fbpx
Таг: Конгрес

таг: Конгрес

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата“. „Македонските граѓани сакаат прогрес, стабилност, мир и спокојство, сакаат европска иднина и животен стандард. Тоа го нудат прогресивните политики на СДСМ,...

На конгресот на Алијанса на Села, го разрешиле Таравари

Борбата меѓу двата непријателски табора во Алијанса за Албанците продолжи денеска, кога се одржа и вториот конгрес за неколку дена на „Алијанса за Албанците“. Имено, во Опера и Балет во Скопје, денеска се собраа делегати свикани од поранешниот партиски лидер Зијадин Села. На конгресот е донесена одлука за смена на сегашниот партиски претседател Арбен Таравари и избор на Села...

Откако Конгресот „дигна рачна“, Бајден порача дека ќе се бори за постојана помош за Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден порача дека ќе ги прави сите напори за да дојде до тоа Конгресот на САД да одобрува помош за Украина, иако Долниот дом на Конгресот на САД ја блокираше дополнителната воена помош од 60 милијарди долари за Украина. Објаснувајќи го тоа за новинарите по телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски, тој рече дека...

Сопрена американската помош за Украина

Помошта од САД за Украина е привремено блокирана, соопшти Белата куќа денеска, откако Конгресот не успеа да ги одобри дополнителните пари за Украина што американскиот претседател Џо Бајден ги побара на крајот на минатата година. Гласањето беше одложено, а републиканските конгресмени го условија одобрувањето на помошта за Украина и неколку други земји од 106 милијарди долари со засилување на обезбедувањето...

Републиканецот Кевин Мекарти избран за претседател на Претставничкиот дом

Кевин Мекарти, член на Републиканската партија во САД, денеска беше избран за претседател на Претставничкиот дом во Конгресот, по неколкудневни преговори и неуспешни гласања во најдолгата битка за оваа позиција во последните 164 години. За да ја оствари победата, Мекарти мораше да направи серија отстапки на барањата на  конзервативното крило во партијата, потег што остави незадоволство кај умерените членови...

Две пресуди за десничарски милитанти во врска со упадот во Конгресот

Водач на крајно десничарска милитантна организација е прогласен за виновен за заговор за спречување на постапката за преземање на функцијата на претседателот на САД, по изборите во 2020 година, јави Би-Би-Си. На големо судење со порота, Стјуарт Роудс, основач на „Оут Киперс“ (Oath Keepers - Почитувачи на заклетвата), по два месеца судски рочишта, беше прогласен за ретко споменуваното кривично дело...

Контролата на Конгресот и понатаму неизвесна, Демократите изненадувачко силни на изборите

Контролата на американскиот Конгрес останува избалансирана меѓу двете водечки партии во САД, а Демократската партија покажа изненадувачка сила победувајќи ги Републиканците во серија конкурентни трки и пркосејќи им на очекувањата дека високата инфлација и нискиот рејтинг на претседателот Џо Бајден ќе ја повлечат партијата надолу, пишува Асошиејтед Прес. Демократот Џон Фетерман направи пресврт во Пенсилванија чие место во Сенатот досега...

Избори во САД: Броењето на гласовите трае, трката на Демократите и Републиканците е тесна

Тесна трка на изборите за Конгресот на САД, која засега не ветува огромна победа на Републиканската партија. Гласовите од вчерашните избори се бројат низ американските сојузни држави, но актуелните резултати покажуваат изедначена трка на изборите за Сенатот (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД), додека Републиканците засега имаат повеќе претставници во Претставничкиот дом (Долниот дом). Според Си-ен-ен, Демократите и...

Екологијата главна тема во Охрид, Македонско еколошко друштво собра над 200 научници од Европа

Македонското еколошко друштво годинава одбележува 50 години од своето постоење и работа, а викендов во Охрид го организира Шестиот Конгрес на еколозите со меѓународно учество. На настанот својата работа ќе ја претстават 146 автори и над 50 посетители, коавтори на научни трудови и соработници. На конгресот учествуваат претставници од земјава, како и од Косово, Србија, Бугарија, Полска, Грција, Словенија,...

Расте бројот на конгресмени што бараат Трамп да биде отповикан или отстранет од функцијата

Иако до крајот на неговиот мандат остануваат помалку од две седмици, актуелниот претседател Доналд Трамп би можел да се соочи со отстранување од функцијата во овој краток период, откако одреден број на конгресмени или сенатори од Демократската партија побараа актуелниот претседател на САД да биде отповикан или отстранет. На нив им се приклучи и еден пратеник од Републиканската партија. Причината...

