fbpx
Tags Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

Departamenti i shtetit përshëndetin ndarjen e mandatit për qeverinë e re

Departamenti i shtetit sonte pĂ«rmes njoftimit ka pĂ«rshĂ«ndetur ndarjen e mandatit pĂ«r qeveri tĂ« re nĂ« Maqedoni, duke porositur se shpresoj nĂ« bashkĂ«punim me qeverinĂ« nĂ« menaxhimin me sfidat e shumta qĂ« gjenden para vendit. “SHBA-tĂ« pĂ«rshĂ«ndesin vendimin e presidentit tĂ« vendit, Gjorge Ivanov i cili vendosi t’ia ndaj mandatin Zoran Zaevit pĂ«r formimin e QeverisĂ«. Ky vendim paraqet hap...

Dankan: U bëjmë thirrje liderëve politikan të punojnë në interes të qytetarëve

Ministri britanik pĂ«r EvropĂ«, sir Alan Dankan, ka pĂ«rshĂ«ndetur vendimin e presidentit Gjorge Ivanov qĂ« t'i mundĂ«soj shumicĂ«s sĂ« re parlamentare nĂ« krye me kryetarin e LSDM-sĂ«, Zoran Zaev qĂ« tĂ« formojĂ« Qeveri. “E pĂ«rshĂ«ndes vendimin e Kryetarit Ivanov qĂ« mundĂ«son shumicĂ«n parlamentare tĂ« udhĂ«hequr nga Zoran Zaev tĂ« formojĂ« qeveri. Ky Ă«shtĂ« njĂ« hap i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r tĂ« ecur...

MPJ-ja gjermane pret formimin e shpejtë të Qeverisë dhe zbatimin e reformave

“ËshtĂ« mirĂ« qĂ« kryetari Ivanov lĂ«shoi pe dhe ndaloi sĂ« bllokuari formimin e QeverisĂ« sĂ« re. Kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev tashmĂ« ka mandat pĂ«r formim tĂ« QeverisĂ«. Ky Ă«shtĂ« hapi i parĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r tejkalim tĂ« krizĂ«s politike nĂ« tĂ« cilĂ«n gjendet Maqedonia. FtojmĂ« tĂ« gjithĂ« aktorĂ«t qĂ« tĂ« bashkĂ«punojnĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« konstruktive kurse ajo vlen edhe...

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka pĂ«rshĂ«ndetur veprimin e kryetarit tĂ« MaqedonisĂ«, Gjorge Ivanov qĂ« t’ia dorĂ«zojĂ« mandatin liderit tĂ« Lidhjes Social Demokrate e MaqedonisĂ« (LSDM), Zoran Zaev pĂ«r formim tĂ« QeverisĂ« sĂ« MaqedonisĂ«. “Ky Ă«shtĂ« njĂ« hap i drejtĂ« dhe diçka qĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n e duhur. Nxis qĂ« sa mĂ« shpejtĂ« tĂ« formohet Qeveria e re,...

Ambasada e SHBA-së: Tash është e rëndësishme Ivanov dhe qeveria e re të bashkëpunojnë

Ambasada amerikane sot ka pĂ«rshĂ«ndetur ndarjen e mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ«, duke e vlerĂ«suar si hap tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r dalje nga kriza. “Kjo Ă«shtĂ« punĂ« e shkĂ«lqyeshme pĂ«r MaqedoninĂ« dhe pĂ«r njerĂ«zit nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« mirĂ« qĂ« formimi i QeverisĂ« hynĂ« nĂ« fazĂ« tĂ« re dhe se sĂ« shpejti do tĂ« formohet qeveria e re. Presim qĂ« tĂ« bashkĂ«punojmĂ«...

Todorov: VMRO DPMNE dhe protestat e popullit kanë mbrojtur Maqedoninë unitare

Zoran Zaev Ă«shtĂ« mandatari i parĂ« i cili nĂ«nshkruan garanci se nuk do t’i rrezikoj interesat e larta shtetĂ«rore dhe nacionale. Kjo nuk Ă«shtĂ« kĂ«rkuar as  nga Branko CĂ«rvenkovski, as nga Hari Kostov e as nga Vlado Buçkovski. Kjo flet pĂ«r seriozitetin e informacioneve qĂ« paralajmĂ«ronin pĂ«r rrezikun me tĂ« cilin ballafaqohet Maqedonia, ka thĂ«nĂ« Nikola Todorov nĂ« konferencĂ«n...

