fbpx
Tag: Конгрес

tag: Конгрес

Xhaferi dhe Janeva takon delegacionin e Kongresit të SHBA-së

Delegacioni i përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-ve, që sot ishte për vizitë në vend, ka pasur takim edhe me kryetarin e porsaemëruar të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe me prokuroren speciale, Katica Janeva, njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Maqedoni. “Delegacioni dypartiak i udhëhequr nga kongresmeni Bob Gudlejt, kryetari i Komitetit për gjyqësor, është takuar me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi,...

VMRO DPMNE (FYROM): Kështu partitë simotra e paralajmëruan Gruevskin në Malta

Në Kongresin e Partisë Evropiane Popullore (PEP) që mbahen të mërkurën dhe të enjten në Maltë, delegacioni i VMRO DPMNE-së në krye me kryetarin Nikola Gruevski është paralajmëruar si parti nga FYROM-i. Kjo qëndron në listën e partive- pjesëmarrësve në ueb faqen e kongresit vjetor të PEP-së Në të, në listën e anëtarëve shoqëruese të PEP-së, është shkruar edhe VMRO...

Milevski me kryeministrin hollandez: Të vazhdojnë reformat e Marrëveshjes së Përzhinës

Kryetari i Partisë Liberal Demokratike, Goran Milevski në Leuvarden, Holandë ka realizuar një takim me kryeministrin e Mbretërisë së Holandës, Mark Rute. Milevski personalisht e ka njohur Rute me gjendjen aktuale në Maqedoni, politike dhe krizën shoqërore e cila është prodhuar nga partia në pushtet dhe tentimet e opozitës që të vendoset përsëri sundimi i të drejtës dhe kthimi i...

Maji- muaji i datave të rëndësishme dhe tragjike, sfidave dhe momenteve të vështira

Muaji maj i vitit të kaluar ishte muaj i ngjarjeve të shumta, sfidave dhe momenteve të vështira. Gjatë këtyre 30 ditëve ndodhi konflikti në Lagjen e Trimave, dorëheqjet e tre zyrtarëve të lartë të partisë qeveritare, protestat për Martin Neshkovsin, tre takimet të liderëve, takim në Strasburg, protesta e madhe e opozitës pas çka u formua “Kampi i lirisë” dhe...

Zaev në takim me kryeministrin e Suedisë: Tërheqja e Gruevskit është e patjetërsueshme

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe zëvendës- kryetarja e partisë, Radmilla Sheqerinska sot në suazat e kongresit të partisë së socialistëve evropian (PSE) që do të mbahet në kryeqendrën e Hungarisë, Budapest kanë pasur takim me kryeministrin suedez, Stefan Lofven, njoftojnë nga LSDM. Në takim, Zaev ka theksuar qëndrimet e partisë, sipas të cilave, është e patjetërsueshme Nikolla Gruevski të...

Ja pse ka ndryshuar data e mbajtjes së Kongresit të VMRO-së në Kumanovë

Së pari u vendos data e sotme që të mbahet Kongresi I VMRO-së, mirëpo më pas e ndryshuan atë, siç paralajmëroi "Meta"“,për qëllime operative dhe sigurie. Nga VMRO mohuan se që ndryshimi i datës së kongresit për 2 dhe 3 maj është bërë për shkak të protestave të paralajmëruara nga opozita. “Për datën e mbajtjes së kongresit vendos kryesia qendrore. Ndryshimi...

Kush është më gjatë me Gruevskin dhe kujt i duhet pushim?

“Jo që jemi të pagabueshëm, kishim gabime dhe lëshime, por treguam më shumë nga të gjitha garniturat politike deri më tani. Për këtë shkak, nevojitet kohë pas kohe freskime në postet zyrtare, me mundësi që një pjesë e të ndërruarve në të ardhmen të marrin ndonjë përgjegjësi të rëndësishme, nëse e meritojnë”. Kjo ishte një pjesë e fjalimit të kryeministrit...

Gruevski nga Kongresi në Kumanovë: Të gjithë gabojmë, por treguam më së shumti

“Jo që jeni të pagabueshëm, kishim gabime dhe lëshime, por treguam më shumë prej të gjithë garniturave politike deri më tani”, theksoi kryetari aktual i VMRO- DPMNE-së, Nikolla Gruevski në fjalimin e tij para delegatëve në Kongresin e 15-të të partisë, që sot dhe nesër po mbahet në Pallatin e kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë. “Edhe unë jam njeri i...

Gruevski kandidati i vetëm për kryetar i VMRO DPMNE-së

Vetëm një kandidaturë – ajo e kryetarit aktual Nikolla Gruevski është dorëzuar në selinë e VMRO DPMNE deri në afatin që skadoi sot në orën 15, para Kongresit të partisë në pushtet për emërimin e kryetarit, që do të mbahet nesër dhe pasnesër në Kumanovë, shkruan "Kurir". Sipas burimeve partiake të këtij mediumi, pas kandidaturës të Gruevskit kanë qëndruar një...

Kongresi i VMRO- DPMNE-së është zhvendosur për shkak të qëllimeve strategjike të sigurisë?

Kongresi i VMRO- DPMNE-së i cili u paralajmërua në  9 maj, është zhvendosur për një javë më parë" për shkak të strategjisë dhe shkaqeve të sigurisë", mëson "Meta". Nga VMRO- DPMNE-ja zyrtarisht mohojnë se zhvendosja e kongresit për 2 dh 3 maj lidhet me protestën e paralajmëruar nga opozita. - Për datën mbajtjes së kongresit vendos Këshilli Qendror. Mbajtja e tij...

Ahmeti: Kriza politike s’mund të zgjidhet pa BDI-në Kriza politike në vend mund të zgjidhet vetëm me dialog mes subjekteve politike dhe me ndërmjetësim të komunitetit ndërkombëtarë, e pa përfshirjen e faktorit shqiptar në vend në këtë proces, asnjë zgjidhje nuk do të jetë e qëndrueshme, ka porositur lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në fjalimin e tij hyrës në kongresin...

Ziadin Sela zgjidhet kryetar i ri i PDSH-së

Në Tetove nën pranin e shumë pjesëmarrësve Lëvizja për reforma e Ziadin Selës mbajti kongresin e partisë. Me 617 pro, 1 kundër, 7 përmbajtur delegatët në Kongresin e lëvizjes për reforma me vota të fshehta zgjodhi Ziadin Selën për kryetar të PDSH-së. Sela nuk pati kundërkandidat. Që në fillim kongresin e përshëndeti kryetari i PPD dhe ai RDK – së, Vesel Memedi. Veseli...

Kongresi i VMRO- DPMNE-së më 8 dhe 9 maj në Kumanovë

Kryesia e VMRO- DPMNE-së   konfirmoi terminin e rregullt të kongresit partiak, sipas informacioneve Kongresi do të mbahet më 8 dhe 9 maj në Kumanovë, ku në të cilin përpos për kryetarë  të partisë do të votohet edhe për kryesinë e re partiake transmeton "Utrinski  Vesnik" Në opinion nuk pritet se do të ketë ndonjë ndryshim radikal,  edhe përskaj aferave që po...

Përbërja e re e Kongresit amerikan me numër rekord të pakicave dhe grave

Përbërja e re e Kongresit amerikan, që do të mbaj sot seancën e parë, ka numër rekord të pakicave dhe gratë, por megjithatë, pjesa më e madhe e përfaqësuesve janë burra me ngjyrë të bardhë. Në dy odat e Kongresit, nga gjithsej 535 përfaqësues nacionalë, janë 104 gra ndërsa për herë të parë afro- amerikanët nga të dy gjinitë...