fbpx

„Спас за Валандово“ најави протести доколку Општината не одговори на барањето за референдум

-

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе организира протести и блокади на патишта доколку општинските власти продолжат да ја игнорираат иницијативата за одржување референдум во општината против отворањето на рудникот во областа Казандол.

Претседателот на Советот на Општина Валандово, како што соопштија денеска од „Спас за Валандово“, не доставил официјален одговор во законскиот рок од три дена, на предлог-иницијативата за собирање потписи за референдум, со што, според член 76 од Законот за референдуми, смета дека предлогот е неуреден.

„Во исто време закажана е седница на Советот на Општината за утре, во 20.30 часот, на која како точка на дневен ред се наоѓа предлогот на иницијативата „Спас За Валандово“. Ги охрабруваме советниците на утрешната седница да донесат одлука во интерес на граѓаните на Општина Валандово. Нагласуваме дека ако уште еднаш се обидат да ја заобиколат волјата на граѓаните, ќе пристапиме кон радикални чекори со организирање протести, блокади на патишта и други демократски инструменти кои ни се на располагање во моментот“, се вели во соопштението на граѓанската иницијатива.

Граѓанската иницијатива во понеделникот оваа недела, собра и до Советот на Општината достави 256, односно повеќе од потребните 100 потписи на граѓани за поведување иницијатива за распишување референдум за рудникот во Казандол.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...