fbpx

Шпекулативна објава поттикнува меѓуетничка нетрпеливост

Официјални информации за тоа дали е постигнат договор за состав на влада, кои партии ќе бидат дел од новата идна влада, поделба на ресори и кадровски решенија, нема од ниту една партија, а најмалку од ВМРО-ДПМНЕ. Да се зборува за некаква албанизација, притоа служејќи се со шпекулации е несериозна работа и опасна манипулација, која во јавноста може да предизвика меѓуетничка нетрпеливост

-

Информациите кои ги споделуваат медиумите, а кои се однесуваат на преговарачкиот процес за состав на новата влада, засега се движат само во доменот на шпекулации и непотврдени информации. Официјални информации за тоа дали е постигнат договор за состав на влада, кои партии ќе бидат дел од новата идна влада, поделба на ресори и кадровски решенија, нема од ниту една партија, а најмалку од ВМРО-ДПМНЕ. Да се зборува за некаква албанизација, притоа служејќи се со шпекулации е несериозна работа и опасна манипулација, која во јавноста може да предизвика меѓуетничка нетрпеливост, пишува Вистиномер. 

Текстот го пренесуваме во целост:

 

Анализираме објава на Фејсбук која служејќи се со шпекулации и непотврдени информации, поттикнува меѓуетничка нетрпеливост во јавноста. Имено, во контекст на актуелните преговори за состав на новата влада кои се водат меѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на партиите од албанската опозиција „Влен“, објавата шпекулира за некаков договорен состав на владата и поделба на ресори, атрибуирајќи му ги овие информации како потврдени на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а притоа се користи изменета фотографија.

Кој збореше за АЛБанизација?, се вели објавата.

Објавата споделува и фотографија од објава на Мицкоски на Фејсбук, која содржи наводен список на договорени министерства кои би и припаднале на коалицијата „Влен“.

Од коментарите под објавата може да се види дека следбениците сериозно ја сфатиле оваа информација.

Но, доколку се погледне оригиналната објава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук, ќе се види дека ваков список не е објавен. Во објавата не се спомнуваат никакви кадри, ниту пак поделба на ресори. Објавата дури и не се однесува на преговорите за влада, туку е за сосема нешто друго.

 

Денеска заедно со потпретседателот Гордана Кочоска Димитриеска, членовите на ИК Сања Божиновска и Трајко Славески, меѓународниот секретар Стефан Андоновски и Зоран Ставрески, остваривме средба со раководството на Македонија 2025. На средбата беше потенцирана потребата од забрзан економски развој на Македонија и трансформација на државата, владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе овозможи регулативна предвидливост за компаниите, поволен и ефикасен даночен систем и даночна администрација. Воедно потенцирано е дека владата ќе работи на целосна дигитализација и на институциите и на услугите. За да се подобри животниот стандард на граѓаните, потребно е да се подобри бизнис климата, што е еден од главните приоритети на ВМРО-ДПМНЕ, објавил Мицкоски на Фејсбук.

Во моментот на објавата исходот од преговорите беа шпекулаци

Она што официјално е познато, преговорите за состав на новата влада, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ се базираат на принципи и се во напредна фаза.

Она што можам засега да го кажам е дека преговарачкиот процес се базира на принципи, пред сè, нели на евроинтегративниот процес, борбата против криминалот и корупцијата, како и од потребата од одредени реформи за забрзан економски развој. Засега, она што може да се каже е дека преговорите се во напредна фаза, но сè уште нема конечен договор и се до официјално моментот кога ќе може да се соопшти нема да соопштуваме никакви детали. Се разговара и за ресори кои што се од економска и политичка природа, но најважно е тие да ги прифатат принципите на Владата и генералните програмски определби, изјави на 25 мај портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на поставеното прашање од медиумите за тоа до каде се преговорите со коалиционите партнери.

Тој посочи дека во преговорите се внимава на квалитетот на самата поделба и на бројката која што ВМРО-ДПМНЕ ја има во освоени пратеници за овој парламентарен состав.

ВМРО-ДПМНЕ започна преговори за состав на влада и со партијата ЗНАМ – За наша Македонија, предводена од Максим Димитриевски.

Вечерва во просториите на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија се одржа значајна средба на која се разговараше за соработката помеѓу работните групи на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ. Присутните беа Горан Минчев, генерален секретар, Весна Бендевска, генералот Павле Арсоски, потпретседатели на Движењето ЗНАМ и Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски, потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, информираа од ЗНАМ на 25 мај.

Списокот со наводна поделба на ресори и кадровски решенија кој го содржи објавата која ја анализираме, а која го претставува како официјална информација споделена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, првично го објави Алсат телевизија на 23 мај и истиот се базира на шпекулации и неофицијални и непотврдени информации.

Истите непотврдени инормации ден претходно, на 22 мај, ги објави и албанскиот портал ИНА онлајн.

Информациите кои ги споделуваат медиумите, а кои се однесуваат на преговарачкиот процес за состав на новата влада, засега се движат само во доменот на шпекулации и непотврдени информации. Официјални информации за тоа дали е постигнат договор за состав на влада, кои партии ќе бидат дел од новата идна влада, поделба на ресори и кадровски решенија, нема од ниту една партија, а најмалку од ВМРО-ДПМНЕ.

Да се зборува за некаква албанизација притоа служејќи се со шпекулации, е несериозна работа и опасна манипулација, која во јавноста може да предизвика меѓуетничка нетрпеливост.

Факт е дека Мицкоски не објавил никаков список за поделба на ресори, како што тоа сака да го прикаже објавата која ја анализираме. Исто така, факт е дека ВМРО-ДПМНЕ преговара и со ЗНАМ и со „Вреди“, така што не може да се каже која партија кое министертсво ќе го добие. Поради сето ова, објавата ја оценуваме како невистина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...