fbpx
Tags преговори

Tag: преговори

Kundërspin: Maqedonia dhe Shqipëria kanë mbetur pa datë për negociata, ndërsa jo pa ftesë për anëtarësi në BE

Ambasadori rus në BE, Vlladimir Çizhov, në intervistë për “Fajnenshëll tajms” duke dashur ta lavdërojë vendimin e presidentit francez Emanuel Makron për prolongim të zgjerimit të Unionit me vendet nga Ballkani Perëndimor, ka dhënë edhe këtë deklaratë me të cilën faktikisht e spinon të vërtetën për veton franceze dhe ambicien evropiane të Maqedonisë, shkruan Olivera Vojnovska në rubrikën “Kontraspin” në “Vistinomer.mk”. Spin: Dhe...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

Nevojitet kohë shtesë, por partitë duhet të demonstrojnë pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han në dorëzimin solemn të 31 automjeteve të terrenit, donacion nga BE për policinë kufitare ndërsa në kontekst të bisedimeve të djeshme me liderët e partive politike rreth çështjes së formimit të qeverisë së re. “Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike,...

Arifi: Me LSDM-në biseduam për pozicionet fillestare

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi pas takimit të sotëm të përfaqësuesve të BDI-së dhe LSDM-së në hotelin “Holiday In” tha se është mbajtur diskutim konstruktiv, por se fjalën e fundit do ta ketë kryesia e partisë BDI. “BDI është parti politike e cila është e hapur. Ne sot kishim bisedime për pozicionet tona iniciale. Opinioni është njoftuar për kornizat tona,...

Ndërpriten bisedimet: Georgievski në zgjedhje do të del me Angelovin dhe Boshkoskin?

Bisedimet mes bllokun djathtist opozitar për dalje të përbashkët në zgjedhjet e 11 dhjetorit janë ndërpre dhe nuk dihet nëse do të vazhdojnë. Sipas anëtarit të Këshillit Ekzekutiv të partisë VMRO Popullore, Nikola Tasev, edhe pas tre ditëve bisedime, asgjë nuk ka lëvizur nga pika fillestare. "Nuk kemi marrëveshje për asnjë pikë. VMRO Popullore, Të Bashkuar për Maqedoninë e Lube...

Partitë ende mendojnë për opsionet e reja të propozuara

Partitë politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës pritet këtë javë të arrijnë marrëveshje finale në bisedimet për formimin e qeverisë kalimtare dhe përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Nga LSDM thonë se pozicioni i tyre ngel i pandryshuar dhe se ende nuk dihet nëse do të ketë takim mes partive dhe përfaqësueve ndërkombëtarë. “Pozicionet e LSDM-së qëndrojnë të njëjta, nuk ndryshojnë....

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Koalicioni për ndryshime dhe drejtësi kërkon bisedimet të zhvillohen para kamerave

Koalicioni për ndryshime dhe drejtësi vlerëson se në procesin e bisedimeve duhet të përfshihen edhe partitë tjera elevante, sektori civil dhe mediat. Ata konsiderojnë se VMRO-DPMNE dhe BDI nuk kanë kredibilitet për të folur për reforma. “Bisedimet duhet të jenë transparente dhe para kamerave” thonë nga koalicioni. Propozojmë të formohet Qeveri ekspertësh që do të ketë për obligim të bëjë reforma...

Han: Pas kësaj, dyshoj në zgjedhje korrekte

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot dënoi vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për zhvlerësimin e proceseve gjyqësore kundër politikanëve, duke theksuar se kjo është kundër sundimit të së drejtës. “Deklarata e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që të gjithë politikanët të amnistohen, ashtu siç unë  e kuptoj është e papranueshme dhe nuk është në përputhshmëri me...

Dështojnë bisedimet për mediat- partitë nuk arrijnë marrëveshje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute vonë mbrëma konfirmoi se partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos nuk kanë arritur marrëveshje lidhur me rregullimin e mediumeve. “Negociojmë në mënyrë intensive dhe atë që mund ta them është se për momentin nuk kemi marrëveshje” tha Vanhaute. Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve se kush është fajtor për dështimin e bisedimeve, Vanhaute tha se në...

Vanhojte: Nëse ka vullnet të mirë, marrëveshja mund të arrihet për disa orë

Partitë politike duket se kanë afruar qëndrimet për reformat në media, një ndër çështjet e pazgjidhura nga Marrëveshja e Përzhinës. Palët në dialog sot bisedojnë rreth përbërjes së Agjencisë së medias, e cila thuhet të jetë pika e fundit e pazgjidhur në këtë dialog. “Çështja kryesore është agjencia e mediave si trup rregullues. Duhet ta rregullojmë mënyrën se si do...

Vanhoute: Vendimi njëanësh që të shkohet në zgjedhje shkatërroi besimin në proces

Nuk besoj se partitë duan më tej të punojnë bashkë dhe të tentojnë së bashku t’i arrijnë qëllimet, deklaroi ndërmjetësi belg në bisedimet rreth Marëveshjes së Përzhinos, Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupeve të punës në Klubin e deputetëve, që filloi prej orës 18. Si arsye kryesore për gjendjen e këtillë, Vanhoute theksoi datën e zgjedhjeve gjegjësisht “vendimin...

