fbpx
Таг: Димитар Ковачевски

таг: Димитар Ковачевски

Вработените во jавните обвинителства во штрајк, бараат зголемување на платите за 78 проценти

Околку 390 вработени во службите на јавните обвинителства од денес штрајкуваат со барање платите да им се зголемат за 78 проценти, по примерот на функционерите, и да им се исплаќаат додатоците на плата до 35 проценти. Претседателот на синдикатот на УПОЗ, Трпе Дејаноски, рече дека штрајкот ќе се одвива во сите 28 јавни обвинителства низ државата и ќе трае сè...

Ковачевски за КЗ: За некои закони сакаме да се повикуваме на Германија, а за некои на Казахстан

Сè е сработено во согласност со закон и со процедурите и не гледам ништо спорно, дотолку повеќе што потврда има и од експертите. Вака денеска премиерот го оправда носењето на измените во Кривичниот законик, со кој се намалуваат казните за осомничените функционери кои ја злоупотребиле положбата и му наштетиле на буџетот, а со тоа и застарувањето на предметите се намалува...

Македонскиот државен врв го осуди нападот во Косово, дијалогот мора да продолжи

По вчерашната престрелка во северниот дел на Косово во која беше убиен еден косовски полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група обвинета за тероризам, македонскиот државен врв денеска излезе со осуди за случувањата во Косово. Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска порачуваат дека безбедносната состојба во државата е стабилна. Премиерот Димитар Ковачевски силно ги осуди престрелките...

Ковачевски – Штајнер: Поддршка од ОН за Македонија како регионален центар на зелена енергија

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Њујорк се сретнал со Ахим Штајнер, администратор на Програмата за развој на ОН (UNDP) и ко-претседавач на механизмот за енергија на ОН (UN Energy). На состанокот, како што информираат од Владата, било потенцирано значењето на ОН и на развојните мрежи на организацијата, како што е УНДП, којашто им...

Ковачевски – Ескобар: Нашиот европски пат е силно поддржан од САД

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, разговарале за актуелни прашања од значење за стратешкото партнерство...

Ковачевски се сретнал со Шолц на прием во чест на 50-годишното членство на Германија во ОН

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, присуствувал на прием организиран во чест на 50-годишното членство на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк. Притоа, Ковачевски и германскиот канцелар Олаф Шолц имале кус разговор, известува Службата за информирање на македонската влада. „На приемот е реафирмирано значењето на Германија како...

И народниот правобранител Зибери ги проблематизира измените во Кривичниот законик

Народниот правобранител Насер Зибери пронајде проблематични сегменти во измените на Кривичниот законик, кои минатата недела во период од само неколку часа беа усвоени во Собранието на РСМ по скратена постапка и со европско знаменце. „Тие измени во Кривичниот законик се проблематични од аспект на процедурата во која се донесени, многу кратка, без можности за сериозна расправа, а се менуваат одредби...

Политичарите од уста не ги вадат оправдувањата за измените на Кривичниот законик

Македонските политичари веќе неколку дена од уста не ги вадат оправдувањата на измените на Кривичниот законик, кои експресно за период од неколку часа ја поминаа целата собраниска процедура за нивно усвојување, и тоа по скратена постапка и со европско знаменце. Кој ќе одел во опозиција, а кој е Дарт Вејдер е темата со која веќе неколку дена се замајува...

Автопатот Прилеп-Битола се гради, денеска и Ковачевски ја минираше трасата

По гостиварското село Горна Бањица, каде што пред неколку дена со минирање на теренот започна изградбата на автопатот Гостивар-Кичево, денеска беше организиран и настан на автопатот Прилеп-Битола од Коридорот 10д. И тука со чин на минирање беше означено интензивирањето на градежните работи на оваа делница што ја гради американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“. Овој пат на настанот присуствуваше премиерот Димитар Ковачевски, заедно...

Ковачевски: Ги помагаме Македонците во Албанија, поддршката ќе продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше посетата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Голо Брдо, Албанија во пресрет на одржувањето на пописот кај нашиот западен сосед. Ковачевски изјави дека македонската држава има одлични односи со Албанија, а како држава на нашето македонско население даваме помош на многу начини во Албанија. Ковачевски рече дека тој пред еден месец заедно со неговите...

Контраспин: Премиерот извртува првични оценки на EУ за измените на КЗ

ЕУ бара „сеопфатна“, а не „некаква“ комуникација и „конзистентна примена“ на европското знаменце. Тоа беше поентата на првичната реакција на ЕУ преку портпаролката на ЕК, Ана Писонеро, а не она што го тврди премиерот Димитар Ковачевски со што практично спинува делови од ставот на ЕУ, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Претседателот на Владата на РСМ...

