fbpx
Tag: јоханес хан

tag: јоханес хан

Anulohet takimi i liderëve në Vjenë

Tani për tani nuk ka njoftim zyrtar nga Brukseli për anulimin e takimit e as informacion se kur mund të mbahet i njëjti. Delegacioni i BE-së në Shkup të martën deri te katër liderët e vendit dërgoi ftesë për takim liderësh në Vjenë, në emër të komisarit dhe euro- deputetëve. Deri më sot, pjesëmarrjen në takim e kanë konfirmuar vetëm...

Ahmeti: Nuk dua nga Vjena të kthehem pa marrëveshje

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti gjatë pjesëmarrjes së tij në “Klik Plus” në TV 21 konfirmoi pjesëmarrjen e tij në takimin në Vjenë të premten. Ahmeti tha se nga Vjena nuk do të kthehet pa marrëveshje. Ai thotë se Marrëveshja e Përzhinës duhet të konfirmohet sepse, sipas tij nuk është i vdekur. “Prokuroria speciale funksionon, funksionojnë edhe institucionet tjera, kërkuam nga...

BE ka dërguar ftesë deri te partitë për takim të ri të liderëve në Vjenë

Delegacioni i BE-së në Shkup ka dërguar ftesa deri te partitë politike për takim liderësh për të premten në Vjenë, konfirmojnë për “Meta” nga delegacioni. Euro- deputetët Riçard Houit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl i kanë bërë thirrje katër liderëve, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten të takohen në Vjenë. Në takim, sipas paralajmërimeve është ftuar edhe euro- ambasadori...

Brukseli konfirmon: Takim liderësh do të ketë, por nuk dihet ku dhe kur

Komisionit Evropian tani për tani nuk konfirmon nëse liderët politik të premten në Vjenë do të kenë takohen me treshen evropiane, Uajgl, Kukan dhe Houit dhe euro- komisari për zgjerim, Johanes Han. “S’mund të konfirmojmë takimin, por komisari Han është në kontakt të vazhdueshëm me liderët politik, euro deputetët dhe delegacionin e BE-së dhe partnerët kyç siç janë SHBA, që...

Han: Nëse partitë nuk fokusohen për zgjedhje korrekte, qeveria e re nuk do të pranohet ndërkombëtarisht

Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, iu ka bërë thirrje partive politike në Maqedoni që të vazhdojnë dialogun politik në kuadër të tryezës negociuese që njëherësh sipas tij paraqet rrugën e vetme që vendi të vazhdojë procesin e integrimit europian. Gjatë një fjalimi në institutin "Brookings " në Washington, të publikuar në ueb faqen zyrtare të Bashkimit Evropian, Hahn ka...

Han iu bëri thirrje qytetarëve të përmbahen nga dhuna

Pas protestave që dy ditë me radhë po mbahen ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të fal politikanë të përfshirë në krime, në Tuiter u prononcua euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili porositi qytetarët të jenë të arsyeshëm dhe të distancohen nga dhuna. "Thirrje për partitë politike dhe qytetarët e arsyeshëm që të përmbahen...

Takim urgjent i Han me Uajgl dhe Kukan për Maqedoninë

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, sot në mëngjes ka takim urgjent me ndërmjetësuesit e Marrëveshjes së Përzhinos, Riçard Hovit, Ivo Vajgël dhe Eduard Kukan, pas vendimit të djeshëm të presidentit Ivanov që t’i ndalojë të gjitha proceset gjyqësore. https://twitter.com/richardhowitt/status/720156301217673216 Han dhe Houit dënuan vendimin e Ivanov, duke thënë se kjo shkakton shqetësim për sundimin e të drejtës...

Han: Pas kësaj, dyshoj në zgjedhje korrekte

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot dënoi vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për zhvlerësimin e proceseve gjyqësore kundër politikanëve, duke theksuar se kjo është kundër sundimit të së drejtës. “Deklarata e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që të gjithë politikanët të amnistohen, ashtu siç unë  e kuptoj është e papranueshme dhe nuk është në përputhshmëri me...

Han: KSHZ ka kohë të mjaftueshme që të përgatit listën e zgjedhësve

Ka kohë të mjaftueshme për të kryer punët që kërkohen nga organet relevante për të krijuar kushtet e nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Kështu ka deklaruar eurokomesari, Johanes Han, pas takimit të tij bilateral me ministrin e Jashtëm, Nikolla Popovski. Sipas tij, nuk ka elemente që mund t’a pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve në datën e caktuar dhe është i bindur se...

Kriza politike: Gjithçka është njëjtë, vetëm dita e zgjedhjeve është e re

Dy ditë pasi Parlamenti e votoi ditën e re për lëshimin , 7 Prill 2016, ende është e paqartë çka saktësisht dhe a është arritur marrëveshje për gjithçka. Çka me mediat, a janë atë kusht për 5 qershor apo jo? A ka kushte të tjera për të cilat duhet të negociohet? A vazhdojnë takimet gjatë ditës dhe natës në Klubin e deputetëve? A...

Han: Marrëveshja e Përzhinos është e gjallë, tani realizoni reformat

Komisionari Evropian për Zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han, në llogarinë e tij në Twitter deklaroi që Marrëveshja e Përzhinës është e gjallë dhe që të gjithë partitë duhet të angazhohen që me 5 Qershor të mbahen zgjedhje të besueshme. “E përshëndes votimin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për të shtyrë zgjedhjet me 5 Qershor. Marrëveshja e Përzhinës është...

