fbpx

LSDM sot në kongres do ta rizgjedh Zaevin

-

Në hotelin “Aleksandar Palace” në Shkup do të mbahet kongresi i 22-të i rregullt i LSDM, ku krahas pikave tjera, do të bëhet rizgjedhja e Zoran Zaevit për kryetar i partisë si dhe do të zgjidhet përbërja e re e Këshillit Qendror.

LSDM në fillim të muajit shpalli konkurs për vet- kandidim të personave të interesuar për postin e kryetarit të partisë dhe anëtarëve të Këshillit Qendror ndërsa siç njoftuan nga LSDM, Zaev është kandidati i vetëm për funksionin më të lartë.

LSDM paralajmëroi pjesëmarrjen e rreth 700 delegatëve në Kongres. Nuk dihet nëse ata krahas pikave tjera, do të informohen për përbërjen e qeverisë së re, të cilën do ta udhëheq Zaevi sepse bisedimet me partitë nga blloku shqiptar me BDI-në, Besën dhe Aleancës për shqiptarët nuk janë shterur.

Zaev dje për pamjen e qeverisë së re dhe zgjidhjet kadrovike bisedoi me Ali Ahmetin, Zijadin Selën dhe Bilall Kasamin ndërsa paralajmëroi se bisedimet do të vazhdojnë edhe sot, nëse ngel kohë pas kongresit ndoshta edhe nesër.

Nga Besa pas bisedimeve theksuan se partia nuk do të heq dorë nga parimet e saja dhe se nuk do të bëj kompromise lidhur me kërkesat e partisë të adresuara për LSDM-në.

Kreu i LSDM-së shprehi shpresë se deri nesër do të përmbyllen bisedimet, që gjatë javës së ardhme Maqedoni të ketë qeveri të re reformuese.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.