fbpx
Таг: протести

таг: протести

Иранските фудбалери одбија да ја пеат химната на Светското првенство во знак на поддршка за протестите

Фудбалерите на Иран одбија да ја пеат националната химна пред нивниот прв натпревар на Светското првенство во фудбал против Англија, во знак на солидарност со нивните сограѓани кои се дел од протестите во нивната татковина. Би-би-си пишува дека за време на изведувањето на химната, додека фудбалерите на Иран молчеле, дел од иранските фанови довикувале со потсмев, а други држеле знаци...

Активисти во Нови Сад приведени од полицијата, протестираа против изградбата на мост

Десетици активисти од еколошката иницијатива за заштита на паркот на природата Шодрош вчера беа спречени од српската полиција за да протестираат против изградбата на нов мост во Нови Сад. Барањата на активистите се да им се покаже како ќе изгледа идниот мост, на кој начин би влијаел тој врз природата во Шодрош, како и дали кинеската компанија-изведувач на проектот...

Нови протести во Белград пред таблоидот „Информер“, се бара повлекување на интервјуто со силувачот

Граѓаните на Белград вчера се собраа на нов протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“, барајќи да го отстранат скандалозното интервју со повеќекратно осудуваниот силувач Игор Милошевиќ коешто пред неколку дена се појави на насловната страна на овој весник. На повик на организацијата „Женска солидарност“, граѓаните на српскиот главен град излегоа да протестираат со главно барање - отстранување на интервјуто...

Продолжуваат протестите во Иран иако претседателот се заканува со „решителен“ одговор

Протестите во Техеран и во другите ирански градови траат веќе 10-ти ден по смртта на Махса Амини, 22-годишна жена, за која нејзиното семејство трвди дека почина откако беше претепана од иранската полиција за морал. Се појавија и видеа од големи демонстрации и покрај заострените ограничувања на интернетот и зголеменото ограничување од страна на безбедносните сили, соопштија набљудувачките групи, пренесе...

Њујорк Тајмс: Протечени документи разоткриваат строго следење и цензура во Русија

Протечени документи од рускиот државен регулатор на комуникациите „Роскомнадзор“ покажуваат како Русија врши дигитално следење на своите граѓани и цензурирање, изедначувајќи се со авторитарните држави како Кина и Иран и дека од основањето на Роскомнадзор во 2008 година, Путин го претворил во систем на шпионажа заради задржување на моќта, пишува „Њујорк Тајмс“. Весникот анализирал околу 160.000 записи и документи што...

Приведени над 1.300 учесници во антивоените протести во Русија

Повеќе од 1.300 луѓе беа приведени вчеравечер во Русија поради антивоените протести што се одржуваа низ целата земја, јави Си-Ен-Ен. Дел од демонстрантите беа резервисти што треба да бидат мобилизирани. Рускиот претседател Владимир Путин вчера претпладне објави делумна мобилизација. Look at these young strong men in uniform. Look how well they can fight the protesting youth. Why are they still not on...

Платформа за родова еднаквост: Институциите навремено да реагираат и соодветно да ги казнат насилниците

Платформа за родова еднаквост
Платформата за родова еднаквост со поддршка на активистите и протестите кои беа организирани и во Скопје во знак на солидарност за случајот со силуваното 11-годишно девојче во Приштина. Во реакцијата доставена од организациите-членки на Платформата за родова еднаквост стои дека силувањата, фемицидите и сексуалното вознемирување врз жените и девојките/девојчињата станаа секојдневие насекаде во регионот, каде патријархалните вредности го нормализираат, замолчуваат...

Порталб: Скопска Апелација донела одлука за случајот „Монструм“, но се очекува да ја објави во септември

Апелацискиот суд во Скопје ја донел одлуката за случајот „Монструм“, по одржаната јавна расправа на 18 март годинава, но таа не може да се објави бидејќи сѐ уште не е напишана и потпишана, известува Порталб.мк. „Ве известуваме дека предметот КОК-66/17 на Основен кривичен суд Скопје е доставен на одлучување по жалба до Апелациониот суд и е со број КОКЖ-109/21, за...

Вистиномер: Комисијата се активираше поради зголемен број ковид случаи, а не за да го задуши протестот

Комисијата за заштита на населението од заразни болести уште на крајот на јуни почна да предупредува дека постои нагорен тренд на ковид инфекции во државата, а протестите против францускиот предлог почнаа подоцна. Односно, двете работи не се поврзани една со друга. Исто така, Комисијата на ниеден начин не може да влијае на протестите кои продолжија да се одржуваат и...

