fbpx

Утре се прегласува на седум избирачки места

Со прегласувањето, на парламентарните избори за новиот законодавен дом, кој го сочинуваат 120 пратеници, може да дојде до промена на евентуално два пратенички мандата

-

По парламентарните избори на 8 мај, утре се спроведува прегласување на седум избирачки места во рамките на петтата и на шестата изборна единица. Се прегласува на избирачките места во Желино, Крушево, Охрид, Долнени и во Струга.

Право на глас на овие избирачки места имаат вкупно 4.521 гласач.

На избирачкото место 2101 во Желино право на глас имаат 993 гласачи; на избирачкото место 1194 во Крушево 470 избирачи; во 1202, исто така во Крушево, 298; во 1272 во Охрид – 712; во Долнени, на избирачкото место 1470 – 659; во 1470/1 – 634 и на избирачкото место 1844 во Струга – 755 избирачи.

Државната изборна комисија го поништи гласањето на овие седум избирачки места, а одлуката беше потврдена и од Управниот суд, од каде посочија дека тужбите на Европскиот фронт, предводен од ДУИ, се неосновани. ДИК, исто така, ги смени и членовите на избирачките одбори на овие избирачки места.

Со прегласувањето, на парламентарните избори за новиот законодавен дом, кој го сочинуваат 120 пратеници, може да дојде до промена на евентуално два пратенички мандата, и тоа по еден во петтата и во шестата изборна единица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Просечната нето-плата во април изнесувала 41.085 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април во земјава изнесувала 41.085 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Индексот на просечната исплатена нето-плата во споредба со истиот...