Mogerini dhe Han: Mandati i Zaevit është hap i rëndësishëm që shteti të del nga kriza

Eurokomesari pĂ«r zgjerim dhe fqinjĂ«si tĂ« mirĂ« Johanes Han dhe pĂ«rfaqĂ«suesja e lartĂ« pĂ«r PolitikĂ« tĂ« Jashtme dhe Siguri e BE-sĂ«, Federica Mogherini e kanĂ« pĂ«rshĂ«ndetur dhĂ«nien e mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ« nga presidenti Gjorge Ivanov dhe pĂ«r ta shqyrtuar qĂ«ndrimin e tij. "E mirĂ«presim vendimin e presidentit Gjorge Ivnaov pĂ«r t’ia  dhĂ«nĂ« mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ« Zoran...

Zaev: Qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane

“Mandatin e pranova dhe pres sĂ« shpejti tĂ« formoj qeverinĂ« e re. Si mandatar dhe kryeministĂ«r i ardhshĂ«m, siguroj se qeveria e re do tĂ« ndĂ«rtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane. TĂ« gjitha forcat do t’i fokusojmĂ« ndaj asaj qĂ« tĂ« ndĂ«rtojmĂ« shtet tĂ« sĂ« drejtĂ«s dhe juridik”, ka thĂ«nĂ« lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev nĂ« deklaratĂ« pas marrjes...

Ivanov ndan mandatin, Zaev garanton ruajtjen e interesave të shtetit

Pengesat pĂ«r ndarjen e mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ« janĂ« larguar, njoftoi sot presidenti i shtetit Gjorge Ivanov, i cili ia ndau mandatin kreut tĂ« LSDM-sĂ«, pĂ«r formimin e qeverisĂ« sĂ« re. Zaev ka theksuar se dy pengesat pĂ«r ndarjen e mandatit janĂ« larguar dhe se me letĂ«r ka dorĂ«zuar garancinĂ« deri tek Ivanov. “GarantojmĂ« mbrojtjen e karakterit unitar, sovranitetit, integritetit...

Ivanov nĂ« mesditĂ« do t’ia ndaj mandatin Zaevin

Presidenti Gjorge Ivanov sot më ora 12, do t'ia ndaj mandatin për formimin e Qeverisë së R. së Maqedonisë liderit Zoran Zaev, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 11 dhjetor, VMRO DPMNE fitoi 51 deputetë, por nuk arriti të formoj koalicion qeveritar me partitë shqiptare. LSDM e cila në zgjedhjet fitoi 49 vende...

VMRO DPMNE: Anketa e IRI-t tregon se populli ia ka kthyer shpinën Zaevit

“Populli ndjehet i mashtruar pas zgjedhjeve me PlatformĂ«n e TiranĂ«s dhe pĂ«r kĂ«tĂ« nĂ« anketĂ«n e IRI-t, shumica vlerĂ«son se duhet tĂ« ketĂ« zgjedhje tĂ« reja. Anketa e IRI tregon se populli ia ka kthyer shpinĂ«n Zaevit dhe nuk dĂ«shiron njĂ« kriminel ta udhĂ«heq shtetin. Thuajse dyfish mĂ« e madhe Ă«shtĂ« mbĂ«shtetja qĂ« VMRO DPMNE e ka ndaj LSD-sĂ«â€,...

VMRO DPMNE nuk do të merr pjesë në koordinimin e paralajmëruar në Kuvend

Talat Xhaferi nuk Ă«shtĂ« i zgjedhur pĂ«r kryetar i Kuvendit tĂ« R. sĂ« MaqedonisĂ« nĂ« procedurĂ« ligjore dhe grupi i deputetĂ«ve tĂ« VMRO DPMNE-sĂ« nuk sheh arsye pse do t’i pĂ«rgjigje ftesĂ«s tĂ« cilĂ«n deputeti Xhaferi e dĂ«rgon nĂ« cilĂ«sinĂ« e kryetarit, thuhet nĂ« njoftimin e rregullt ditor tĂ« kĂ«saj partie. Prej atje thonĂ« se partia nuk do tĂ« merr...

