fbpx
Tag: Gjorge Ivanov

tag: Gjorge Ivanov

Sërish zgjedhje në Maqedoni, këtë herë presidenciale

Në Republikën e Maqedonisë në prill të këtij viti, do të mbahen zgjedhjet e gjashta presidenciale. Zgjedhjet presidenciale, siç parasheh Kushtetuta, duhet të shpallen 60 ditë para skadimit të mandatit të kreut aktual të shtetit. Mandati i dytë pesëvjeçar i presidentit aktual Gjorge Ivanov skadon më 12 maj. Edhe pse deri tani asnjë parti politike s’ka dalë me kandidat për president të...

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vëmendje të posaçme ndjekim çdo gjë që ndodh në vendin tuaj, i ka thënë presidenti rus Vladimir Putin presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin e tyre në Moskë. “Dëshirojmë situata brenda- politike në Maqedoni të zhvillohet sipas Kushtetutës dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se përvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do të kontribuojnë për këtë”, ka deklaruar...

Ivanov dhe Putin në Moskë do të flasin për situatën në Ballkan

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot në Moskë do të ketë takim me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin, njoftojnë nga kabineti i presidentit rus. “Pritet dy liderët të flasin për çështje që kanë të bëjnë me zhvillimin e mëtutjeshëm të bashkëpunimit dypalësh. Ata gjithashtu do të shkëmbejnë mendime për çështjet aktuale në rajon ndërsa fillimisht për gjendjen në Ballkan”,...

Departamenti i shtetit përshëndetin ndarjen e mandatit për qeverinë e re

Departamenti i shtetit sonte përmes njoftimit ka përshëndetur ndarjen e mandatit për qeveri të re në Maqedoni, duke porositur se shpresoj në bashkëpunim me qeverinë në menaxhimin me sfidat e shumta që gjenden para vendit. “SHBA-të përshëndesin vendimin e presidentit të vendit, Gjorge Ivanov i cili vendosi t’ia ndaj mandatin Zoran Zaevit për formimin e Qeverisë. Ky vendim paraqet hap...

MPJ-ja gjermane: Është e pamatur deklarata e Ivanovit për ambasadoren Alt’hauzer

Ministria e jashtme e Gjermanisë sot ka vlerësuar si të pamatur deklaratën e presidentit Gjorge Ivanov se ambasadorja e Gjermanisë, Kristine Alt’hauzer dërgon informacione të rrejshme në Berlin. “Gëzohemi që presidenti Ivanov pas mendimit të gjatë solli vendim të duhur dhe hoqi dorë nga bllokimi. Akuzat e drejtuara për diplomatët gjermane dhe shteteve tjera mike janë të pamatura. Siç dihet,...

Ivanov: Është e palejueshme që ambasada gjermane të bazoj njoftim në informacione të rrejshme

“Ambasadori i ministrinë gjermane është shërbyer me lajme të rrejshme, kështu që Merkel patjetër e kishte të kërkoj falje për informacionet e pasaktë që i ka marrë nga ambasada e tyre. Apeloj deri tek Gjermania se niveli i këtillë i diplomatëve është ofendim për vendin tonë. Është e palejueshme që në bazë të informacioneve të rrejshme të bazojnë njoftim...

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur veprimin e kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që t’ia dorëzojë mandatin liderit të Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev për formim të Qeverisë së Maqedonisë. “Ky është një hap i drejtë dhe diçka që është bërë në mënyrën e duhur. Nxis që sa më shpejtë të formohet Qeveria e re,...

Ambasada e SHBA-së: Tash është e rëndësishme Ivanov dhe qeveria e re të bashkëpunojnë

Ambasada amerikane sot ka përshëndetur ndarjen e mandatit për formimin e Qeverisë, duke e vlerësuar si hap të rëndësishëm për dalje nga kriza. “Kjo është punë e shkëlqyeshme për Maqedoninë dhe për njerëzit në Maqedoni është mirë që formimi i Qeverisë hynë në fazë të re dhe se së shpejti do të formohet qeveria e re. Presim që të bashkëpunojmë...

Mogerini dhe Han: Mandati i Zaevit është hap i rëndësishëm që shteti të del nga kriza

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Han dhe përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini e kanë përshëndetur dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë nga presidenti Gjorge Ivanov dhe për ta shqyrtuar qëndrimin e tij. "E mirëpresim vendimin e presidentit Gjorge Ivnaov për t’ia  dhënë mandatit për formimin e Qeverisë Zoran...

Zaev: Qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane

“Mandatin e pranova dhe pres së shpejti të formoj qeverinë e re. Si mandatar dhe kryeministër i ardhshëm, siguroj se qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane. Të gjitha forcat do t’i fokusojmë ndaj asaj që të ndërtojmë shtet të së drejtës dhe juridik”, ka thënë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në deklaratë pas marrjes...

