fbpx
Таг: Димитар Ковачевски

таг: Димитар Ковачевски

Ковачевски вели дека изборите ќе бидат во редовен термин, за датумот допрво ќе има договор

Премиерот Димитар Ковачевски денеска му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека изборите догодина ќе се одржат во редовен термин, но  остави и простор за договор со опозицијата за точниот датум. Ова е одговорот на Ковачевски по вчерашното барање на Христијан Мицкоски вториот круг од претседателските избори и парламентарните избори да се одржат во среда, на 8 мај. „Уште...

Ковачевски се сретна со Шолц: Северна Македонија да го продолжи европскиот пат

Премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со канцеларот на Германија Олаф Шолц, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес кој се одржува во Тирана, информираат од владината прес-служба. На средбата присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, а се разговараше за европската перспектива на Северна Македонија и актуелните случувања во регионот. Премиерот го информираше Олаф околу сегашната состојба...

Мета факт: Реконструкцијата на спортската сала „Партизан“ во Карпош е во завршна фаза

Култната спортска сала „Партизан“ во скопската населба Карпош 3 во моментов интензивно се реконструира и се наоѓа во завршна фаза на реализација. Овој спортски објект со години наназад беше разурнат, иако е донација од француската влада по скопскиот земјотрес од 1963 година. Со средства од буџетот на Агенцијата за млади и спорт (АМС), салата „Партизан“ почна да се реконструира...

Лидерите на Западен Балкан со договор за признавање на квалификациите на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерки и фармацевти

Лидерите на земјите од Западен Балкан во Тирана, денеска на Самитот во рамките на Берлинскиот процес, потпишаа Договор за меѓусебно признавање на професионалните квалификации на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите во контекст на Договорот за слободна трговија. Целта на овој Договор е да се воспостави автоматско признавање на професионалните квалификации врз основа на условите за обука и...

Соработката на земјите од Западен Балкан е клучна, рече Ковачевски на Берлинскиот процес

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес кој се одржува во Тирана, учествуваше на првата работна сесија, посветена на интегрирање на Западен Балкан во единствениот пазар и подобрување на конвергенцијата со ЕУ. Учесниците на сесијата, како што информираат од Владата, дискутирале за Берлинскиот процес кој има клучна улога како двигател на регионалната соработка...

Ковачевски-Вархеји: С. Македонија треба што поскоро да е дел од ЕУ, процесот на евроинтеграции се очекува да продолжи

Европските челници и регионалните лидери од Балканот утре на заедничка маса во Тирана ќе разговараат како земјите од Западен Балкан да ги искористат поволнотстите на Унијата пред полноправно членство. Во Тирана патува шефицата на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, а ова е првпат состанок на Берлинскиот процес да се одржува во една од...

Ковачевски: Антиевропската агенда е антимакедонска

„Сиот прогрес што е направен до денес - е одраз на нашиот непокор и слободата на избор“, рече премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето во чест на 11 Октомври – Ден на народното востание. Како што соопшти Владата, Ковачевски посочил оти „На ова македонско парче земја никогаш не се бегало - ни од пламен, ни од окупатори, ни од одлуки. Со...

Ковачевски: Има педесетина македонски државјани во Израел, се прави сè за безбедно да се евакуираат

Македонските власти лоцирале и стапиле во контакт со педесетина наши државјани кои во моментов се наоѓаат во Израел, според денешната изјава на премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека се прави сè за безбедно да се евакуираат сите македонски граѓани кои се наоѓаат во оваа земја и се пријавиле во Амбасадата. Ковачевски додаде дека бројката веројатно е поголема, зашто има информации за...

Вработените во jавните обвинителства во штрајк, бараат зголемување на платите за 78 проценти

Околку 390 вработени во службите на јавните обвинителства од денес штрајкуваат со барање платите да им се зголемат за 78 проценти, по примерот на функционерите, и да им се исплаќаат додатоците на плата до 35 проценти. Претседателот на синдикатот на УПОЗ, Трпе Дејаноски, рече дека штрајкот ќе се одвива во сите 28 јавни обвинителства низ државата и ќе трае сè...

Ковачевски за КЗ: За некои закони сакаме да се повикуваме на Германија, а за некои на Казахстан

Сè е сработено во согласност со закон и со процедурите и не гледам ништо спорно, дотолку повеќе што потврда има и од експертите. Вака денеска премиерот го оправда носењето на измените во Кривичниот законик, со кој се намалуваат казните за осомничените функционери кои ја злоупотребиле положбата и му наштетиле на буџетот, а со тоа и застарувањето на предметите се намалува...

