fbpx
Таг: делегација

таг: делегација

[ВИДЕО] Ковачевски на средба со папата Франциск: Верувам дека плодната соработка со Ватикан ќе се продлабочи

Државно-црковната делегација на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета во Рим и Ватикан по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј оствари средба со Неговата светост Папата Франциск. За време на разговорот на аудиенцијата кај Светиот отец Франциск беше истакната улогата на Светите браќа Кирил и Методиј кои со својата мисија да го шират христијанството...

Димитров: Наодите од Извештајот да се користат како референтна точка за рационализирање и управување со реформите

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров ко-претседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со Европската Комисија, на која што истакна дека потребен ни е фокус и акција, досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување. Со цел да се направи преглед на спроведувањето на средствата алоцирани преку ИПА, вицепремиерот Димитров нагласи дека наодите од Извештајот на ЕК за Северна Македонија ќе...

Делегација на Општина Крушево оддаде почит и положи цвеќиња на гробот на Тоше Проески

Со поклон и положување на свежи цвеќиња на гробот на Тоше Проески, денеска делегација на Општина Крушево предводена од градоначалникот, Томе Христоски оддаде почит на балканската поп икона, на денот кога требаше да го слави својот 40 роденден. „Одбележуваме уште еден роденден без Тоше, но тој е присутен во сите нас. Тој има само датум на раѓање, а наша обврска...

Заев и владина делегација денеска и утре во Брисел

Премиерот Зоран Заев денеска и утре (16 и 17 октомври), ќе престојува во работна посета на институциите на Европската унија во Брисел. Заев, заедно со заменик претседателот на владата задолжен за европски прашања Бујар Османи и со министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се сретнат со комесарот за проширување и соседска политика во Европската комисија, Јоханес Хан. Делегацијата на...

Заев со бизнис-делегација во официјална посета на Словенија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во официјална посета на Република Словенија и ќе предводи владина делегација во состав заменик-претседател на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерка без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска. „Во рамки на дводневната посета на Словенија, заедно со владината делегација ќе престојува и поголема делегација стопанственици, членови на стопанските комори на...

Делегација од Грција предводена од премиерот Ципрас, во прва официјална посета на 2 април

Делегација на Грција, предводена од премиерот Алексис Ципрас пристигнува во официјална посета на Северна Македонија во вторник на 2 април, информираат од Владата. „Во рамки на посетата делегацијата од Грција ќе биде пречекана на аеродромот во Скопје по што следува свечен пречек со високи државни почести на платото на Владата на Република Северна Македонија. После неколку кратки билатерални средби помеѓу...

Анализа: Брисел бара македонските политичари да го сменат ментaлитетот

Во финишот на посетата на Брисел македонската делегација како да ја удри студен туш. Со пофалбите за посветеноста на реформите, искажани по завршувањето на 15 состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу земјава и Европската Унија,  не стаса и гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ. По средбата со премиерот Зоран Заев, високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изразија задоволство од...

Директорите на Бордот на ЕБОР во посета на Македонија од 5 до 8 февруари

Делегација на Бордот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе пристигне во Скопје во четиридневна посета на Македонија, при што ќе оствари средби со претставници од Владата на државно ниво. Директорите ќе се сретнат и со претставници од меѓународните институции, граѓанското општество, инвеститори и претприемачи. „Посетата се остварува како подготовителна активност за новата стратегијата на ЕБОР за...

Заев во официјална посета на Бугарија, денеска ќе се сретне со Борисов

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата официјална посета на Бугарија, денеска ќе се сретне со претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Софија. Тие, како што информираат од Владата, ќе разговараат за развојот на соработката во разни сектори, проекти во областа на инфраструктурата и транспортот, како и спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. „Премиерот Заев ќе ја...

Делегација на Стопанска комора ќе учествува на Евроазискиот економски самит

Делегација на Стопанската комора на Македонија, предводена од претседателот Бранко Азески, ќе учествува на 21. Евроазиски економски самит, што ќе се одржи во Истанбул на 11 и 12 април. Самитот има за цел да придонесе за зајакнување на економските врски помеѓу Европската унија и земјите од Централна Азија, Кавказ, Балкан и Блискиот Исток. На Самитот ќе бидат опфатени темите „Технологијата наспроти...

