fbpx
Таг: избори 2024

таг: избори 2024

ДИК: Партиите ќе треба да достават извештај со примени донации на нивните сметки

Политичките партии имаат обврска, на 11 ден од изборната кампања да достават извештај со образец за примени донации на трансакциска сметка. Ова е една од измените во роковникот за спроведување на изборите за претседател на државата, која на денешната седница ја усвоија членовите на Државната изборна комисија. „Согласно последните измени на Изборниот законик, ДИК треба да го смени роковникот за...

Ветувања, кампањи, програми, билборди – седумтемина претседателски кандидати ја почнаа кампањата

Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова, Максим Димитриевски, Билјана Ванковска, Стевчо Јакимовски, Бујар Османи и Арбен Таравари ја започнаа претседателската кампања за изборите кои ќе се одржат на 24 април. Седумтемина кандидати ги презентираат програмите, отвораат изборни штабови, делат ветувања. Најголемиот дел од нив ја потенцираат европската иднина на земјава и ветуваат дека ќе водат чесна кампања. Дел од кандидатите денеска...

Предизборно расфрлање со незаработени пари

Постојат повеќе аспекти преку кои може да се анализира понудата на двете најголеми политички партии во македонскиот блок СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори. За тоа, секако, треба да бидат и достапни програмите за пошироката јавност, а засега не се ставени на нивните веб сајтови. Но, од презентациите што досега ги направија по различни собири може да се издвои...

Поднесени се 17 листи на пратеници за парламентарните избори

До Државната изборна комисија, заклучно со вчера на полноќ пристигнати се вкупно 17 листи на кандидати за пратеници за изборите за пратеници во Собранието кои ќе се одржат на 8 мај годинава. Листи на кандидати за пратеници за парламентарните избори во мај, доставиле СДСМ (Kоалиција за европска иднина), ВМРО- ДПМНЕ (Коалиција Твоја Македонија), ЗНАМ, РОДИНА, АВАЈА, РАБОТНИЧКА ПАРТИЈА, ТВОЈА ПАРТИЈА,...

Пендаровски: Барам доверба оти зад мене немам афера, случај на корупција, провизии или наместени тендери

Ако ја добијам вашата доверба и во следните пет години ќе продолжам да работам за плата, а не за проценти, ќе продолжам да ги третирам сите луѓе на еднаков начин независно на кој народ му припаѓаат или за која партија гласаат, ќе продолжам да соработувам и да ги почитувам младите луѓе чиј професионален успех не се должи на партиски...

СДСМ ја промовираше новата изборна програма и кандидатите за пратеници

Владеачката СДСМ денеска ја промовираше новата изборна програма насловeнa како „Програма за европска иднина“ и кандидатите за пратеници на СДСМ и Коалицијата за европска иднина за претстојните парламентарни избори. На настанот се обратија носителите и коносителите од сите шест изборни единици, претседателот на партијата, Димитар Ковачевски, претседателката на ЛДП Моника Зајкова, Оливер Спасовски, Фатмир Битиќи, Сања Лукаревска, Љупчо Николовски, Венко...

УНИЦЕФ: Партиите имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите програми

Во пресрет на изборите, сите политички партии имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите изборни програми и да дадат конкретни ветувања за секое дете да има пристап до квалитетни услуги и повеќе можности да гради подобра иднина за себе и за земјата. Ова го порачаа од УНИЦЕФ во отвореното писмо до сите политички...

Познат е редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Државната изборна комисија (ДИК) денеска преку жрепка го утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори. Прв на листата ќе биде актуелниот претседател и кандидат поддржан од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Под реден број два е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата – Гордана Силјановска-Давкова. Трет е Стевчо Јакимовски како кандидат на ГРОМ, а четврт Бујар Османи...

Според мониторингот на АВМУ засега телевизиите не го прекршуваат Изборниот законик

Мониторингот на медиумите во предизборието кој го врши АВМУ, покажал дека во периодот од 15 февруари до 7 март 2024 година немало прекршување на Изборниот законик. Како што велат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со мониторингот биле опфатени девет национални телевизии - МРТ1, МРТ2, ТВ Алсат-М, ТВ Алфа, ТВ Канал 5, ТВ Сител, ТВ Телма, ТВ 21-М...

ДИК: Граѓаните да се проверат во Избирачкиот список, увидот трае до понеделник

Заклучно со вчерашниот ден, четврток, 14 март, вкупно 4.859 лица извршиле увид на своите податоци во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), информираа од таму. Притоа, барање за промена на податоците поднеле седум лица, 19 поднеле барање за запишување на своите податоци, а 5 лица поднеле барање за бришење на податоци од Избирачкиот...

