fbpx

Xhaferi dhe Janeva takon delegacionin e Kongresit të SHBA-së

-

Delegacioni i përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-ve, që sot ishte për vizitë në vend, ka pasur takim edhe me kryetarin e porsaemëruar të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe me prokuroren speciale, Katica Janeva, njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Maqedoni.

“Delegacioni dypartiak i udhëhequr nga kongresmeni Bob Gudlejt, kryetari i Komitetit për gjyqësor, është takuar me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, me deputetë si dhe me prokuroren speciale, Katica Janeva. Delegacioni gjithashtu është takuar me ministrin e mbrojtjes, Zoran Jolevski dhe me ministrin e jashtëm Nikola Poposki në kazermën “Ilinden” ku policia ushtarake prezantoi pajisjen e financuar nga SHBA-të”, thuhet në kumtesën e ambasadës.

Në takimet, siç njoftohet, është biseduar për forcimin e sundimit të së drejtës në Maqedoni, për bashkëpunimin ushtarak dhe për procesin e formimit të Qeverisë.

Ndryshe, vizita e delegacionit të Kongresit në vend është në suazat e turnit të tyre rajonal gjatë të cilit janë diskutuar çështje të ndryshme, përfshirë edhe klimën demokratike politike dhe rritjen ekonomike në Ballkan.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.