fbpx
Tags НиколаПопоски

Tag: НиколаПопоски

VMRO DPMNE prezantoi “Manifestin për Maqedoni të vetme”

Anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski, Nikola Poposki dhe Ilija Dimovski sot prezantuan manifestin për Maqedoninë e vetme, në hapësirat e Qendrës për komunikim të VMRO DPMNE-së. Në këtë dokument paraqitet “vizioni” i partisë për shtetin, i cili siç thuhet “paraqet vend të vetëm amë të maqedonasve, ku të bashkuar jetojnë të gjithë qytetarë që janë pjesë...

Poposki dhe Kurz vizituan “kuotën 59”, por anashkaluan kampin “Vinojug”

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz sot ka arritur në vend ndërsa pasdite me homologun e tij, ministrin e jashtëm Nikola Poposki vizituan kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, në Gjevgjeli. Për mediat u prononcua vetëm Poposki i cili tha se Maqedonia ka pasur rol kyç në pengimin e emigrimit dhe menaxhimit me krizën...

Poposki: Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen, deklaroi shefi i diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse Daciq e din cili vend po e viziton. “Po, mirë e din ku ka ardhur dhe nuk është i vetmi në Serbi që e din kush është ky vend....

Poposki: Sa mirë do të ishte Plevneliev të ishte si Zhelev para 25 viteve

Para 25 viteve, pranimi i parë i Republikës së Maqedonisë si të pavarur dhe sovrane erdhi nga Sofja e “më pas vijuan miqësi tjera”, shkroi sot ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikola Poposki në Facebook, duke shprehur “falënderim nga Maqedonia për Bullgarinë”. Poposki më tej thekson se ish presidenti i Bullgarisë, Zhelu Zhelev ka pasur ndjenjë demokratike dhe respekt ndaj...

Poposki: Qeveria do të veproj sipas një pjese të kërkesave të Turqisë

Qeveria në seancë të mbyllur ka marrë vendim që të veproj sipas disa nga kërkesat e Turqisë që u porositën pas puçit të pasuksesshëm, deklaroi ministri i jashtëm Nikolla Poposki për radio “Evropa e Lirë”. Poposki tha se s’mund të komentoj vendime të marra në seancën të mbyllur qeveritare dhe për këtë s’mund të thotë çfarë më saktë ka kërkuar...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

Qytetarët maqedonas që për momentin janë në Turqi janë të sigurt dhe tani për tani nuk ka të lënduar apo viktima, njoftojnë nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedë telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnë për normalizimin e gjendjes dhe se së shpejti do të evitohen...

Poposki dhe Daciq “shuplakë” BE-së për problemin me refugjatët

Maqedonia ballafaqohet me një problem të veçantë- fluksi i refugjatëve “nga vendet e BE-së” njoftoi shefi i diplomacisë maqedonase Nikolla Poposki gjatë konferencës në Vjenë. Poposki njoftoi se deri para pak kohe, në Maqedonia për çdo ditë janë futur nga 4000 refugjatë ndërsa sipas vlerësimeve të fundit në periudhën e ardhshëm priten për çdo ditë në vend të hynë nga...