fbpx
Tag: јоханес хан

tag: јоханес хан

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

Gruevski erdhi për bisedië me Han, por nuk deshi të fotografohet as për Twitter

Në vijim e sipër është takimi i liderit të VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski me euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe euro- deputetët, Ivo Uajgël, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn. "Johanes Han dhe euro- deputetët janë në bisedë me Nikola Gruevskin. Urgjentisht kërkohet Qeveri e re. Shih shumicën parlamentare. Kushtetuta patjetër të respektohet", shkroi në Twitter Majkël...

Kasami: Han ofroi mbështetje për formimin e Qeverisë

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe treshja evropiane, Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn ofrojnë mbështetje për dalje nga kriza dhe kërkojnë të shohim më shumë drejt të ardhmes së shtetit sesa interesit personal, deklaroi lideri i lëvizjes Besa, Bilall Kasami, pas takimit me katërshen e Brukselit. “Sot kishim edhe një vizitë të euro- komisarit...

Ivanov nuk do të takohet me Hanin, terminin ia lë nismës “Për Maqedoni të përbashkët”

Presidenti i vendit Gjorgje Ivanov nuk do të takohet me komisarin për zgjerim, Johanes Han dhe treshen evropiane, Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Knut Flekenshtajn sepse ende është për vizitë zyrtare në Hungari. Siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, Ivanov madje vonë sonte do të kthehet në Maqedoni ndërsa prej të premten ka njoftuar ambasadorin Samuel Zhbogar se nuk planifikon...

Arrijnë për vizitë Han dhe treshja evropiane, askush nuk konfirmon takin me presidentin Ivanov

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han së bashku me treshen evropiane Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtejn, sot pasdite do të arrijë në vizitë disaorëshe në Maqedoni në përpjekje që të zhbollokoj krizën politike në vend. Han dhe tre euro- deputetët, siç njoftoi dje zëdhënësja Maja Kocijançiq, do të takohen me liderët politik. Tash për tash,...

Çavkov: Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend

Deputetët nesër do të kenë qasje të papenguar në Kuvend, deklaroi për “Dojçe Vele”, drejtori i Byrosë së sigurisë publike (BSP), Mitko Çavkov. Nesër më ora 12 në Kuvend pritet të mbahet koordinimi i partive parlamentare politike për formimin e Komisionit për zgjedhje dhe emërim, si bazë për vazhdimin e seancës konstituive për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nesër në mesditë...

Nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkon takim me euro- komisarin Han

Nga nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkojnë takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, i cili të martën do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi anëtari i nismës dhe drejtori i Operës dhe Baletit të Maqedonisë (OBM), Igor Durlovski i cili shtoi se askush “nuk guxon, nuk duhet dhe nuk mund t’i injoroj 200 mijë...

Mançevski: Hanit nuk kemi çfarë t’i themi e që ai nuk e di

Konsultimet mes LSDM-së dhe partive që i dhanë nënshkrimet e tyre që për mandatar të jetë Zoran Zaevi ende janë në zhvillim e sipër dhe nesër, më së voni deri të martën, pritet të zbardhet propozimi për kryetarin e ri të Kuvendit, deklaroi zv- kryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski për "Televizionin 24". "Besoj se deri në fillim të seancës konsultative...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nënshkrimet, me padurim presim hapat e mëtutjeshëm. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin për formimin e qeverisë kandidatit nga partitë që kanë shumicë në Kuvend, në pajtim me Kushtetutën, thuhet në deklaratën e euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në faqen e KE-së pasi BDI mbrëmë vendosi nënshkrimet për formimin e Qeverisë t’ia...

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

Nevojitet kohë shtesë, por partitë duhet të demonstrojnë pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han në dorëzimin solemn të 31 automjeteve të terrenit, donacion nga BE për policinë kufitare ndërsa në kontekst të bisedimeve të djeshme me liderët e partive politike rreth çështjes së formimit të qeverisë së re. “Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike,...

Gruevski vonohet 40 minuta në takimin me Hanin, nuk deshi të incizohet dhe prononcohet

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski sonte nuk u prononcua për mediat pas takimit me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han, siç e bënë këtë paraprakisht liderët e tjerë politike pas takimeve me komisarin. Sipas paralajmërimeve, për detajet e takimit të Gruevskit me Hanin dhe qëndrimin e partisë rreth situatës aktuale politike, VMRO DPMNE do të njoftoj për kumtesës. Ndryshe, Gruevski...

