugën që Parlamenti sërish të mbajë seancë në të cilën do të heqë dorë nga zgjedhjet e caktuara për 5 qershor, për të cilat nuk ka kushte për mbajtjen e tyre. Ky është këthim i mundësisë për shtetin, të përqendrohet në më shumë çështje serioze. Rruga e të ardhmes duhet patjetër të definohet bashkërisht nga...

Mogerini: Nuk duhet kursyer përpjekjet për kompromis të vazhdueshëm politik

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini sot në mëngjes realizoi takim me zëvendës- kryeministrin, Fatmir Besimi. “Përfaqësuesja e lartë shprehu se Bashku Evropian pret që interesi i shtetit dhe qytetarëve të tij të vendosen mbi interesat partiake në këto kohë të vështira. Nuk duhet të kursehet asnjë përpjekje që do të çojë në...