Pas anulimit të mini- samitit, agjenda e Han e zbrazët ndërsa vizita në Shkup e pasigurt

Vizita  euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në Maqedoni edhe më tej ngel e pasigurt. Në media dolën të dhëna se Han do të anuloj vizitën për shkak të mini- samitit në BE lidhur me krizën e refugjatëve, por pas anulimit të tij agjenda e Hanit është e zbrazët. As në Komisionin Evropian nuk kanë të dhëna...

Han: Mbyllja e kufirit maqedonas do të ndikoj në kontestin e emrit

Nëse paraqiten tensione në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë për shkak të krizës së refugjatëve, kjo sigurisht do të ndikoj edhe në problemin e emrit, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel, nën emrin “Partneritetet ballkanike- përforcimi i lidhjeve në rajon”. “Mos e nënvlerësoni krizën e brendshme politike që duhet të tejkalohet në IRJ...

Han të premten në Shkup, nesër takim me Besimin në Bruksel

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han, pritet të premten të arrijë për vizitë në Shkup. Jozyrtarisht, vizita  është paraparë për periudhën prej 15 deri 19 shkurt. Në agjendën e Han, të publikuar në faqen zyrtare të KE-së, tani për tani nuk parashihet vizitë në Maqedoni deri më 18 shkurt. Sipas ngjarjeve të paralajmëruara, Han nesër në Bruksel do...

Kurc, Zaorlek dhe Han në 10 ditët e ardhshëm për vizitë në Maqedoni

Ministrat e jashtëm të Austrisë dhe Çekisë, Sebastian Kurc dhe Lubomir Zaorlek këtë javë do të arrijnë për vizitë në Maqedoni, ku në fokus do të jetë kriza e refugjatëve. Kurc vizitën e tij në Maqedoni do të vazhdon në saje të vizitave nëpër vendet e Ballkanit Perëndimor. Para dy ditëve ai ishte për vizitë në Sarajevë ndërsa dje qëndroi...

Opozita më zëshëm flet për bojkot, radikalizim dhe protestë

Nëse në periudhën e ardhshme na pret radikalizim i rezistencës dhe 17 maj i ri nëse koalicioni qeverisës, në krye me VMRO DPMNE-në, ngel në qëndrimin që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më 24 prill? Nëse vlerësojmë deklaratat e disa politikanëve si Liljana Popovska dhe Stevo Pendarovski, por edhe paralajmërimet e 75 OJQ –Po!. Përfaqësuesit e sektorit civil i...

Ku gjenden ndërmjetësit: Han në Jordan, pastaj në Liban, Kukan në Ugandë, Vanhoute dhe Houit në Bruksel

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han pritet të vizitoj Maqedoninë kah mesi i shkurtit, por nga kabineti i tij nuk theksojnë datën zyrtare. Ai sot gjendet në kryeqendrën e Jordanit në Aman ku do të takohet me kryeministrin Abdullah Ensur, ku do të diskutojnë për nevojën e thellimit të bashkëpunimit në menaxhimin e sfidave të përbashkët, me...

Javorja bullgare “Kapital”: Han nuk është nxjerrë nga kontesti, këtë e konfirmoi Kocijançiq

Javorja bullgare “Kapital” sot për “Meta” njoftoi se euro- komisari Johanes Han nuk është nxjerrë nga kontesti dhe se me besueshmëri është përçuar deklarata e tij. “Deklarata e Han është përçuar si duhet dhe nuk është nxjerrë nga kontesti. E dëgjova edhe njëherë incizimin dhe i verifikova vërejtjet dhe më pas kontaktova edhe me zëdhënësen Maja Kocijançiq. Ajo nuk kishte...

Han: Preferoj zgjidhje konsensuale nga të gjitha partitë rreth datës së zgjedhjeve

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në njoftimin për opinion, thotë se preferon zgjidhje konsensuale për datën e zgjedhjeve nga të gjithë partitë. “Vërejta vendimin e miratuar sot që të zbatohen zgjedhjet e parakohshme zgjedhore më 24 prill, siç parashihet në Marrëveshjen e Përzhinos. Por, siç përmenda më herët, unë preferoj zgjidhje të njëzëshme nga të gjitha...

Vërshim kritikash ndaj Han nëpër rrjetat sociale

Pas bisedimeve dështuese të katër partive politike dhe euro- komisarit për zgjerim Johanes Han në rrjetat sociale ka valë kritikash negative ndaj Han, të cilin e akuzojnë për mos- informim, anim dhe jo- profesionalizëm. https://twitter.com/bakraci/status/688369774779326464 https://twitter.com/SPendarovski/status/688369467475259393 https://twitter.com/stefan_duvnjak/status/688363427685883905 https://twitter.com/Sulimanovic/status/688346336052285440 https://twitter.com/pilula12/status/688343848981000192 https://twitter.com/bakraci/status/688338701768912896 https://twitter.com/Mile_Panika/status/688336769436221443 https://twitter.com/razvigorka/status/688332972559314944 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688320332772589568 https://twitter.com/mojokilington/status/688318283293036544 https://twitter.com/Dimitrov_Nikola/status/688313528189607936 https://twitter.com/VidanaDeSign/status/688310936973742080 https://twitter.com/mnogufina/status/688306875226521600 https://twitter.com/janwicki/status/688284260180967425 https://twitter.com/firerot_/status/688381409677979648 https://twitter.com/Pavlovikj/status/688375542341615616 https://twitter.com/firerot_/status/688362981760053249 https://twitter.com/firerot_/status/688362847764631552 https://twitter.com/svekjichka/status/688348240375336960 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688340881666093056 https://twitter.com/vladokrstevski/status/688314671108108289 https://twitter.com/kezhmanprvi/status/688311896219455488 https://twitter.com/ATANASOP/status/688292623669440512 https://twitter.com/firerot_/status/688292368202596353 https://twitter.com/JakovFendu/status/688281416191221760