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-së, bëjnë çmos që të mbaroj procesi i grumbullimit të nënshkrimeve për formimin e Qeverisë, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i Integristëve, Ali Ahmeti deri më tani personalisht nuk i ka kërkuar kurrfarë dokumenti të shkruar, por nëse kështu ka vendosur, do ta ketë. “Fjala...

Janeva dhe PSP u tërhoqën nga kamerat ndërsa nuk i komentuan deklaratat e KE-së, Hanit dhe Kukanit

Prokuroria Speciale nuk komentoi deklaratat e euro- komisarit Johanes Han dhe konkluzionet nga raporti i fundit i KE-së për progresin e Maqedonisë, në pjesën e PSP-së, si dhe deklaratat e euro- deputetit Eduard Kukan. Nga PSP të mërkurën kërkuam, por nuk morëm koment lidhur me raportin ndërsa dje u lajmëruam në shërbimin për marrëdhënie me opinionin, por nga atje na...

Han: Kriza në Maqedoni ende s’ka mbaruar

Për Maqedoninë, kriza ende s'është e mbaruar. Ka hapa pozitiv lidhur me Marrëveshjen e Përzhinës, veçanërisht me atë që janë caktuar zgjedhjet më 11 dhjetor dhe që kanë rëndësi vitale për tejkalimin e krizës, deklaroi euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme, pas prezantimit të raportit të progresit. Në pyetjen e "Meta" nëse Kuvendi duhet ta vazhdoj...

Han më 14 tetor vjen në Shkup për bisedë me krerët e partive dhe Katica Janevën

Eurokomisari për negociata për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han, të premten e ardhshme, më 14 tetor do ta vizitojë Republikën e Maqedonisë, konfirmoi për “Meta”, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. Sipas paralajmërimeve, ai në Shkup do të takohet me krerët e partive më të mëdha, me prokuroren speciale Katica Janeva dhe sektorin civil. Informacioni për vizitën e Han vjen...

Han dhe ambasadorët evropian Houit, Uajgl dhe Kukan në Strasburg kanë biseduar për Maqedoninë

Komisari evropiane i zgjerimit, Johanes Han sot në Strasburg është takuar me treshen evropian Riçard Houit, Ivo Uajgl dhe Eduark Kukan, me të cilët ka biseduar për gjendjen politike në Maqedoni. Ai pas takimit, në profilin e tij në Twitter përsëriti nevojën për zgjedhje të besueshme. "Strasburg: Bisedë e mirë me Houit, Uajgl dhe Kukan për zhvillimin e bisedimeve në Shkup....

Han: Partitë po respektojnë marrëveshjen

Me marrëveshjen e partive politike për mbajtjen e zgjedhjeve më 11 dhjetor dhe me fillimin e numërimit të 100 ditëve deri në këtë datë, po respektohet marrëveshje, bëri të ditur euro- komisari për zgjerim, Johanes Han për "Radio Evropën e Lirë". Ai shton se me zgjedhjet nuk përfundon procesi reformues në Maqedoni. "Mendoj se tani kanë kuptuar se gjenden në pikë serioze...

Hajndël të mërkurën për vizitë në Shkup, vizita e Nuland nuk konfirmohet

Ndërmjetësi gjerman për krizën në Maqedoni Johanes Hajndël të mërkurën do të udhëtoj për vizitë zyrtare në Shkup, konfirmojnë për "Meta" nga ambasada e Gjermanisë në Shkup. Tani për tani nuk ka detaje për vizitën e tij në vend. Spekulohet se për vizitë pritet të vij edhe zv- sekretarja shtetërore e SHBA-ve, Viktoria Nuland, por për momentin nuk ka konfirmim...

Han: Marrëveshja e Përzhinës mbetet në fuqi

Nevojitet zbatim i plotë i Marrëveshjes së Përzhinës, shprehet euro-komisari Johanes Han, në intervistën për portalin “Euroaktiv”. – Kam theksuar vazhdimisht se çfarë presim nga liderët politik në vend: zbatim të plotë të Marrëveshjes së Përzhinës, që e arritën liderët politikë verën e kaluar dhe që vazhdon të mbetet në fuqi, punë serioze në reformat për shtet juridik, tërheqje të...

Mogerini dhe Han: Kjo është mundësi e re për zgjidhjen e krizës

Vendimi i gjykatës Kushtetuese e hap rrugën që Parlamenti sërish të mbajë seancë në të cilën do të heqë dorë nga zgjedhjet e caktuara për 5 qershor, për të cilat nuk ka kushte për mbajtjen e tyre. Ky është këthim i mundësisë për shtetin, të përqendrohet në më shumë çështje serioze. Rruga e të ardhmes duhet patjetër të definohet bashkërisht nga...