fbpx
Таг: Zoran Zaev

таг: Zoran Zaev

Охридскиот договор „наполни“ 20 години – одбележувањето помина без преживеаните потписници

Со конференцијата „…По Охрид“, која во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, во соработка со Програмата за изградба на мирот и човековите права на Универзитетот на Колумбија, се одржа денеска во Скопје, се одбележа 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. На конференцијата говореа претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев како и лидерот...

Отворена фабриката „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица

Премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли,  директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, и Владимир Теплик од компанијата „Адиент“ денеска ја отворија оваа фабрика во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица. Инвестицијата изнесува 20 милиони американски долари и ќе вработи повеќе од 1.300 лица. Заев истакна дека отворањето на американската фабрика „Адиент“ значи отворање на нови работни места...

Заев за „Јета не Косове“: Македонците да го учат албанскиот како втор јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при гостувањето во емисијата „Јета не Косове“(Jeta në Kosovë), која се емитува на косовската телевизија РТК1, истакна дека Македонците треба да го учат албанскиот јазик како втор јазик, уште во градинките и подоцна во образованието. - Зошто ќерка ми да не учи турски, албански? Ние сме заедно во ова општество. Сите мора да имаат еднакви и...

Економските најави на Заев се ОК, но недостигаат детали

На собирот „Граѓаните за Македонија“, лидерот на опозицијата, Зоран Заев, меѓу другото зборуваше и за клучните начела врз кои ќе се потпираат и градат политиките на Социјалдемократскиот сојуз. Во однос на економијата, спомена фер распределбата на доходот и на државните добра по сите основи, даноци прилагодени според примањата на граѓаните, висината на казните ќе биде условена од приходите и друго. Економскиот...

Заев: Доведено е во прашање елементарното право на работниците, на штрајк

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати порака по повод Први мај, Меѓународниот ден на трудот. - Први мај 2015 година во Македонија ќе биде запаметен како ден што почна да ја враќа одлучноста на граѓаните да ги бранат човековите работнички права и достоинство, што девет години по ред, мала група на власт недозволиво ги гази и ги повредува. Први мај некогаш...

Автомобил удрил во возилото на Заев

Автомобил удрил во возилото на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а во моментот на сообраќајката во возилото што го управувал возачот на Заев, била уште и сопругата на возачот на претседателот на СДСМ, пишува „Нова“. Инцидентот го потврдил и лидерот на опозицијата, за овој медиум. Сопругата на возачот добила повреди и била пренесена во струмичката болница.

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...