fbpx

Mogerini dhe Han: Mandati i Zaevit është hap i rëndësishëm që shteti të del nga kriza

-

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Han dhe përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini e kanë përshëndetur dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë nga presidenti Gjorge Ivanov dhe për ta shqyrtuar qëndrimin e tij.

“E mirëpresim vendimin e presidentit Gjorge Ivnaov për t’ia  dhënë mandatit për formimin e Qeverisë Zoran Zaevit, si një hap të rëndësishëm në procesin e formimin e Qeverisë. Shpresojmë se kjo frymë konstruktive do të vazhdojë të mbizotërojë, në mënyrë që vendi të dalë nga kriza politike”, thuhet në deklaratën e përbashkët

Mogerini dhe Han gjithashtu u bëjnë thirrje partive parlamentare që së bashku të punojnë në agjendën për reformat, për ta kthyer vendin në rrugën euro-atlantike.

“U bëjmë thirrje të gjitha partive parlamentare që t’i lënë anash dallimet dhe bashkë të punojmë në reformat e përbashkëta, që ta kthejnë shtetin në rrugën evropiane. Njerëzit e meritojnë këtë. Ne jemi të gatshëm të mbështesim qeverinë në përpjekjet e saja për reforma”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.