fbpx
Tags Ndalesë

Tag: ndalesë

Dronët në mënyrë (jo)ligjore fluturuan në politikë

Dronët janë shndërruar në vegla politike “par ekselans” në Maqedoni dhe Ballkan. Rasti i parë i përdorimit të këtyre fluturakeve për qëllime politike u regjistruar kah mesi i tetorit 2014 në ndeshjes mes kombëtareve të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, kur në mes të ndeshjes në stadiumin e KF Partizan u paraqit një dron me flamur të “Shqipërisë së...

Politiko: Rorabaker është kongresmeni i preferuar i Putinit

“Këtë herë (viti 2016 v.j) republikani Dana Rorabaker ka përdorur informacion që drejtpërdrejtë e ka marrë nga qeveria ruse për të promovuar një prej prioriteteve kryesore të presidentit Vladimir Putin: mënjanimin e emrit të avokatit rus Sergej Magnitski nga ligji global kundër korrupsionit”. Me titullin “Kongresmeni i preferuar i Putinit” fillon teksti i magazinës amerikane “Politiko” i publikuar më 23...

Nuk ka më muzikë maqedonase dhe serbe nëpër radio

Në radiostacionet e Maqedonisë, prej sot nuk ka muzikë maqedonase, por as serbe. Ndalesa për emetimin e muzikës serbe ka filluar nga mesnata e mbrëmshme, ndërkaq përpara dhjet ditëve është ndaluar edhe emetimi i muzikës maqedonase. Përjashtim të ndalesës, Shoqata për Mbrojtjen e të Drejtave Muzikore Autoriale (SHMDMA) dhe të Organizatës së Autorëve Muzikor Serb (OAMS), njoftojnë se do të jenë...

FRODEM: Ndalesë për hyrje në BE dhe SHBA dhe ngrirje të llogarive për personat që nuk e respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Pasi që dje e nënshkruajti kryeparlamentari Trajko Veljanovski datën e zgjedhjeve, partia FRODEM, ka reaguar duke vlerësuar se ende nuk janë plotësuar kushtet e Marrëveshjes së Përzhinos. Nga FRODEM, kërkojnë që Ivanov ta tërheqë vendimin e 12 prillit për faljen e politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre, ndërkaq bëjnë thirrje deri te SHBA dhe vendet anëtare të BE-së që në vend...

Greqia ndaloi informim nga qendrat e emigrantëve, gazetarët akuzuan për censurë

Gazetarët grek janë të revoltuar nga vendimi i Ministrisë së migrimit që përkohësisht t’u ndalohet qasja në qendrat e emigrantëve. Menjëherë pas incidenteve në Idomeni, Ministria njoftoi se nuk do t’u jepen leje gazetarëve për qasje deri te  kampet q pranimit ku bëhet regjistrimi i emigrantëve. Nga Ministria theksojnë se bëhet fjalë për masë të përkohshme dhe se për...