fbpx

VMRO DPMNE (FYROM): Kështu partitë simotra e paralajmëruan Gruevskin në Malta

-

Në Kongresin e Partisë Evropiane Popullore (PEP) që mbahen të mërkurën dhe të enjten në Maltë, delegacioni i VMRO DPMNE-së në krye me kryetarin Nikola Gruevski është paralajmëruar si parti nga FYROM-i. Kjo qëndron në listën e partive- pjesëmarrësve në ueb faqen e kongresit vjetor të PEP-së

Në të, në listën e anëtarëve shoqëruese të PEP-së, është shkruar edhe VMRO DPMNE me pesë delegatë. E pyetëm zëdhënësin e partisë, Ivo Kotevski, nëse planifikohet Gruevski të reagoj për shkak të kushtëzimit të këtillë nga partitë simotra.

“Ne jemi pjesë e PEP nën referencën për të cilën u pajtua LSDM, me arsyetimin se e njëjta nuk do të zgjat më shumë se disa muaj. Ne si VMRO DPMNE në çdo rast tregojmë se emri jonë kushtetues Republika e Maqedonisë, por edhe gabimet dhe lëshimet nga e kaluara vështirë përmirësohen”, deklaroi Kotevski.

Kongresi do të mbahet në hotelin “Interkontinental” në qytezën St. Julian.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.