Македонскиот државен врв го осуди нападот во Косово, дијалогот мора да продолжи

По вчерашната престрелка во северниот дел на Косово во која беше убиен еден косовски полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група обвинета за тероризам, македонскиот државен врв денеска излезе со осуди за случувањата во Косово. Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска порачуваат дека безбедносната состојба во државата е стабилна. Премиерот Димитар Ковачевски силно ги осуди престрелките...

Ковачевски – Штајнер: Поддршка од ОН за Македонија како регионален центар на зелена енергија

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Њујорк се сретнал со Ахим Штајнер, администратор на Програмата за развој на ОН (UNDP) и ко-претседавач на механизмот за енергија на ОН (UN Energy). На состанокот, како што информираат од Владата, било потенцирано значењето на ОН и на развојните мрежи на организацијата, како што е УНДП, којашто им...

Ковачевски – Ескобар: Нашиот европски пат е силно поддржан од САД

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, разговарале за актуелни прашања од значење за стратешкото партнерство...

Ковачевски се сретнал со Шолц на прием во чест на 50-годишното членство на Германија во ОН

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, присуствувал на прием организиран во чест на 50-годишното членство на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк. Притоа, Ковачевски и германскиот канцелар Олаф Шолц имале кус разговор, известува Службата за информирање на македонската влада. „На приемот е реафирмирано значењето на Германија како...

И народниот правобранител Зибери ги проблематизира измените во Кривичниот законик

Народниот правобранител Насер Зибери пронајде проблематични сегменти во измените на Кривичниот законик, кои минатата недела во период од само неколку часа беа усвоени во Собранието на РСМ по скратена постапка и со европско знаменце. „Тие измени во Кривичниот законик се проблематични од аспект на процедурата во која се донесени, многу кратка, без можности за сериозна расправа, а се менуваат одредби...

Политичарите од уста не ги вадат оправдувањата за измените на Кривичниот законик

Македонските политичари веќе неколку дена од уста не ги вадат оправдувањата на измените на Кривичниот законик, кои експресно за период од неколку часа ја поминаа целата собраниска процедура за нивно усвојување, и тоа по скратена постапка и со европско знаменце. Кој ќе одел во опозиција, а кој е Дарт Вејдер е темата со која веќе неколку дена се замајува...

Автопатот Прилеп-Битола се гради, денеска и Ковачевски ја минираше трасата

По гостиварското село Горна Бањица, каде што пред неколку дена со минирање на теренот започна изградбата на автопатот Гостивар-Кичево, денеска беше организиран и настан на автопатот Прилеп-Битола од Коридорот 10д. И тука со чин на минирање беше означено интензивирањето на градежните работи на оваа делница што ја гради американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“. Овој пат на настанот присуствуваше премиерот Димитар Ковачевски, заедно...

Ковачевски: Ги помагаме Македонците во Албанија, поддршката ќе продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше посетата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Голо Брдо, Албанија во пресрет на одржувањето на пописот кај нашиот западен сосед. Ковачевски изјави дека македонската држава има одлични односи со Албанија, а како држава на нашето македонско население даваме помош на многу начини во Албанија. Ковачевски рече дека тој пред еден месец заедно со неговите...

Контраспин: Премиерот извртува првични оценки на EУ за измените на КЗ

ЕУ бара „сеопфатна“, а не „некаква“ комуникација и „конзистентна примена“ на европското знаменце. Тоа беше поентата на првичната реакција на ЕУ преку портпаролката на ЕК, Ана Писонеро, а не она што го тврди премиерот Димитар Ковачевски со што практично спинува делови од ставот на ЕУ, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Претседателот на Владата на РСМ...

Во Карпош 3 кај салата „Партизан“ започна изградбата на затворен пливачки базен

Скопје ќе добие нов спортско-рекреативен комплекс во населбата Карпош 3 со најновата инвестиција на Агенцијата за млади и спорт. Денеска започна изградбата на затворен пливачки базен до спортската сала „Партизан“, која исто така во моментов се наоѓа во завршна фаза на реконструкција. „Со почетокот на изградбата на затворениот пливачки базен којшто го означуваме денеска и реконструкцијата на спортската сала „Партизан“...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...