fbpx
Tags Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

Prezantohen si Greta Thunberg në telefon e tentojnë të vënë në lojë kryeministrin e Maqedonisë së Veriut

Më 29 nëntor, qeveria maqedonase njoftoi publikun se dy persona u përpoqën të mashtrojnë kryeministrin Zoran Zaev duke e prezantuar veten si aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg dhe babai i saj. Njoftimi u bë gjatë Konferencës Ndërkombëtare e-Socience.mk: Institucione të Hapura dhe Përgjegjësi nga Marjan Zabrchanec, këshilltar i kryeministrit, i cili nuk specifikoi se në cilën datë u zhvillua...

Me shuarjen e Prokurorisë Speciale, në Maqedoni do të shuhet edhe shpresa për shtet ligjor

Gjykata Supreme e MaqedonisĂ«, si instanca mĂ« e lartĂ« gjyqĂ«sore nĂ« vend, me mendimin e fundit juridik kontrovers me sa duket i ka shuar tĂ« gjitha shkĂ«nditĂ« e shpresĂ«s se udhĂ«heqĂ«sit e regjimit tĂ« ish-kryeministrit tĂ« arratisur Nikolla Gruevski do tĂ« pĂ«rballen me drejtĂ«sinĂ«. Pas kĂ«tij vendimi mijĂ«ra njerĂ«z tĂ« cilĂ«t brohorisnin “s’ka drejtĂ«si – s’ka paqe” duke marshuar nĂ« “Revolucionin e LarmishĂ«m”...

Skandal i ri përgjimi në Maqedoni

S’kanĂ« tĂ« ndaluar skandalet nĂ« Maqedoni. Pas arratisjes sĂ« paradokohshme tĂ« ish-kryeministrit Nikolla Gruevski nĂ« Hungari, qĂ« nuk Ă«shtĂ« sqaruar ende, skandali mĂ« i ri Ă«shtĂ« ai tĂ« cilin e zbardhi vetĂ« prokurori publik Ljubomir Joveski – se nĂ« dy vitet e fundit janĂ« ndjekur dhe incizuar telefonat fiks tĂ« tĂ« gjithĂ« prokurorĂ«ve, pĂ«r çka menjĂ«herĂ« Ă«shtĂ« ngritur procedurĂ« hetimore paraprake. Para tre vitesh...

Kuvendi sot me tre seanca, deri në mesnatë duhet të zgjidhet Qeveria

Krahas seancës së dytë parlamentare, ku pika e vetme është zgjedhja e Qeverisë, në Kuvendin e RM-së sot do të mbahet edhe vazhdimi 21 i seancës konstituive, ku do të debatohet për zgjedhjen kryetarit, zv- kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre në Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Vazhdimi është i pari në orar ndërsa fillin në orën 10. Në orën...

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili Ă«shtĂ« dallimi mes reformĂ«s dhe riciklimit? NĂ«se me reformĂ« nĂ«nkuptoni se keni zgjedhur çfarĂ« Ă«shtĂ« mirĂ« dhe sot Ă«shtĂ« nĂ« taborin tuaj, kjo nuk Ă«shtĂ« e mirĂ«, por se keni bĂ«rĂ« riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit tĂ« deputetĂ«ve tĂ« BesĂ«s, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi nĂ« fillim uroi...

Ka filluar seanca e Kuvendit për zgjedhjen e qeverisë së re

Me vonesë prej gjysmë ore, me debat dhe përplasje rreth përdorimit të gjuhës shqipe mes kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe deputetëve të VMRO DPMNE-së, filloi seanca e Kuvendit të RM për zgjedhjen e qeverisë së re, ku mandatar është lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Xhaferi seancën e hapi në gjuhën shqipe, duke i falënderuar të gjithë që e kanë...

Xhaferi dhe Zaevi hapin premierën e sezonit të ri politik në Kuvend

Në Kuvendin e R. së Maqedonisë, sot në orën 11, fillon procedura për emërimin e Qeverisë së re, që sipas nenit 112 nga Rregullorja, mund të zgjat maksimum dy ditë. Kjo është seanca e parë me të cilën do të udhëheq Talat Xhaferi dhe e para ku Zoran Zaev do të ketë fjalim në cilësinë e mandatarit. Pas krizës më të...

Nesër në ora 11 seancë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë

Kryetari i Kuvendit tĂ« RM-sĂ«, Talat Xhaferi dje nga mandatari pĂ«r formimin e QeverisĂ«, Zoran Zaev ka pranuar propozimin pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« dhe programin pĂ«r mandatin e saj. Xhaferi menjĂ«herĂ« tĂ« dy dokumentet i ka dorĂ«zuar deri tek deputetĂ«t ndĂ«rsa seancĂ«n pĂ«r zgjedhjen e QeverisĂ« e ka thirrur pĂ«r nesĂ«r nĂ« ora 11, thuhet nĂ« kumtesĂ«n nga kabineti i tij.  

