fbpx

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

-

Nevojitet kohë shtesë, por partitë duhet të demonstrojnë pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han në dorëzimin solemn të 31 automjeteve të terrenit, donacion nga BE për policinë kufitare ndërsa në kontekst të bisedimeve të djeshme me liderët e partive politike rreth çështjes së formimit të qeverisë së re.

“Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike, duhet të ofrojnë program të mirë të bazuar në Marrëveshjen e Përzhinës dhe përkushtim në perspektivën evropiane. Dhe në kjo bëhet, jam i bindur në të ardhmen e vendit” deklaroi Han.

Në pyetjen nëse në bisedimet me të, partitë dje kanë treguar pjekuri demokratike, Han nuk u përgjigj, por tha se është optimist.

Euro- komisari në fjalimin solemn, iu referua takimit që sot në mëngjes e kishte me presidenti Gjorgje Ivanov.

Ai tha se e presidenti e ka lutur atë “BE të bëj diç më shumë për vendin e tij dhe të ketë më shumë ngjarje si kjo sot”.

“Unë e ftova Ivanovin që të vijë me mua në ngjarje që demonstron bashkëpunimin tonë dhe lidhjet e forta mes BE-së dhe vendit tuaj”, tha Han.

Presidenti Ivanov nuk ishte në mesin e pjesëmarrësve në solemnitetin e sotëm në MPB.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.