Бошњаковски: Ја стопиравме продажбата на „мерцедесот“, иако за СЈО не е спорна

Продажбата на блиндираниот „мерцедес“, кој во дел од „бомбите“ беше споменуван како „она на М“, е стопирана за да се избегне каква било опасност тоа да попречи на судскиот процес што се води за неговата набавка, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната редовна конференција за медиумите. - Иако Специјалното јавно обвинителство рече дека нема никакви пречки тој да...

Учеството во Давос беше плодотворно и успешно, оцени Заев

Премиерот Зоран Заев, учеството на македонската делегација на Светскиот економски форум во Давос го оцени како плодотворно и успешно, информираат од Владата. „Политичките пријатели на Македонија и потенцијалните бизнис-инвеститори ни упатија јасна порака дека реформите се клучни за економски просперитет. Како што истакнуваат светските лидери, мораме да внимаваме на развојот на локалните заедници. Мораме да вложуваме во вештините на луѓето и...

Амбасадата на САД му понудила експертска помош на Судскиот совет за реформите

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вчера имал средба со претставниците на Амбасадата на САД во земјава, Дејвид Стивенсон - шеф на политичкиот и економскиот сектор и со Џон Т. Мекнил - правен советник. На состанокот, како што информираат денеска од Советот, било разговарано за начинот на избор на судиите, како и за одговорноста на сите субјекти во судството,...

Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос на 25 и 26 јануари

Премиерот, Зоран Заев и владина делегација ќе учествуваат на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарија на 25 и 26 јануари. Проектите и програмските иницијативи кои ќе бидат презентирани на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум се на темa „Креирање на заедничка иднина во поделениот свет“. Светскиот економски форум е меѓународна организација која што на светско ниво работи за...

Владата и СДСМ ја одбележаа годишнината од смртта на Киро Глигоров

Со положување цвеќе на гробот на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија, Владата и СДСМ денеска ја одбележаа шестгодишнината од неговата смрт. Во владината делегација на гробиштата Бутел беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Делегацијата на СДСМ ја сочинуваа Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ,...

Македонска делегација по погребот на романскиот крал Михаи Први

Делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска му оддаде почит на починатиот крал, Михаи Први на Романија на миса што се одржа во Кралската палата. Во македонската делегација е и вицепремиерот Кочо Анѓушев, како и македонската амбасадорка во Романија, Наташа Николова. На мисата присуствуваа високи гости од државата и странство, како и Кралот на Шведска...

Заев се обрати пред студентите на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот на надворешни работи, Никола Димитров, и од министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, беше почесен говорник на Универзитетот „Колумбија“, каде што во организација на УНДП и Швајцарската агенција за развој и соработка, имаше обраќање на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на одржливи развојни цели.“ „Новата Влада ја отвори Македонија...

Бектеши го промовира туризмот во Кина, а со Рифаи разговарал за негово унапредување

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска ја почна официјалната посета на Кина, а воедно ја предводи и македонската делегација на 22. седница на Генералното собрание на Светската туристичка организација (UNWTO) што се одржува во градот Ченгду, Кина. На конференцијата, на која присуствуваат министрите за туризам од целиот свет, ќе се разговара за развојот на светскиот туризам, новите трендови во туризмот, подобрувањето...

Владина делегација од 2 до 4 септември во официјална посета на Израел

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерите Кочо Анѓушев и Оливер Спасовски и со министрите за економија и за земјоделство, Крешник Бекташи и Љупчо Николовски, од 2 до 4 септември ќе престојува во официјална посета на Израел на покана на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. На 3 септември Заев ќе има средба со израелскиот претседател Рувен Ривлин, ќе положи венец на меморијалниот...

Османи: Се подготвува план за подобро искористување на ИПА-средствата

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Никола Бертолини, раководител за соработка во Делегацијата на Европската Унија во Скопје (ДЕУ). На средбата разговарале и размениле податоци за состојбите околу реализацијата на проектите и искористувањето на ИПА-средствата. Османи го известил Бертолини дека се подготвува обемен мастер-план, кој ќе биде поделен според итноста на мерките, а со кој се планира ревизија и унапредување...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...