fbpx
Tag: Собрание

tag: Собрание

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili është dallimi mes reformës dhe riciklimit? Nëse me reformë nënkuptoni se keni zgjedhur çfarë është mirë dhe sot është në taborin tuaj, kjo nuk është e mirë, por se keni bërë riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit të deputetëve të Besës, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi në fillim uroi...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Opozita ia jep legjitimitetin e plotë Kuvendit, ajo nuk është dekor

“Në dy vitet e fundit jetojmë në krizë serioze shoqërore- politike e cila godet çdo qytetar ndërsa në masë të madhe kjo është si pasojë e funksionit të pamjaftueshëm të parlamentit si vëzhgues i pushtetit ekzekutiv”, ka thënë kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në konferencën “Qytetarë të përfshirë për kuvend përgjegjës dhe transparent”, nën organizim të Asociacionit civil “MOST”. Xhaferi...

Sulmuesi i Sheqerinskës paraqitet në Prokurori

Me kërkesë të Prokurorisë Policia ka ndaluar sot A.P i cili dyshohet se natën dhunshme në Kuvend ka sulmuar fizikisht nënkryetaren e LSDM-së Radmilla Shekerinska. Në filmimet nga sulmet e dhunuesve në Kuvend që qarkulluan nëpër rrjetet sociale, shihet se si A.P e tërheq Sheqerinskën për flokë. Prokuroria Themelore Publike më 30 prill njoftoi se shtatë nga 15 personat e dyshuar...

Nuhiu ka dorëzuar kërkesë në Qeveri që të shkarkohet Mitko Çavkov

Kthim mbrapa nuk ka, çështjet patjetër të zbardhen deri në fund dhe secili patjetër të jep llogari për veprimet e tij, ka thënë ministri i brendshëm Agim Nuhiu, në konferencën e sotme në MPB, ku tha se pranë Qeverisë ka dorëzuar kërkesë që të shkarkohet Mitko Çavkov nga funksioni i drejtorit të Byrosë për Siguri Publike dhe porositi se...

LSDM: Po të kishte Qeveri të re, sot do të kishte rrogë minimale prej 12.000 denarë

“Po të kishte sot Qeveri të re, ky 1 Maj të gjithë punëtorët do t’i takonte me rrogë minimale prej 12.000 denarë. Dhe ky është vetëm një shembull se çfarë humbin qytetarët për shkak të interesit të një grupi të vogël në krye me Nikola Gruevskmin, i cili tenton dhunshëm të pengoj kalimin e pushtetit”, ka porositur sot paradite...

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

Nesër vazhdon seanca konstituive, nuk ka largim nga pozicionet

Pas pesë ditëve pauzë, seanca konstituive e Kuvendit pritet të vazhdojë nesër në ora 11. Sipas njoftimeve të rregullta ditore të dërguara nga VMRO DPMNE dhe LSDM dhe para vazhdimit të seancës së nesërme konstituive, nuk ka largim nga pozicionet e mëhershme të partive. Në njoftimin e LSDM-së thuhet se “Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të...

Ivanov: Edhe po të emërohet kryetari i Kuvendit, nuk do ta jap mandatin

Formimi i qeverisë pa mandat të arsyetuar nuk është i qëndrueshëm juridikisht- thotë presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov në intervistë për gazetën austriake “Viner Cajtung”. “Qeveria e tillë do të ishte pa legjitimitet nga presidenti gjegjësisht pa bazë kushtetuese. Kjo është vetëm dëshirë. Kjo është e paqëndrueshme juridikisht. Qeveria e këtillë nuk do të kishte legjitimitet. Kjo qartë përmendet në...

LSDM: Do të zhbllokojmë Kuvendin sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve

Shumica e re parlamentare merr obligimin që së shpejti të zhbllokoj proceset demokratike dhe të zgjedh qeverinë e re reformuese e cila do të siguroj jetë të mirë për të gjithë, thuhet në njoftimin e LSDM-së ku thuhet se kjo do të bëhet sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve. "Pritjet e shumicës së qytetarëve dhe opinionit ndërkombëtarë do të realizohen sepse...

Nesër vazhdon seanca konstituive e Kuvendit

Për nesër është caktuar vazhdimi i ri i seancës konstituive të Parlamentit të Maqedonisë. Do të vazhdohet me pikën e tretë apo me emërimin e kryetarit dhe anëtarët e Komisioni për emërime dhe mandat. Lista e folësve të paraqitur ende nuk është shterur ndërsa në vend të diskutimit deri të enjten seanca mbahej me replika, kundër- replika nga deputetët e...