Zaev: Me gjithë fuqinë time do të luftoj kundër ndasive që dobësuan shoqërinë

JetĂ« nĂ« Maqedoni pĂ«r tĂ« gjithĂ«. Prej sot ky Ă«shtĂ« obligimi jonĂ« i pĂ«rbashkĂ«t. Kjo nuk Ă«shtĂ« fundi i betejĂ«s pĂ«r jetĂ«n qĂ« e zgjodhĂ«m. Ky Ă«shtĂ« vetĂ«m fillimi, ka thĂ«nĂ« lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev nĂ« fillim tĂ« kongresit tĂ« 22-tĂ« tĂ« partisĂ« qĂ« Ă«shtĂ« mbajtur sot nĂ« hotelin “Aleksandar Palace”. “Prej sot, para nesh hapet njĂ« fushĂ« e...

LSDM sot në kongres do ta rizgjedh Zaevin

NĂ« hotelin “Aleksandar Palace” nĂ« Shkup do tĂ« mbahet kongresi i 22-tĂ« i rregullt i LSDM, ku krahas pikave tjera, do tĂ« bĂ«het rizgjedhja e Zoran Zaevit pĂ«r kryetar i partisĂ« si dhe do tĂ« zgjidhet pĂ«rbĂ«rja e re e KĂ«shillit Qendror. LSDM nĂ« fillim tĂ« muajit shpalli konkurs pĂ«r vet- kandidim tĂ« personave tĂ« interesuar pĂ«r postin e kryetarit...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Daciq: Zhivaljeviq duhej të njoftoj nëse në Kuvend ka shtetas serb

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot ka deklaruar se nëpunësi i ambasadës serbe në Maqedoni dhe pjesëtar i Agjencisë së Sigurimit dhe Informimit (ASI), Goran Zhivaljeviq, me hyrjen në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill, gjatë incidenteve, nuk e ka shkelur protokollin diplomatik e as që e ka shkelur Konventën e Vjenës, por vetëm e ka kryer punën...

Zaev pasnesër në kongresin e LSDM-së do të jetë kandidati i vetëm për kryetar

Kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev pas darkĂ«s sĂ« djeshme nĂ« Bruksel me Federika Mogerinin dhe kryeministrat e shteteve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, pasnesĂ«r nĂ« kongresin partiak e pret riemĂ«rim pĂ«r lider tĂ« ri tĂ« LSDM-sĂ«. Zaev Ă«shtĂ« kandidati i ri pĂ«r kryetar partie qĂ« do tĂ« zgjidhet nĂ« kongresin e 22 tĂ« rregullt qĂ« do tĂ« mbahet nĂ« hotelin “Aleksandar...

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Zaev nesër në darkë me Mogerinin dhe kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nesër në Bruksel do të merr pjesë në darkën joformale të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, konfirmojnë nga LSDM. Mogerini javën e kaluar dërgoi ftesë deri tek gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor për darkë në Bruksel, por deri më sot zyrtarisht nuk dihej cili...

Zaev dhe Sela kanë biseduar për çështjet e resorëve në Qeverinë e re

Bisedimet po vijojnĂ« me tĂ« gjitha partitĂ« politike dhe besoj qĂ« do tĂ« fillojmĂ« tĂ« flasim edhe pĂ«r resorĂ«t dhe emrat e ministrave, ka deklaruar sot kreu i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev para fillimit tĂ« takimit me kreun e AleancĂ«s pĂ«r ShqiptarĂ«, Zijadin Sela. “MĂ« vjen mirĂ« qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« pjesĂ« bisedimet po ecin nĂ« drejtimin e duhur. Besoj se sot...

Zaevi dhe Ahmeti janë dakorduar që të merren vesh në mënyrë më intensive

Lideri i LSDM-së dhe mandatari Zoran Zaev dhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot nuk kanë biseduar për zgjidhjet kadrovike të ministrive resor dhe kjo temë është lënë për takimet e radhës, thuhet në njoftimin e shkurtë të LSDM-së pas takimit të dy liderëve. Temat e takimit të sotëm, që është e para në suazat e bisedimeve mes LSDM-së dhe...

Ahmeti largohet nga LSDM pa dhënë deklaratë, thotë se do të ketë njoftim

Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi i sotëm mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe kreut të BDI-së, Ali Ahmeti, në selinë e LSDM-së në kuadër të bisedimeve mes partive për përbërjen e qeverisë së re. Ahmeti në selinë e LSDM-së ka arritur në 12 e 30 minuta ndërsa është larguar më 14 e 45 minuta. Kreu i...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani pĂ«r tani nuk zbulon kush do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Bruksel pĂ«r takim me pĂ«rfaqĂ«suesen e lartĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme, Federike Mogerini, a do tĂ« jetĂ« kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “PĂ«r momentin mund tĂ« them se ftesat janĂ« dĂ«rguar deri tek kryeministrat ndĂ«rsa emrat e pjesĂ«marrĂ«sve do tĂ« konfirmohen pak para vizitĂ«s....

Zaevi në selinë e LSDM-së ka filluar bisedimet me Ahmetin për qeverinë e re

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për formimin e qeverisë së re, Zoran Zaev sot prej orës 12:30 ka filluar bisedimet për kabinetin e ardhshëm qeveritar me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti. Takim mbahet në selinë e LSDM-së, ku Ahmeti ka arritur saktë në terminin e paraparë, por nuk u prononcua për mediat. Pas takimit me Ahmetin, duhet të vijojnë edhe bisedimet...