fbpx

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

-

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија.

„Двопартиската делегација, предводена од конгресменот Боб Гудлејт, претседател на Комитетот за правосудство, се сретна со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со пратеници и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Делегацијата исто така се сретна со министерот за одбрана, Зоран Јолевски, и со министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во касарната „Илинден“, каде Воената полиција ја презентираше опремата финансирана од САД“, стои во соопштението на Амбасадата.

На состаноците, како што информираат оттаму, се разговарало за зајакнување на владеењето на правото во Македонија, за воената соработка и за процесот на формирање влада.

Инаку, посетата на делегацијата на Конгресот на САД на земјава е во рамките на нивната регионална турнеја во текот на која се разговара за различни прашања, вклучувајќи ја демократската политичка клима и економскиот пораст на Балканот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...