fbpx

Zaev në takim me kryeministrin e Suedisë: Tërheqja e Gruevskit është e patjetërsueshme

-

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe zëvendës- kryetarja e partisë, Radmilla Sheqerinska sot në suazat e kongresit të partisë së socialistëve evropian (PSE) që do të mbahet në kryeqendrën e Hungarisë, Budapest kanë pasur takim me kryeministrin suedez, Stefan Lofven, njoftojnë nga LSDM.

Në takim, Zaev ka theksuar qëndrimet e partisë, sipas të cilave, është e patjetërsueshme Nikolla Gruevski të tërhiqet nga posti i kryeministrit, që të mund qeveria kalimtare të krijoj kushte për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike.

“Është e patjetërsueshme të tërhiqen Nikolla Gruevski dhe më të afërmit e tij që i krijuan problemet në vend, për qeveri kalimtare të krijohen kushtet për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Vetëm në këtë mënyrë mund të sigurohet normalizimi i institucioneve, pavarësia e gjyqësorit, mediumeve dhe më në fund kthimi i vlerave demokratike dhe perspektivës evropiane në Maqedoni”, ka thënë Zaev në takim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.