Gruevski u paraqit në Kuvend, LSDM akuzoi se Mijalkovi ka filluar biznes me naftë

Në frymë shumë të ngjashme nga ajo e javës së kaluar, edhe sot, në vazhdimin e gjashtë të Seancës konstituive të Kuvendit, sërish u dëgjuan akuza dhe bllokim të qëllimshëm të punës së Parlamentit, për punë kundër shtetit dhe interesave nacionale të Maqedonisë. Në pjesën e parë u paraqit edhe lideri i VMRO DPMNE-së dhe deputeti Nikola Gruevski, për herë...

LSDM: Nevojitet zhbllokimi i Kuvendit, në vend që të mbrohen kriminelët

“Maqedonia do të jetë shtet juridik. Do të ketë reforma rrënjësore në gjyqësor dhe prokurori dhe do të ketë drejtësi për të gjithë. Deputetët e VMRO DPMNE-së për këtë arsye bllokojnë proceset demokratike në Kuvend. Ata mendojnë se në këtë mënyrë mund të mbrojnë kryesinë e VMRO DPMNE-së nga përgjegjësi për krime e bëra në kurriz të qytetarëve, 10...

Deputetët larg marrëveshjes, seanca vazhdon nesër në mesdite

Seanca konstituive e Kuvendit në të cilën debatohet për emërimin e kryetarit, zv/ kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre në Komisionin për zgjidhje dhe emërime, do të vazhdojë nesër. Deputeti i LSDM-së, Oliver Spasovski kërkoi seanca të vazhdojë pas orës 18, por Veljanovski nuk u pajtua dhe vazhdimin e saj e caktoi për nesër në ora 12. Thuajse e tërë seanca...

Një, dy, tre, dhjetë apo njëqind propozime për kryetar parlamenti në seancën e nesërme të Kuvendit

Partitë politike parlamentare nesër, pas tre muaj pauzë dhe bisedime, do të vazhdojnë seancën konstituive të Kuvendit që filloi më 30 dhjetor vitin e kaluar ndërsa u ndërpre pasi partitë nuk kishin marrëveshje për shumicë parlamentare dhe nuk mund të zgjidhnin kryetarin e këtij institucionit ligjvënës. Sipas agjendës parlamentare, për nesër më orën 12 është caktuar vazhdimi i seancës konstituive...

Bujar Osmani: Talat Xhaferi do të jetë kandidat për kryetar parlamenti

Talat Xhaferi do të jetë kryetari i ri i Parlamentit të R. së Maqedonisë, deklaroi për “Portalb”, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani. Sipas Osmanit, Xhaferi është kandidati i vetëm i BDI-së dhe shumicës parlamentare. Nëse Xhaferi e kalon votimin për emërimin e kryetarit të Kuvendit, javën e ardhshme, ai do të jetë kryetari i parë shqiptar i këtij institucionit ligjvënës. Kryetari...

LSDM: Veljanovoski kot zvarrit dhe luan me vullnetin e qytetarëve

Vendimi i Trajko Veljanovskit që mos të thirr menjëherë koordinim dhe vazhdim të seancës konstituive, është edhe një vërtetim për atë se Nikola Gruevskit dhe VMRO DPMNE-së ju interesojnë vetëm interesi personal dhe asgjë tjetër, reagojnë nga LSDM. “Shpjegimet e Veljanovskit se qytetarët e Maqedonisë duhet të presin Ilija Dimovski të kthehet nga rruga, që të mbahet vazhdimi i seancës...

Zaev dhe Ahmeti kanë dakorduar strategjinë se si do të mblidhet Kuvendi

Pas takimit, Ahmeti për Alsat M deklaroi se me Zaevin kanë biseduar për strategji me të cilën do të vihen në funksion të gjitha institucionet e shtetit. “Është e domosdoshme që të gjendet mënyrë, me qëllimin më të mirë, se si të funksionojë organi më i lartë ligjvënës, Kuvendi i RM-së dhe si të vazhdojmë më tej me bisedimet për...

Kuvendi ka njoftuar Ivanovin se nuk është dorëzuar propozim për Qeveri të re

Sekretari i përgjithshëm i Kuvendit sot pasdite ka dërguar shkresë pranë kabinetit të presidentit Gjorgje Ivanov në të cilën e njofton se pranë Parlamentit deri mbrëmë në mesnatë, kur skadoi afati, nuk është dërguar program apo propozim për themelimin e Qeverisë së re nga ana e mandatarit Nikola Gruevski. Ivanov sot është takuar me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Samuel...