fbpx
Tag: ЕУ

tag: ЕУ

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

VMRO DPMNE kërkon Hani të martën të dënoj Platformën dhe t’i merr parasysh protestat

VMRO DPMNE do të dërgoj tre kërkesa deri tek euro- komisari për zgjerim, Johanes Han gjatë vizitës së tij të martën. Këtë e paralajmëroi deputeti i VMRO DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski në televizionin “Sitel”. “E para, presim qartë të dënojë Platformën e Tiranës dhe qartë të dënon përfshirjen e shteteve të huaja në punët e brendshme të R. së Maqedonisë. Edhe Shqipëria...

Zaev: Ivanovi ka kryer grushtet me vendimin që mos ta jep mandatin

“Gjorgje Ivanov me vendimin që mos ta jep mandatin për formimin e Qeverisë për çka është i obliguar me Kushtetutë, ka kryer grushtet. Shtetin e ka futur në krizë thellë me pasojat të paimagjinueshme ndaj qytetarëve”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pasi presidenti Ivanov vendosi mos t’ia ndajë mandatin. Me këtë vendim, siç tha Zaev, ai bën krizë kushtetuese-...

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

Nevojitet kohë shtesë, por partitë duhet të demonstrojnë pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han në dorëzimin solemn të 31 automjeteve të terrenit, donacion nga BE për policinë kufitare ndërsa në kontekst të bisedimeve të djeshme me liderët e partive politike rreth çështjes së formimit të qeverisë së re. “Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike,...

VMRO DPMNE me përgjigje të ashpra për ambasadorët e SHBA-së, BE dhe Norvegjisë

Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski mbrëmë kishte takime të ndara me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli, euro- ambasadorin Samuel Zhbogar dhe ambasadorin norvegjez, Anre Sanes Bjornstad, ku është diskutuar për rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme, pritjet nga qeveria e re dhe parlamenti, për punën e KSHZ-së si dhe gjuhën e urrejtjes dhe retorikën e protestave para KSHZ-së. Ambasadori Bejli në...

Han më 14 tetor vjen në Shkup për bisedë me krerët e partive dhe Katica Janevën

Eurokomisari për negociata për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han, të premten e ardhshme, më 14 tetor do ta vizitojë Republikën e Maqedonisë, konfirmoi për “Meta”, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. Sipas paralajmërimeve, ai në Shkup do të takohet me krerët e partive më të mëdha, me prokuroren speciale Katica Janeva dhe sektorin civil. Informacioni për vizitën e Han vjen...

FRODEM: Ndalesë për hyrje në BE dhe SHBA dhe ngrirje të llogarive për personat që nuk e respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Pasi që dje e nënshkruajti kryeparlamentari Trajko Veljanovski datën e zgjedhjeve, partia FRODEM, ka reaguar duke vlerësuar se ende nuk janë plotësuar kushtet e Marrëveshjes së Përzhinos. Nga FRODEM, kërkojnë që Ivanov ta tërheqë vendimin e 12 prillit për faljen e politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre, ndërkaq bëjnë thirrje deri te SHBA dhe vendet anëtare të BE-së që në vend...

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...