fbpx

Ivanov ndan mandatin, Zaev garanton ruajtjen e interesave të shtetit

-

Pengesat për ndarjen e mandatit për formimin e Qeverisë janë larguar, njoftoi sot presidenti i shtetit Gjorge Ivanov, i cili ia ndau mandatin kreut të LSDM-së, për formimin e qeverisë së re.

Zaev ka theksuar se dy pengesat për ndarjen e mandatit janë larguar dhe se me letër ka dorëzuar garancinë deri tek Ivanov.

“Garantojmë mbrojtjen e karakterit unitar, sovranitetit, integritetit territorial, pavarësinë dhe karakterin multietnik të Republikës së Maqedonisë. Garantojmë mbrojtjen e rendit kushtetues dhe tërësinë territoriale të Republikës së Maqedonisë. Garantojmë mbrojtjen e interesave shtetërore dhe avancimin e jetesës së qytetarëve pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike, fetare dhe gjuhësore. Garantojmë se procesi i sjelljes së vendimeve për qytetarët e Maqedonisë do të jetë në përputhje me parimet elementare demokratike dhe sundimin e të drejtës, duke mos e sjellë Republikës e Maqedonisë në pozitën e përkuljes apo varshmërisë ndaj një shteti tjetër. Asnjë dokument, platformë, deklaratë, akt apo veprim që do të ishte në kundërshtim me qëndrimet e sipërpërmendura, s’mund të jenë kushtet e as bazë për formimin dhe veprimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë” ,a thënë Zaev.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.