fbpx
Таг: Никола Попоски

таг: Никола Попоски

Поранешни и актуелни високи партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ бараат реформи во партијата

Откако ВМРО-ДПМНЕ изгуби на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, поранешните членови на партијата Никола Тодоров, Сашо Мијалков и Никола Поповски, кои беа и на високи раководни функции, деновиве излегоа во јавноста со заложба за партиски реформи и за смена на сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Со идентичен став излегоа и актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев...

Попоски: И власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Македонија требаше да го почне скринингот уште во 2005 година, откако стана кандидат за Членство во ЕУ, изјави Никола Попоски поранешниот шеф на дипломатијата, кој претседава со Националниот совет за евроинтеграции како пратеник на опозицијата. - Дете што се родило во 2005 година сега е полуматурант. Така и ние сега имаме полуматурант на кој треба да му го смениме менталитетот...

Попоски: Поднесов оставка од ИК на ВМРО-ДПМНЕ заради разлики кои водат кон поделби

Поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски на неговата „Фејсбук“ страница напиша дека минатиот месец поднел оставка само од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. „Оставката од ИК ја поднесов поради разликите во видувањата за изборните резултати, разликите околу начинот на носење долгорочни одлуки и чувството дека тие водат кон внатрепартиски поделби, кои воопшто не ни се потребни. Ценам дека...

Попоски во Брисел побара поголема присутност на претставниците на ЕУ во Македонија

Пратениците Артан Груби, Никола Попоски и Фадил Зендели, вчера и денеска учествуваат на конференција посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, која се одржува во Европскиот парламент во Брисел. На конференцијата, како што соопштија од собраниската Комисија за европски прашања, особен акцент бил ставен на силната заинтересираност на Европската Унија за стабилизација на европскиот континент, при што било нагласено...

Медениот месец на Владата заврши, препораките на Прибе останаа, порача Попоски

Корисно е практиките од првите 100 дена на Владата да се напуштат во пресрет на реформите за кои е неопходен национален консензус, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, на денешната седница на Националниот совет за европски прашања при Собранието на Република Македонија, на која беше конституиран новиот состав. - Владиниот меден месец заврши, препораките од извештајот на Прибе останаа. Европската...

Попоски: Сакавме да постигнеме реципроцитет за сите точки од договорот со Бугарија

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски, наведува дека претходната влада во преговорите со Бугарија настојувала да постигне рамноправност и реципроцитет за сите точки од договорот. - На ниво на работни групи, текстот го доби денешниот костур, со пет или шест празни полиња. За секое такво поле имаше по неколку варијанти на македонски и бугарски предлози, кои се разликуваа. На...

СДСМ апелира ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи договорот за добрососедство

Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија е во согласност со националните интереси на Република Македонија и одговара на интересите на граѓаните и на Македонија и на Бугарија, порача СДСМ денеска, во реакција на прес-конференцијата на Никола Попоски од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија порачува дека со договорот се нагласува дека постојат два посебни народа, со...

Попоски: За поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, договорот со Бугарија ќе мора да се коригира

Поранешниот министер за надворешни работи и сегашен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, денеска на прес-конференција во Собранието изјави дека Владата излегла во пресрет на барањата на Софија за договорот за добрососедство, но дека се добива впечаток дека ги заборавила македонските интереси. - Станува збор за меѓудржавен договор, но специфично е тоа што има определено оспорување на посебноста на...

Попоски положи цвеќе на гробот на Св. Кирил во Рим

Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска, во Рим, ја предводеше државно црковната делегација на молебенот на гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“. Во присуство на бројни гости, со молебенот, на гробот на Светителот, чиноначалствуваа митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот Европски Пимен. Традиционалната манифестација...

Македонска делегација во Рим во чест на свети Кирил

Државно-црковна делегација од Република Македонија денеска ќе се поклони на гробот на свети Кирил во Рим, во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“. Делегацијата ќе ја предводи министерот за надворешни работи во заминување Никола Попоски, а со молебенот на гробот на светителот ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен. Претседателот на државата Ѓорге Иванов...

Попоски утре на манифестацијата „Македонија за св.Кирил“

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на 26 мај, како дел од...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО му помага на Заев да реализира нарачани платформи

На прес-конференција денеска дури тројца високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ одговараа на наводите што денеска ги изнесе СЈО отворајќи три нови случаи, од кои два „Талир“ и „Траекторија“ се за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и за високи партиски или државни функционери во владите на ВМРО-ДПМНЕ. Антонијо Милошоски од партиската говорница обвини дека СЈО само „штанца обвиненија против ВМРО-ДПМНЕ“ за да му помогне...

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија. „Двопартиската делегација, предводена од конгресменот Боб Гудлејт, претседател на Комитетот за правосудство, се сретна со претседателот на...

Коѕиас и Попоски на Малта разговарале за ситуацијата во Македонија

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта, само еден ден по насилните инциденти во македонското собрание. „За време...

Могерини: Тоа што го видовме во Скопје е многу тажно за сите нас

Тоа што го видовме вчера во Скопје е особено загрижувачко и многу тажно за сите нас, изјави денеска во Валета на Малта, високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини. Синоќешните случувања во македонското собрание беа првата тема што пред новинарите ја отвори Могерини, непосредно пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите...

Попоски на покана на Могерини, денеска во Малта на неформален состанок

Министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, денеска во Малта, на покана на високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, ќе присуствува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ, Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција. „На покана...

Попоски учествуваше на конференција во Брисел посветена на Холокаустот

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска учествуваше на меѓународна конференција на тема „Незавршена правда: реституција и сеќавање“, посветена на жртвите од Холокаустот, која се одржа во Европскиот парламент во Брисел. „Македонија веројатно е еден од најдобрите примери во регионот и во Европа, што во целост се има погрижено и за делот на враќање на имотите на Евреите, но исто...

Попоски: Домашната работа да ја завршиме, но и ЕУ-членството да го направи достижно

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска во Стразбур учествувал на состанокот на делегацијата на Европскиот парламент во Мешовитиот парламентарен комитет Македонија - Европска Унија, информираа од Министерството за надворешни работи. На состанокот, како што се вели во соопштението, претседавал европратеникот Алојз Петерле, во присуство на известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, и претставник од Европската комисија....

Вајгл, Кукан и Флекенштајн: Нема оправдување за тактиките на одолговлекување

Не гледаме никакво оправдување за одолговлекувачките тактики што се користат во Собранието за одложување на изборот на нов спикер и за формирање влада, стои во заедничкото изјава на тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, по средбата со шефот на македонската дипломатија во заминување, Никола Попоски, во Стразбур. Попладнево Европскиот парламент на пленарна седница треба да расправа за...

ВМРО-ДПМНЕ презентираше „Манифест за единствена Македонија“

Членовите на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски, денеска презентираа манифест за единствена Република Македонија, во просториите на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Во документот се претставува „визијата“ на партијата за државата, која, како што се вели, „претставува единствена матична земја на Македонците, каде обединети живеат со сите граѓани кои се дел од албанскиот народ, турскиот...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...