Во Карпош 3 кај салата „Партизан“ започна изградбата на затворен пливачки базен

Скопје ќе добие нов спортско-рекреативен комплекс во населбата Карпош 3 со најновата инвестиција на Агенцијата за млади и спорт. Денеска започна изградбата на затворен пливачки базен до спортската сала „Партизан“, која исто така во моментов се наоѓа во завршна фаза на реконструкција. „Со почетокот на изградбата на затворениот пливачки базен којшто го означуваме денеска и реконструкцијата на спортската сала „Партизан“...

Утре е денот „Д“ за функционерите – почнуваат да се применуваат пониските казни од Кривичниот законик [инфографик]

Од утре почнуваат со примена измените во Кривичниот законик (КЗ), кои беа изгласани во Собранието за експресно време, по скратена постапка и со европско знаменце, без јавна дебата. Со измените, меѓу другото, се предвидуваат пониски казни за дела поврзани со злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата и злосторничко здружување. Обвинителите, судиите, адвокатите, сè уште се обидуваат да протолкуваат...

За скандалот на Онкологија од ВМРО-ДПМНЕ бараат разрешница, премиерот вели дека ќе ја има

Новинарката на „Фокус“ Ирена Мулачка во интервју за новинската агенција „Макфакс“ зборуваше за патот на злоупотребата на лекови на скопската Клиника за онкологија, потенцирајќи дека биолошката терапија што требало да ја примаат пациентите болни од рак се препродавала најверојатно во Косово, а во разработената шема учествувале одделни лекари, поранешни директори, медицински и одделенски сестри, благајни, возачи, секретари и чувари. Од...

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик се за побрзо казнување за кривичните дела и конфискација на имот

Измените на Кривичниот законик коишто беа изгласани во Собранието, а предложени од Владата се усогласување со ЕУ Директивата 42/2014, во која што се предвидува проширена конфискација во дела коишто се казниви согласно со Кривичниот законик, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски на новинарско прашање. Тој додаде дека има измени во еден општ член, 353(н.з. „Злоупотреба на службена положба и овластување“) кој...

Честитки по повод Денот на независноста: 32 години самостојна и суверена држава

По повод чествувањето на денешниот државен празник 8. Септември - Денот на независноста на Северна Македонија, македонскиот државен врв и лидерите на политичките партии упатија честитки, а серија од настани се одржуваат денеска низ целата земја под мотото „Гласник на слободата“. Денеска прославуваме 32 години самостојна и суверена држава, откако на 8 септември 1991 година над 95 отсто од...

Ковачевски: Огромна ни е посветеноста за дигитална трансформација на општеството

Нашата посветеност да обезбедиме дигитална трансформација на општеството и приближување на европските стандарди е огромна и видлива. Во Северна Македонија во моментов 83 отсто од домаќинствата имаат пристап до широкопојасен интернет, а 91 отсто од компаниите користат различна технологија, како и широкопојасен интернет, кажа во своето обраќање денеска премиерот Димитар Ковачевски, кој се обрати на отворањето на Талинскиот дигитален...

Премиерот Ковачевски е убеден дека нема да недостасуваат пратеници за двотретинско мнозинство за уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски е убеден дека нема да недостасуваат пратеници за да се озбезбеди двотретинско мнозинство за да се изгласаат уставните измени потребни за продолжување на преговорите со ЕУ. Тој денеска изјави дека сите парлементарци имаат обврска да го поддржат европското движење на државата затоа што младите заминуваат од државата во земји од ЕУ бидејќи таму имаат економски просперитет,...

Ковачевски: Име и презиме и санкции за сите инволвирани во случајот Онкологија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска даде поддршка на Министерството за внатрешни работи и Јавното Обвинителство во расчистувањето на случајот со крадени скапи лекарства на Клиниката за онкологија. Ковачевски посочи дека се работи за наводи што се грозни и што не смеат да се случуваат, но за кои што сме слушале во текот на изминатите 20 години. „Ова е првпат да биде...

Контраспин: Ковачевски не може да знае дали ќе влеземе во ЕУ до 2030 г., па уште и први од Балканот

Недостасуваат повеќе елементи во равенката членство во ЕУ до 2030 година за да може некој да тврди дека ќе влеземе во ЕУ во 2030 година и тоа први на Балканот, само ако го смениме Уставот. Освен тоа, нема докази дека во моментов сме најдобри на Западен Балкан во однос на евроинтегративните процеси, без оглед што некои наши соседи во...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...