fbpx
Таг: САД

таг: САД

Патник без искуство слета авион откако пилотот се онесвестил

Патник без никакво искуство во летање успешно слетал авион во Флорида, САД, откако пилотот се онесвестил, пишува „Би-би-си“. Во објавено аудио од летот, се слуша како патникот Дарен Харисон ѝ соопштува на контролата за летање дека во авионот се одвива „сериозна ситуација“. Контролорот за летање Роберт Морган, кој обучувал нови пилоти, му помогнал на Харисон да го слета авионот на меѓународниот...

Бугарија договори гас од САД по цени пониски од руските

Бугарскиот премиер Кирил Петков договорил достава на течен гас од САД за Бугарија по цени пониски од оние на „Газпром“, соопшти Службата на информирање на бугарската влада по средбата на Петков со американската заменик-претседателка Камала Харис. Доставата ќе почне во јуни, а засега нема информации за конкретните цени и обемот на доставата, пренесува бугарски „Медиапул“. На 27 април, Газпром ја...

Борбите продолжуваат, Украина го запре транзитот на руски гас преку Луганск

Украинските власти за првпат од почетокот на руската агресија се одлучија да го сопрат транзитот на руски гас преку станицата „Сохрановка“ и пограничната компресорска станица „Новопсков“ во Луганскиот регион, објавува Би-би-си. Операторот на украинската гасоводна мрежа ГТСОУ објави дека поради околности од „виша сила“ е прекинат транспортот на руски гас. Двете инфраструктурни точки во Луганската област сега се под контрола...

Борбите за Мариупол продолжуваат, САД ѝ помага на Украина и со разузнавачки информации

Руските сили продолжуваат со воените дејствија во челичарницата Азовстал во Мариупол, каде што украинските сили се обидуваат да ги задржат своите позиции во индустрискиот комплекс, јавува Укринформ. Русија користи авиација, пешадија и артилерија и од 3 мај се обидува од неколку локации да навлезе и да ја заземе фабриката. Претпоставките се дека руските сили се обидуваат целосно да ја...

Донфрид: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Помошничка на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Карен Донфрид која денеска е во прва посета на земјава и се сретна со највисоките државни претставници, најави интензивиран дијалог за Северна Македонија што поскоро да ги почне преговорите со ЕУ. Северна Македонија исполни тешки задачи и заслужува што поскоро да ги почне преговорите со ЕУ, а САД силно ја...

Вистиномер: Пентагон не размислува да ѝ испрати оружје на Украина за таргетирање на „аеродромите во Москва“

Заменик-министерката за одбрана Кетлин Хикс, во изјавата објавена од Гласот на Америка на руски јазик, вели дека „САД се подготвени да ја разгледаат можноста за снабдување на Украина со оружје со среден дострел”. Таквото оружје би можело потенцијално да се користи против некои од аеродромите во Русија, но никако против оние во Москва, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

За најголем дел од граѓаните, Србија е нашата најпријателска земја

Најголемиoт дел од граѓаните сметаат дека најголем пријател на Северна Македонија е Србија. За речиси 39 отсто од испитаниците, Србија е прв избор на пријателство, што е повеќе од двојно повеќе од довербата на втората земја на листата - САД со 17 отсто. Интересен е падот на Европската Унија, за која оваа година, споредено со 2020 се изјасниле само...

Блинкен: Северна Македонија има силна поддршка од САД за експедитивен влез во ЕУ

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен во телефонски разговор со македонскиот премиер Димитар Ковачевски посочил дека земјава има силна поддршка од САД за експедитивен влез во Европската унија. Како што се вели во изјавата на портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, Блинкен му честитал на премиерот Ковачевски за новата функција и формирањето на новиот Кабинет. Државниот секретар Блинкен, исто така, се...

И земјава дел од Платформата за заедничко купување течен гас што ја договорија ЕУ и САД

Северна Македонија, како и другите земји на Западен Балкан, ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) и водород што вчера го договорија ЕУ и Соединетите Американски Држави, соопшти Владата. Ова е резултат на политиката на солидарност во овие времиња на предизвици во кое заедничката стратегија дава резултати, се вели меѓу другото во заклучоците на Европскиот Совет. Европскиот...

Почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД

Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар во историјата на Соединетите Американски Држави, почина од канцер на 84 годишна возраст, објави нејзиното семејство, пренесе „Асошиејтед прес“. И покрај тоа што беше дел од Демократската партија, таа работеше и со Републиканците, а во 1996 година беше одбрана од претседателот Бил Клинтон да биде врвниот американски дипломат. Претходно работеше како амбасадор на САД...

