fbpx

Gruevski kandidati i vetëm për kryetar i VMRO DPMNE-së

-

Vetëm një kandidaturë – ajo e kryetarit aktual Nikolla Gruevski është dorëzuar në selinë e VMRO DPMNE deri në afatin që skadoi sot në orën 15, para Kongresit të partisë në pushtet për emërimin e kryetarit, që do të mbahet nesër dhe pasnesër në Kumanovë, shkruan “Kurir”.

Sipas burimeve partiake të këtij mediumi, pas kandidaturës të Gruevskit kanë qëndruar një numër i madh i delegatëve, themelues të partisë, kryetar të komiteteve lokale dhe komunale të VMRO DPMNE, intelektual të shquar si dhe delegatë që kohë të shkurtë kanë qenë jashtë partisë e më pas janë kthyer.

Këtë fundjavë do të mbahet kongresi i 15-të partiak i VMRO DPMNE-së. Manifestimi do të mbahet në Kumanovë ndërsa në të do të marrin pjesë 560 delegat të zgjedhur në baza të ndryshme. Në këtë kongres pritet të zgjidhet kryetari i partisë ndërsa afati për dorëzimin e kandidaturës ishte deri në orën 15. Kandidaturat duheshin të dorëzohen në selinë e partisë.

Të drejtë për të propozuar kandidat për kryetar partie kanë të paktën 30 delegat të Kongresit.

Votimi është i fshehtë dhe duhet të votojnë të gjithë delegatët prezent, pa përjashtim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.