Премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во официјална посета на Република Словенија и ќе предводи владина делегација во состав заменик-претседател на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерка без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска.

„Во рамки на дводневната посета на Словенија, заедно со владината делегација ќе престојува и поголема делегација стопанственици, членови на стопанските комори на кои заедно со своите колеги од Словенија ќе се сретнат и ќе разговараат за соработка во рамките на бизнис-форумот што го организираат двете земји. Предвидено е бизнис-форумот да биде отворен со обраќања на двајцата премиери, Шарец и Заев“, се вели во соопштението.

Премиерот Заев ќе има билатерална средба со својот колега, Марјан Шарец, а ќе биде примен и од претседателот на Словенија, Борут Пахор и од претседателот на Државниот збор на Словенија, Дејан Жидан.

Вицепремиерот Анѓушев ќе оствари неколку одделни средби со словенечки компании на кои ќе се разговара за инвестициската клима и поддршката што земјата ја пружа за нови инвестиции.

Премиерот Заев е придружуван од неговата сопруга Зорица Заева која заедно со сопругата на премиерот Марјан Шарец, Барбара Искра Шарец ќе има одвоена програма.