fbpx

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Ковачевски рече дека Пендаровски е „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата“

-

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата“.

Фото: СДСМ

„Македонските граѓани сакаат прогрес, стабилност, мир и спокојство, сакаат европска иднина и животен стандард. Тоа го нудат прогресивните политики на СДСМ, кои не се само идеологија, туку единствен начин како општеството и државата да се подобрат и да обезбедат прогрес и просперитет.Нас ни е потребен европскиот стандард, европските вредности и европскиот живот, сега, не во иднина и некогаш. На граѓаните не им треба претседател кој ќе кочи, туку претседател со јасна европска визија кој ќе турка напред по вистинскиот пат“, рече Ковачевски.

Со двојната победа на претседателските и на парламентарните избори, рече Ковачевски, СДСМ ќе има претседател на Северна Македонија и Влада со која до 2030 година земјава ќе биде членка на ЕУ.

Од СДСМ соопштија дека денеска биле собрани над 20.000 потписи за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Пендаровски и Силјановска ги собраа потписите за претседателска кандидатура

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...