Ivanov ndan mandatin, Zaev garanton ruajtjen e interesave të shtetit

Pengesat për ndarjen e mandatit për formimin e Qeverisë janë larguar, njoftoi sot presidenti i shtetit Gjorge Ivanov, i cili ia ndau mandatin kreut të LSDM-së, për formimin e qeverisë së re. Zaev ka theksuar se dy pengesat për ndarjen e mandatit janë larguar dhe se me letër ka dorëzuar garancinë deri tek Ivanov. “Garantojmë mbrojtjen e karakterit unitar, sovranitetit, integritetit...

Ivanov në mesditë do t’ia ndaj mandatin Zaevin

Presidenti Gjorge Ivanov sot më ora 12, do t'ia ndaj mandatin për formimin e Qeverisë së R. së Maqedonisë liderit Zoran Zaev, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 11 dhjetor, VMRO DPMNE fitoi 51 deputetë, por nuk arriti të formoj koalicion qeveritar me partitë shqiptare. LSDM e cila në zgjedhjet fitoi 49 vende...

Ivanov përsëri i bën thirrje Zaevit që të jep garanci për unitetin e shtetit

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot i ka bërë thirrje liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe partnerëve të koalicionit, që të siguroj garanci për përforcimin e unitetit të shtetit ndërsa lidhur me ndarjen e mandatit për formimin e ri “do të veproj sipas Kushtetutës dhe praktikës së deritanishme”. “Letra nga Kuvendi i RM-së ka arritur në kabinetin e presidentit të...

LSDM: Ivanov të mos numëroj deri në dhjetë, Maqedonia ka nevojë për qeveri të re

Gjorge Ivanov nuk ka nevojë të pret dhjetë ditë, por se është e nevojshme të veproj sipas Kushtetutës dhe sa më shpejtë t’ia ndajë mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, ka kërkuar sot në mëngjes kjo parti. Nga partia opozitare thonë se procedura është e përfunduar dhe se pritet presidenti i shtetit ta ndajë...

Ivanov i dhuron mirënjohje Durlovskit për merita në OBM

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot për 9 Maj- Ditën e Evropës dhe fitores ndaj fashizmit, me mirënjohje për meritë dekoroi Operën dhe Baletin e Maqedonisë. Ndarja e mirënjohjes u mbajt në rezidencën e presidentit në Vodno ndërsa dekorimin e pranoi drejtori i OBM-së, Igor Durlovski. “Kjo mirënjohje është pranim për rolin që Opera dhe Baleti i Maqedonisë e kishte në...

Ivanov ka marrë letrën e Xhaferit, thotë se do të veproj sipas Kushtetutës

Në kabinetin e presidentit të Republikës së Maqedonisë ka arritur letra nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, në të cilën informojnë se është formuar shumica parlamentare dhe është zgjedhur kryetari i Shtëpisë ligjvënëse. “Kabineti i kryetarit konfirmon se është arritur letër nga Kuvendi i RM-së. Presidenti Gjorge Ivanov do të veprojë konform Kushtetutës së RM-së dhe praktikës së vendosur”, thonë...

LSDM kërkon nga Ivanov që mos të zvarris me arsyetime të palogjikshme

Ka ardhur koha kur Ivanov s’mundet të zvarris me arsyetime të palogjikshme dhe patjetër të përmbush obligimin kushtetues dhe ta ndajë mandatin për formimin e Qeverisë, thuhet në kumtesën e rregullt të LSDM-së. “Proceset demokratike patjetër të vazhdojnë dhe Ivanov tashmë nuk ka hapësirë që mos të veprojë. Procesi demokratike patjetër të respektohet në drejtim të formimit të qeverisë së...

Xhaferi i dërgon letër Ivanov, pret që presidenti të veproj sipas Kushtetutës

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi, sot me letër ka njoftuar presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov se është formuar shumica parlamentare dhe se është zgjedhur kryetari i Kuvendit të RM-së, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. “Kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi pret që presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov të veproj sipas Kushtetutës së RM-së”, thuhet në njoftim. Ndryshe, Xhaferi...

Ivanov me Hojt Ji: Pengesat për qeveri janë të kalueshme, por duke ruajtur unitetin

Presidenti maqedonas në takimin e sotëm me zëvendës ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi të SHBA-së, ka porositur se janë tejkaluar pengesat për ndarjen e mandatit për qeveri, por vetëm nëse ekziston përcaktim të vërtetë të liderëve të partive politike parlamentare. Njëkohësisht, Ivanov ka kërkuar asistim nga SHBA-të që të ndihmohet shumica parlamentare ta merr mandatin. Megjithatë,...

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...