fbpx
Таг: Јоханес Хан

таг: Јоханес Хан

Пленарна сесија на „Преспа форумот“: Застојот со евроинтеграциите на С. Македонија и Албанија не е добар чекор

Претседателот Стево Пендаровски на пленарната сесија на тема: „Ресетирање на синергијата ЕУ-САД кон Западен Балкан“ во рамките на „Преспа форум за дијалог“ рече дека е време за ресетирање и напредок на земјите од Западен Балкан во делот на евроинтеграциите. „Конечниот резултат е дека Западниот Балкан, особено во минатата деценија заостанува во економска смисла зад Европската Унија и повеќе отколку во...

Исполнети условите за втората транша од 80 милиони евра помош од ЕУ за надминување на кризата

Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од корона вирусот, информира министерот за финансии, Фатмир Бесими, на средбата со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан и со еврокомесарот за економија, Паоло...

Хан предупреди на ризик од дестабилизација на регионот, со импакт и врз ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на „Твитер“ по неуспехот на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија. „ЕУ лидерите не успеаја да ги исполнат своите заложби за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија на Европскиот Совет. Ова претставува екстремно разочарување....

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел. Пропаднаа обидите на финското претседателство да постигне компромис помеѓу земјите членки со тоа што во преговарачкиот процес ќе ги одвои Македонија и...

Ќе се бара друга замена за еврокомесарот Хан, Унгарецот Трочани отпадна од игра

Комитетот за правни прашања на Европскиот парламент го отфрли предлогот на Унгарија за Ласло Трочани да биде нов комесар за проширување и соседска политика, пренесува „ЕУобсервер“. „Политико“ јавува дека отфрлањето на предлогот за именување на новиот еврокомесар е поради можноста за постоење на конфликт на интереси. Покрај Трочани, со идентично објаснување е отфрлен и предлогот на Романија за назначување...

Мицкоски до Хан: Сериозните скандали го рушат кредибилитетот на земјава, загрозувајќи ја и европската иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија,  Јоханес Хан. „Сериозните скандали го рушат кредибилитетот на земјава и ја подриваат правната држава загрозувајќи ја и европската иднина“, изјавил Мицкоски на средбата. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека Мицкоски истакнал дека „немањето на волја за справување со корупцијата и сомнежите за...

Хан порача да се продолжи со реформите и да се донесе Законот за јавно обвинителство

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за добрососедство со Бугарија, рече еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан на прес-коференцијата по средбата со премиерот Зоран Заев. Тој додаде...

Јункер – Заев: Државата е подготвена за отворање на преговорите

На средбата со претседателот Жан - Клод Јункер и комесарот Јоханес Хан дознавме дека Европската комисија во известувањето за изминатиот петгодишен мандат ја смести Северна Македонија и нејзиниот успех, на листата на 20 најголеми достигнувања на Европската унија во овој период, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Брисел. Тој додаде дека државата е подготвена за почеток на преговорите, а...

Жбогар: Државата ја искористи шансата и ја спроведе агендата за почеток на преговорите

Европската комисија препорача почеток на преговорите со Северна Македонија. Ви честитам за тоа и за напорите и посветеноста, но и за жртвите што ги направивте во изминатиот период. Ова го истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар на денешната прес-конференција во седиштето на Делегацијата на Европската унија во Скопје, по повод извештајот на ЕУ за напредокот за членство. -Она што денеска го презентираме не...

Хан: И да почнат преговорите утре, ќе минат години до зачленување во ЕУ

Со многубројни посочувања на Северна Македонија како земја што направила огромен напредок, Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, на прес-конференција во Брисел ги презентираа пред новинарите извештаите за 2019 за напредокот на повеќе земји, меѓу кои и за нашата. Европската комисија побара од Европскиот Совет да почне веднаш преговори...

Вајгл и Кукан повикаа ЕУ да ги почитува своите ветувања за Македонија

Откако еврокомесарот Јоханес Хан во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) претпладнево го презентираше најновиот извештај на Европската Комисија (ЕК) за Македонија и Албанија, со кој се бара почеток на преговори веднаш, пратениците Едуард Кукан и Иво Вајгл, кој е известувачот на парламентот за Северна Македонија, побараа ЕУ и понатаму активно да биде вклучена во поддршка на...

Хан со препорака да почнат преговоритe со Македонија

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, презентирајќи ги пакетот за проширување на ЕУ, денеска во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) препорача веднаш да почнат преговори со Северна Македонија и Албанија. Тој земјава ја нарече „светол пример“ за другите земји. -Северна Македонија и Албанија продолжија со реформите, а Северна Македонија исто така постигна решение за...

Хан и Могерини ќе го претстават новиот пакет за проширување

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, и потпретседателката на Европската комисија (ЕК), Федерика Могерини, денеска во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) ќе гo презентираат најновиот пакет за проширување на ЕУ. Тоа вклучува и претставување на Извештајот на ЕК за напредокот на Северна Македонија за 2019 година. Иако се очекува и Македонија и Албанија...

Хан се надева дека ќе ги убеди скептиците во ЕУ и дека преговорите ќе отпочнат пред летото

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска на Виенскиот економски форум рече оти се надева дека ќе успее да ги убеди скептичните членки на ЕУ да се отворат пристапните разговори со Северна Македонија и оти е уверен дека до тоа ќе дојде пред летото, а дека првите поглавја ќе бидат отворени до крајот на годината. Хан, зборувајќи на...

Честитки до Пендаровски од Столтенберг, Хан и Курц

Честитки за новиот претседател, Стево Пендаровски, стигнаа и од еврокомесарот Јоханес Хан, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, но и од австрискиот канцелар Себастиан Курц. „Со нетрпение очекувам континуирана соработка за ЕУ-агендата во контекст на минатогодишните заклучоци на Советот кои го отворија патот кон старт на преговорите за членство во јуни“, напиша Хан на Твитер, додавајќи дека Македонија може да...

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“ да се шири

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување смета дека Вашингтон е „интересен“ и и дава поддршка на ЕУ на планот на Западен Балкан, но поминало времето кога бил поактивно ангажиран за регионот, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“. Сепак, еврокомесарот од главниот град на САД порача дека Преспанскиот договор меѓу Северна Македонија и Грција може да доведе до...

Анализа: Брисел бара македонските политичари да го сменат ментaлитетот

Во финишот на посетата на Брисел македонската делегација како да ја удри студен туш. Со пофалбите за посветеноста на реформите, искажани по завршувањето на 15 состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу земјава и Европската Унија,  не стаса и гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ. По средбата со премиерот Зоран Заев, високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изразија задоволство од...

Реформските процеси во државата, во фокус на средбите на Заев со Хан и Столтенберг

Премиерот Зоран Заев во Брисел претседаваше со 15. состанок на Советот за стабилизација и асоцијација, кој во моментов претставува највисоко тело за одржување на формалните односи меѓу Европската унија и Република Северна Македонија. „Иако сериозен дел од политичката енергија беше посветен на решавање на отворените прашања, ве уверувам дека реформските процеси во земјата беа спроведувани во континуитет. Притоа, вложуваме напори...

Османи во Брисел на средби со Могерини и Хан

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средби со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини и со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Османи ќе одржи и брифинг со претставници на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан, а...

Могерини и Хан го потврдија приемот на известувањето за новото име на Македонија

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопштија дека го примиле известувањето од Република Северна Македонија за новото име и упатија честитки и до Скопје и Атина за постигнатиот напредок. „Денеска Европската Унија беше формално известена од Република Северна Македонија за нејзиното ново име, по стапувањето на сила на Преспанскиот договор. Срдечно го поздравуваме...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...