Vërshim kritikash ndaj Han nëpër rrjetat sociale

Pas bisedimeve dështuese të katër partive politike dhe euro- komisarit për zgjerim Johanes Han në rrjetat sociale ka valë kritikash negative ndaj Han, të cilin e akuzojnë për mos- informim, anim dhe jo- profesionalizëm. https://twitter.com/bakraci/status/688369774779326464 https://twitter.com/SPendarovski/status/688369467475259393 https://twitter.com/stefan_duvnjak/status/688363427685883905 https://twitter.com/Sulimanovic/status/688346336052285440 https://twitter.com/pilula12/status/688343848981000192 https://twitter.com/bakraci/status/688338701768912896 https://twitter.com/Mile_Panika/status/688336769436221443 https://twitter.com/razvigorka/status/688332972559314944 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688320332772589568 https://twitter.com/mojokilington/status/688318283293036544 https://twitter.com/Dimitrov_Nikola/status/688313528189607936 https://twitter.com/VidanaDeSign/status/688310936973742080 https://twitter.com/mnogufina/status/688306875226521600 https://twitter.com/janwicki/status/688284260180967425 https://twitter.com/firerot_/status/688381409677979648 https://twitter.com/Pavlovikj/status/688375542341615616 https://twitter.com/firerot_/status/688362981760053249 https://twitter.com/firerot_/status/688362847764631552 https://twitter.com/svekjichka/status/688348240375336960 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688340881666093056 https://twitter.com/vladokrstevski/status/688314671108108289 https://twitter.com/kezhmanprvi/status/688311896219455488 https://twitter.com/ATANASOP/status/688292623669440512 https://twitter.com/firerot_/status/688292368202596353 https://twitter.com/JakovFendu/status/688281416191221760

Zaev: Bisedimet kanë dështuar, marrëveshja nuk është arritur

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev ishte i pari nga liderët që foli pas mbarimit të bisedave maratonike dhe tha se kanë dështuar bisedimet dhe se nuk ka marrëveshje. “Nëse do të organizohen zgjedhje më 24 prill, ne nuk do të marrim pjesë”, tha lideri social demokrat Zoran Zaev. Zaev ka paralajmëruar se më shumë informacione partia e tij do të publikoj...

Han në Twitter: “Do të sigurojmë mbështetje për zgjedhje korrekte dhe të lira

Johanes Han në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Twiter, ka shkruar se, edhe pse partitë kanë sjellë vendim final, ata do të sigurojnë mbështetje për zgjedhje të lira, njofton Portalb. “Pa marrë parasysh vendimit final nga ana e partive politike, ne do të sigurojmë mbështetje të plotë që të garantojmë zgjedhje të lira dhe demokratike”, tha eurokomesari për...

Dështuan negociatat: VMRO-DPMNE, BDI dhe PDSH duan zgjedhje me 24 Prill,LSDM kundër

Dështuan negociatat mes katër partive politike në takimin e liderëve i cili u mbajte në Përzhino me ndërmjetësimin e euro komisarit për zgjerim dhe politik fqinjësore Johanes Han, ambasadorit amerikan Xhejms Belit, euro ambasadorit, Aivo Orav, dhe ndërmjetësuesit belg Piter Vanhaute. Katër partitë më të mëdha nuk mundën të merren vesh rreth datës të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. VMRO-DPMNE, BDI...

Gjatë fundjavës nuk ka bisedime, Vanhaute në Bruksel për konsultime

Thuajse pa asnjë përparim të bisedimeve, kanë përfunduar edhe takimet e djeshme bilaterale në të cilat ndërmjetësuesi i Komisionit Evropian ka tentuar që t’i përafrojë qëndrimet e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, rreth kompetencave të ministrave të opozitës në Qeverinë e Gruevskit. Ende nuk ka marrëveshje, për opsionin e vetos të zëvendësministrave, gjegjësisht për periudhën se kur duhet...

Bisedimet në udhëkryq, Orav i dëshpëruar, BE do të dorëzoj propozim- ligj

Në orën katër të mëngjesit përfunduan bisedimet e grupeve të punës të katër partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, por edhe këtë herë pa sukses. Edhe krahas optimizmit të ndërmjetësit belg Piter van Hojte mësohet se në atmosferë të tendosur kanë vazhduar edhe bisedimet e mbrëmshme. Nga ekipet biseduese njoftojë se përfaqësuesit e VMRO DPMNE-së vazhdimisht kanë kërkuar pauza,...

Gruevski: Në Bruksel nuk pranuam as qeveri teknike e as kalimtare

Në Bruksel nuk pranuam as qeveri kalimtare, as teknike, as dicka të ngjashme me këto dy opcione; ajo që ndodhtë është thjesht mendime të ndryshme të njerëzve që u munduan të na ndohmonin, ndërkaq Zaevi i refuzoi nga e para deri te e fundit, – deklaroi Nikolla Gruevski. Unë nuk e shoh si sukses. Nëse për të drejtimi duhur është...