fbpx

FRODEM: Ndalesë për hyrje në BE dhe SHBA dhe ngrirje të llogarive për personat që nuk e respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos

-

Pasi që dje e nënshkruajti kryeparlamentari Trajko Veljanovski datën e zgjedhjeve, partia FRODEM, ka reaguar duke vlerësuar se ende nuk janë plotësuar kushtet e Marrëveshjes së Përzhinos.

Nga FRODEM, kërkojnë që Ivanov ta tërheqë vendimin e 12 prillit për faljen e politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre, ndërkaq bëjnë thirrje deri te SHBA dhe vendet anëtare të BE-së që në vend që të vendosin sanksione ndaj Maqedonisë dhe qytetarëve të saj, të vendosin sanksione ndaj personave dhe partive që nuk e respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos.

“Shtetet-anëtare të BE-së dhe SHBA, por edhe të gjitha shtetet që ia duan të mirën Maqedonisë dhe qytetarëve të saj, politikanëve dhe partive që nuk e respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos, t’u shqiptohen sanksionime për hyrjen në shtetet e tyre, por edhe t’ua bllokojnë xhirollogaritë dhe ndërmarrjet, nëse kanë në shtetet e tyre”, thuhet në reagimin e partisë FRODEM.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.