fbpx

Kongresi i VMRO- DPMNE-së është zhvendosur për shkak të qëllimeve strategjike të sigurisë?

-

Kongresi i VMRO- DPMNE-së i cili u paralajmërua në  9 maj, është zhvendosur për një javë më parë” për shkak të strategjisë dhe shkaqeve të sigurisë”, mëson “Meta”.

Nga VMRO- DPMNE-ja zyrtarisht mohojnë se zhvendosja e kongresit për 2 dh 3 maj lidhet me protestën e paralajmëruar nga opozita.

– Për datën mbajtjes së kongresit vendos Këshilli Qendror. Mbajtja e tij nuk ka asnjë lidhje me protestat e paralajmëruara të opozitës- deklaroi Aleksandar Biçikliski nga VMRO- DPMNE.

Pesëmbëdhjetë kongrese partiake të VMRO DPMNE do të mbahen më 2 dhe 3 maj në Kumanovë ndërsa në të do të marrin pjesë 560 delegat të zgjedhur në baza të ndryshme. Në këtë kongres pritet të emërohet kryetari i partisë ndërsa afati për dorëzimin e kandidaturës është deri të premten deri në orën 15 në selinë e partisë së VMRO DPMNE-së në Shkup.

“Procedura për emërimin e kryetarit është e njohur në opinion sepse në këtë mënyrë e kemi emëruar disa herë me radhë. Të paktën 30 delegat në Kongres, në përputhje me rregulloren kanë të drejtë të propozojnë kandidat për kryetar. Votimi është i fshehtë dhe votojnë të gjithë delegatët prezent, pa përjashtim. Ai që do të fitojë më shumë vota do të jetë kryetar i partisë në katër vitet e ardhshëm”, tha anëtari i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE, Ilija Dimovski, në lajmet e televizionit Kanal 5.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.