На претседателските избори ќе може да се гласа со стар документ од јули 2023, а на парламентарните од август 2023

Државната изборна комисија известува дека согласно измените на Изборниот законик, во избирачкиот список се запишуваат сите граѓани со наполнети 18 години живот заклучно со денот на изборите кои имаат живеалиште на територијата на Република Македонија. Овие податоци за граѓаните се доставуваат до ДИК од страна на МВР. Согласно преодната одредба од измените на Изборниот законик која ќе се применува само за...

Мицкоски ги објави имињата на носителите на пратеничките листи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потврди имињата на носителите на пратеничките листи. Листата во првата изборна единица ќе ја предводи Мицкоски, во втората носител ќе биде Владо Мисајловски, во третата Драган Ковачки, во четвртата Александар Николоски, а во шестата Дафина Стојаноска. За петтата изборна единица сè уште не е дефинирано имeто на носителот. Мицкоски изјави дека ќе водат позитивна...

На изборите ќе можат да гласаат и граѓаните со истечени лични документи

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, чии измени предвидуваат на престојните парламентарни и претседателски избори да може да гласаат и граѓаните со истечени лични документи. Па така, со преодната одредба на законот се уредува правото избирачите да може да гласаат со лична карта или патна исправа чија важност истекла во периодот од девет месеци до денот на одржување на изборите. Законските...

(АНАЛИЗА): Депонии, градинки, локални патишта – владините и партиските функционери на терен, ДКСК потсетува да нема злоупотреби

Официјално, изборната кампања за претседателските и за парламентарните избори не е почната. Неофицијално, партиските лидери и актуелни функционери во техничката влада веќе се „растрчани“ на терен – неретко во друштво на сопартијци – градоначалници, министри со ист партиски „дрес“, директори и пратеници, пишува Порталб.мк. Државната комисија за спречување на корупцијата ги постави правилата на „игра“ за изборната кампања. На хартија...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата“. „Македонските граѓани сакаат прогрес, стабилност, мир и спокојство, сакаат европска иднина и животен стандард. Тоа го нудат прогресивните политики на СДСМ,...

Пендаровски и Силјановска ги собраа потписите за претседателска кандидатура

Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова ги собраа потребните 10.000 потписи за кандидатура за претседател на претстојните избори. „Во рекордно време, за неполни пет часа, собрани се 10 000 граѓански потписи за поддршка на кандидатурата за втор мандат на претседателот Стево Пендаровски“, изјавија од кабинетот на Пендаровски. Оттаму велат дека собирањето на потписите започнало денеска, 3 март во 08.00 часот на територијата...

Пендаровски ја најави кандидатурата за претседател за втор мандат

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ја најави граѓанската кандидатура за втор мандат и ги повика сите граѓани да дадат поддршка со потпишување во канцелариите на Државната изборна комисија. „Во недела очекувам СДСМ да ја официјализира својата поддршка за мојата кандидатура. Од понеделник ќе имам средби со сите партии од нивната коалиција. Во мојот прв мандат станавме членка на НАТО, а очекувам...

Вељаноски бара граѓаните да можат да гласаат на избори со старите пасоши

Поранешниот претседател на Собранието и поранешен член на Државната изборна комисија бара на претстојните избори граѓаните да можат да гласаат и доколку имаат стара патна исправа со „Република Македонија“, доколку истата е со важечки рок. Државната изборна комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање, вели тој во обраќањето до медиумите. „Согласно...

ДИК секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за кандидатите за претседател

Од утре, 25 февруари 2024 година, Државната изборна комисија на својата веб страна, секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за Претседател на Република Северна Македонија. „Државната изборна комисија еднаш дневно прави пресек на пристигнатиот број на потписи за секој подносител поединечно и истиот редовно се ажурира“, информира ДИК. Моментално, во подрачните...

Почна постапката за собирање потписи за листи за кандидат за претседател

Денеска започна постапката за собирање на потписи за листи на кандидат за Претседател на Република Северна Македонија, извести Државната изборна комисија (ДИК). Потписите на избирачите во постапката на кандидирање се собираат во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија низ целата територија на државата. Работното време на подрачните канцеларии на Државната изборна комисија е секој ден од 08 до 20...

Со хеликоптерска помош ренџери гасат пожар на Шара

На територијата на Национален Парк „Шар Планина" има активен пожар при што гори букова шума, ливади и меѓни стебла во приватни имоти, известуваат од Центарот за управување со кризи...