Конгресот на САД ја потврди победата на Џо Бајден, Трамп го призна поразот

Откако стотици приврзаници на претседателот Доналд Трамп вчера насилно упаднаа во Конгресот на САД, ноќеска по македонско време беше вратена контролата врз законодавниот дом и конгресмените се вратија на работа, па рано утрово ја потврдија изборната победа на новиот претседател на САД, Џо Бајден, јавуваат светските новински агенции. Конечната победа на Бајден над досегашниот претседател Доналд Трамп, кој се бореше...

Медлин Олбрајт: Бугарските барања за Северна Македонија се целосна трагедија

Мислам дека е целосна трагедија тоа што по долгото време потрошено на решавање на прашањето за името со Грците, Бугарите, заради поени на домашната политичка сцена, истакнаа такви барања за Северна Македонија, порача поранешниот Државен секретар на САД, Медлин Олбрајт, на седница на Комисијата за надворешна политика на Претставничкиот дом (Долниот дом на Конгресот на САД). Таа одговараше на прашањето...

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Стево Пендаровски е консензуалниот кандидат на СДСМ и коалицијата за шеф на државата

Стево Пендаровски е консензуалниот кандидат за шеф на државата зад кој застанаа СДСМ и коалиција, владината коалиција и неколку други партии. На двочасовната средба, премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, заедно со другите партиски лидери, рече дека сите застануваат зад Пендаровски. - За прв пат во македонската историја различните застануваат зад еден кандидат. Застануваме сите зад Стево Пендаровски, натпартиски, европски, граѓански...

Комитетот за надворешни работи на Конгресот на САД со поддршка за членството на Македонија во НАТО

Претседателот на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом, Елиот Л. Енгел ја повика администрацијата на претседателот Доналд Трамп да го поддржи членството на идната Република Северна Македонија во НАТО. Во писмо до државниот секретар Мајк Помпео, лидерот на Комитетот за надворешни работи пишува дека членството на Северна Македонија во НАТО ќе помогне да се обезбеди стабилноста и мирот на...

Никола Димитров во дводневна посета на Вашингтон

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Вашингтон, САД, каде ќе има средби со претставници на американската администрација, Конгресот и тинк-тенк заедницата. Димитров ќе се обрати на  трибина посветена на иднината на Македонија и Југоисточна Европа, организирана од Атлантскиот совет на САД. Исто така, на покана на државниот секретар на САД, Димитров со...

Груби во САД на средби во Конгресот и Стејт Департментот

Претседателот на Комисијата за европски прашања и на Групата за пријателство со САД, Артан Груби ќе престојува во Соединетите Американски Држави од 5 до 9 декември, каде што ќе реализира работни средби со конгресмени и сенатори во Американскиот Конгрес, но и во Сенатот и Стејт Департментот, информираат од собраниските служби. На средбите, како што стои во соопштението, ќе стане збор...

Закерберг се извини во Европскиот парламент за злоупотребата на податоците од „Фејсбук“

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг се извини пред пратениците во Европскиот парламент, порачувајќи дека компанијата не направила доволно за да ги спречи злоупотребите од оваа социјална мрежа и дека регулацијата е важна и неминовна. „Не ја разгледавме во потполност нашата одговорност. Тоа беше грешка и жалам поради тоа“, изјави Закерберг. Тој одбил да одговори на прашањето дали имало размена на податоци...

Традиционалниот Меѓународен металуршки конгрес ќе се одржи во Охрид, од 30 мај

Традиционалниот Меѓународен металуршки конгрес „Металургијата, материјалите и заштитата на животната средина“ ќе се одржи од 30 мај до 3 јуни во Охрид. Претседателот на Здружението на металурзите при Стопанската комора на Македонија, Свето Цветковски истакна дека целта на овој конгрес е најновите научни достигнувања да се доближат до индустријата. - Добро е да се види кои се новите научни достигнувања, а ќе...

Касами објави дека со судска одлука останува претседател на Беса, Гаши вели дека лаже

Препукување меѓу двете крила на Движењето Беса се случи денеска, откако Биљал Касами објави дека со судска одлука, тој е претседател на Беса. Набргу одговори водачот на спротивставеното крило, Африм Гаши, кој тие наводи ги нарече измама. Тој рече дека работите ќе ги утврди вистински Управниот суд. Гаши отиде и чекор понатаму и го нарече противничкиот табор „фалсификатори“ и најави...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...