САД охрабруваат истрага за воени злосторства, Зеленски вели дека мировните преговори „звучат пореалистично“

Сенатот на САД донесе необврзувачка резолуција со која се поддржува истрага за воени злосторства на претседателот на Русија, Владимир Путин, по неговата инвазија на Украина. Во резолуцијата, претставена од републиканскиот сенатор Линдзи Греам и поддржана од сенаторите на двете партии, се охрабрува Меѓународниот кривичен суд во Хаг и другите нации да ја таргетираат руската војска во секоја истрага за воени...

САД забранија увоз на руска нафта, гас и јаглен, европските лидери повнимателни

Американскиот претседател, Џо Бајден вчера објави дека САД забрануваат увоз на руска нафта, природен гас и јаглен, што пак денеска беше поздравено од украинскиот претседател Володимир Зеленски, јавува Би-би-си. Сепак, европските лидери се повнимателни кон украинското барање да се сопре со увозот на руските енергенси, откако Русија изврши воена инвазија на Украина. Британскиот премиер Борис Џонсон повика на постепено оддалечување од...

Вистиномер: Бајден не вели дека ,,излезот е Трета светска војна”

Американскиот претседател, Џо Бајден, во интервјуто се осврнува на санкциите кои што САД и ги наметна на Русија, а кои, според Бајден, се неопходни за да нема Трета светска војна. Вака пренесената порака е сосема поинаква од онаа во насловот од текстот кој го рецензираме, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Претседателот на САД Џо Бајден во интервју спроведено...

Бајден: Путин е агресор, ја почна оваа војна и тој и Русија ќе платат за тоа

Нема да влеземе во конфликт со Русија во Украина, но ќе воведеме дополнителни силни санкции и нови ограничувања за тоа што може да се извезе во Русија, изјави американскиот претседател Џо Бајден. Тој информираше дека наредил распоредување на дополнителни сили во земјите од источното крило на НАТО, така што 7.000 американски војници ќе заминат во балтичките земји, како и...

Џафери: Не само од воен аспект, туку и од економски, последиците ќе се одразат врз регионот и пошироко

Колку и да ни се чини географски далеку, Украина не е далеку и последиците ќе бидат далекусежни, не само од воен аспект, туку и од економски, и ќе се одразат врз регионот и пошироко во меѓународен контекст, изјави денес на прес-конференција претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој потсети дека ставот што неговата матична партија ДУИ го имала за време на...

ЕУ со нови санкции кон Русија, НАТО на итен состанок по руската инвазија на Украина

ЕУ ќе воведе нови санкции кон Русија, додека НАТО ќе има итен состанок по почетокот на руската инвазија врз Украина. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утрово остро го осуди рускиот напад врз Украина, којшто става во ризик безбројни цивилни жртви. „Ова е бескрупулозно кршење на меѓународното право и сериозна закана за евроатланската безбедност“, напиша Столтенберг на социјалните мрежи. https://twitter.com/jensstoltenberg/status/1496694134404534276 Американскиот претседател Џо Бајден...

Западот со серија на санкции кон Русија откако ги признаа двете пара-држави Донецк и Луганск

САД, Велика Британија, Европската Унија, Јапонија, Канада и Австралија ги објавија најновите санкции кон Русија откако рускиот претседател Владимир Путин се одлучи да ги признае двете пара-држави Донецк и Луганск и да испрати војници во двата отцепени региони од Украина, јавува Ројтерс. ЕУ воведе санкции кон 27 руски индивидуи и организации, вклучувајќи и банки. Санкции се воведени и кон 351...

Бајден убеден дека Путин одлучил да ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е убеден оти рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да ја нападне Украина. Но, исто така кажа и дека се надева дека може да се постигне дипломатско решение. „Од овој момент, убеден сум дека тој ја донел одлуката за инвазија на Украина“, рече Бајден на прес-конференција откако претходно имал 45-минутната конференција со неговите европски...

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна...

Пентагон тврди дека дополнителни руски трупи доаѓаат кон границата со Украина

САД објавија дека Русија продолжува да го зголемува бројот на воени сили што се стационираат на границата со Украина, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик.  „Продолжуваме да забележуваме, вклучително и последните 24 часа, дека дополнителен капацитет пристигнува од другите региони на Русија кон границата со Украина и Белорусија“, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. „Нема да даваме конкретни бројки, но...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...