fbpx

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

-

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij.

“Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq, duke u përgjigjur në pyetjen “nëse BE planifikon masa për zhbllokimin e krizës dhe a mund të presim ardhje të mundshme të zyrtarëve të BE-së në Maqedoni”.

Ajo përkujtoi deklaratat e mëhershme të përfaqësuese së lartë të politikës së jashtme dhe sigurisë në BE, Federika Mogerini, euro- komisarit Johanes Han dhe KE-së, që disa herë kërkuan që presidenti Ivanov të shqyrtoj vendimin.

“Inkurajojmë presidentin që menjëherë të shqyrtojë vendimin e tij. Tani presim të gjithë liderët politik dhe institucionet të lejojnë proceset demokratike të vazhdojnë më tej. Kjo përfshin emërimin e kryetarit të Kuvendit, pa anulim të mëtutjeshëm”, tha Kocijançiq.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.