Vetëm gushti dhe dhjetori nuk janë në lojë për zgjedhjet lokale të këtij viti

Në tre ditë deri në përfundim të mandatit të kryetarëve të komunave, LSDM dhe VMRO DPMNE për herë të parë dalin me termine të mundshme për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, që mos të ketë bllokim të funksionimit të komunave. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se nëse arrihet marrëveshje zgjedhjet lokale të mbahen...

Ivanov përsëri i bën thirrje Zaevit që të jep garanci për unitetin e shtetit

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot i ka bĂ«rĂ« thirrje liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev dhe partnerĂ«ve tĂ« koalicionit, qĂ« tĂ« siguroj garanci pĂ«r pĂ«rforcimin e unitetit tĂ« shtetit ndĂ«rsa lidhur me ndarjen e mandatit pĂ«r formimin e ri “do tĂ« veproj sipas KushtetutĂ«s dhe praktikĂ«s sĂ« deritanishme”. “Letra nga Kuvendi i RM-sĂ« ka arritur nĂ« kabinetin e presidentit tĂ«...

Zaev: Maqedonia ka nevojë për Evropën më shumë se çdoherë

“ËshtĂ« e mundshme dhe e realizueshme qĂ« Maqedonia tĂ« jetĂ« pjesĂ« e EvropĂ«s sĂ« bashkuar. QytetarĂ«t janĂ« tĂ« bashkuar si asnjĂ«herĂ« mĂ« parĂ« nĂ« vlera qĂ« mbrojnĂ« dinjitetin e njeriut, garantojnĂ« barazi para ligjit dhe drejtĂ«si pĂ«r tĂ« gjithĂ«, qĂ« sigurojnĂ« stabilitet ekonomik pĂ«r familjen dhe stabilitet tĂ« sigurt pĂ«r shtetin”, ka thĂ«nĂ« lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev nĂ«...

Spasovski: ËshtĂ« e sigurt vetĂ«m se Zaevi do tĂ« jetĂ« mandatar pĂ«r qeverinĂ« e re

AsgjĂ« nuk Ă«shtĂ« e sigurt pĂ«rveç se mandatar pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e qeverisĂ« sĂ« re do tĂ« jetĂ« Zoran Zaev, ka thĂ«nĂ« sot deputeti dhe sekretari i LSDM-sĂ«, Oliver Spasovski, duke u pĂ«rgjigjur nĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve “NĂ«se bisedimet pĂ«r qeverinĂ« e re po zhvillohen mes Ali Ahmetit dhe Zoran Zaevit dhe nĂ«se dihet pozita e tij (e Spasovskit v.j)...

VMRO DPMNE: Maqedonia po bëhet viktimë e sjelljes anti- shtetërore të Zaevit dhe LSD-së

"LSD heshti pas vendosjes së flamurit shqiptar në kabinetin e kryetarit të Kuvendit. Tani LSD hesht edhe lidhur me deklaratën e Talat Xhaferit se do ta zyrtarizoj gjuhë shqipe në mbarë territorin ndërsa Kuvendi në Maqedoni do të jetë parlamenti i tretë në rajon ku seancat do të zhvillohen në gjuhën shqipe", ka thënë VMRO DPMNE në kumtesën e...

Kostovski: Gjyqësori gjatë kohës së LSD-së ka prekur fundin

"LSD njëherë veç më e ngeci dhe e partizoi gjyqësorin me riemërimin e 600 gjykatësve, të cilët i kishin kaluar filtrat e tyre partiak", ka thënë në konferencë shtypi Darko Kostovski nga VMRO DPMNE-ja, si reagim ndaj intervistës së kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për "Radio Evropa e Lirë". Sipas tij, gjyqësori tashmë ka prekur fundin. "Tash Zaevi tenton të realizoj...

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

Zaev- Bejli: Presim Ivanov të veproj sipas Kushtetutës dhe ta jap mandatin

Proceset demokratike Ă«shtĂ« e domosdoshme qĂ« tĂ« vazhdojnĂ« me formimin e qeverisĂ« sĂ« re, qĂ« do tĂ« siguroj stabilitet nĂ« vend dhe perspektivat e MaqedonisĂ« drejt NATO-s dhe BE-sĂ«. KĂ«tĂ« sot nĂ« takim e kanĂ« konstatuar lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev dhe ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« vend, Xhes Bejli, kumtojnĂ« nga LSDM. “Shumica parlamentare veçse ka krijuar kushte pĂ«r tĂ«...