fbpx

Mogerini- Xhaferi: Roli i kryetarit të Kuvendit duhet të jetë mbi interesat partiake dhe etnike

-

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri pranë BE-së, Federike Mogerini, sot pasdite është takuar me kryetarin e porsazgjedhur të Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi, në suazat e vizitës së tij zyrtare në Bruksel.

Mogerini, siç njoftojnë nga kabineti i saj, ka përshëndetur zgjedhjen e Xhaferi për kryetari kuvendi dhe ka theksuar se është rol që duhet të jetë mbi politikat partiake dhe etnike dhe në interes të të gjithë qytetarëve dhe komuniteteve.

“Gjatë bisedave, Mogerini ka përsëriti dënimin e ashpër të BE-së ndaj dhunën e javës së kaluar në Kuvend ndaj deputetëve dhe gazetarëve. Ajo ka përshëndetur emërimin e Talat Xhaferit për kryetar kuvendi nga shumica parlamentare, duke theksuar se ky rol duhet të jetë mbi politikat partiake dhe etnike. BE është e gatshme të punojë me të, me Kuvendin dhe gjithë institucionet e tjera për të avancuar Reformat Urgjente Prioritare si dhe implementimin e Marrëveshjes së Përzhinës. BE pret që të gjitha partitë politike të angazhohen në mënyrë konstruktive në procesin politik, përfshirë formimin e Qeverisë “ ka thënë Mogerini.

Ajo më tej ka thënë se BE pret të gjitha partitë politike në mënyrë konstruktive të përfshihen në procesin politik, në formimin e qeverisë si dhe në punën e Kuvendit të ri.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.