На вчерашниот протест уапсени 10 лица, собраниската расправа за европскиот предлог продолжува денеска

Собраниската седница за европскиот предлог за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ продолжува денеска во 11 часот. Единствена точка на дневен ред е Информација за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, а пријавени за збор се вкупно 42 пратеника. Првиот ден од собраниската расправа за европскиот предлог помина во тензична атмосфера, со...

Анима Мунди: Мачење на животни никогаш не било ниту ќе биде досетливо, креативно, човечно

Здружението за заштита на правата на животните Анима Мунди денеска се огласи со остра реакција откако вчера демонстрантите пред Собрание донесоа врзана мисирка. „Почитуван македонски народе, не се бара правдина за себе со чин во кој на друго битие му создавате болка, траума, невиден стрес и го лишувате од сѐ што е за него природно. Мисирката е, исто како и...

Уапсен третиот пиштолџија од инцидентот кај „Скендербег“ и уште еден насилник што нападна полициски службеници

Полициските службеници го уапсиле и третото лице кое имаше пиштол при инцидентот кај „Скендербег“ минатата недела за време на протестите против францускиот предлог, соопшти Министерството за внатрешни работи додавајќи дека станува збор за А.Р. и дека тој го признал делото. Полицијата претходно приведе уште две лица кои имаа огнено оружје, а еден од нив и пукаше во воздух.  Од МВР исто така,...

Софија со дипломатска нота за антибугарските слогани на протестите во Скопје

Бугарското министерство за надворешни работи (МНР), раководено од Теодора Генчовска, која е во оставка, соопшти дека испратило нота до МНР на Северна Македонија „во врска со констатираните инциденти и пароли во последните денови во јавниот простор на соседна Република Северна Македонија насочени кон Бугарија“. Во соопштението на бугарското МНР се вели дека станува збор за појави што се предизвикани од...

Маршрутата на денешниот протест повторно преку плоштадот „Скендербег“

По неколку дена мирни протести против прифаќањето на Европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ, денеска организаторите анонимно најавија дека повторно ќе се движат кон Министерството за надворешни работи преку плоштадот Скендербег и Т.Ц. Мавровка. На оваа локација минатиот четврток се случи меѓуетнички инцидент кој вклучуваше и истрели од огнено оружје. По инцидентот, протестите повеќе не поминаа од...

Мицкоски невистинито тврди дека „лицата кои пукале во народот“ на протестите се вработени во МВР

Македонските медиуми го идентификуваа лицето, кое, на протестот организиран против францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со ЕУ, беше вооружено, извади пиштол и испука неколку куршуми и внимателно го следеа развојот на настаните, па обидите на Мицкоски за пласирање дезинформации се сега насочени кон медиумите од другите држави. МВР апелира да не се изнесуваат лажни вести и дезинформации...

Протестите во Скопје продолжуваат, денеска координација меѓу пратениците во Собранието

По два дена пауза, ВМРО-ДПМНЕ и Левица синоќа во центарот на Скопје протестираа против предлогот на ЕУ за деблокада на бугарското вето за почетокот на преговорите на земјава со ЕУ. На вчерашните протести немаше инциденти, но пораката која што ја упати опозицијата е идентична - тие нема да го прифатат европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Пендаровски за „Етнос“: Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјави дека Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот, вклучувајќи политичка пропаганда и кампањи на дезинформации. „Поточно, во Северна Македонија, комплексноста и интензитетот на хибридните закани се слични на оние од 2018 година во периодот на нашиот референдум за прашањето за името“, изјави претседателот Пендаровски. Тој додава дека на официјална Москва...

Денеска протест во Скопје, од МВР велат Мицкоски да не шири лаги за инцидентот кај Скендербег

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повикаа граѓаните да учествуваат на вечерашниот протест против европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ, кој е планирано да се одвива од владиното седиште преку Министерството за правда до Собранието на РСМ. „Како што расте отпорот на народот за асимилаторскиот Предлог, така расте нервозата кај власта. Се обидуваат на секој можен начин да...

Падна власта во Шри Ланка, демонстрантите влегоа во претседателската резиденција и се капеа во базенот

Илјадници демонстранти денеска упаднаа во резиденцијата на претседателот на Шри Ланка во Коломбо, и покрај полицијата која ја чуваше резиденцијата. Полицијата и војската што ја чуваше резиденцијата фрлаше солзавец и пукаше во воздух како предупредување, но масата навлезе во резиденцијата. Претседателот Готабака Раџашалса најверојатно не бил во резиденцијата и со месеци се наоѓа на друго место, а безбедносните служби...

Пендаровски: Руската федерација преку хибридни напади ги злоупотребува протестите

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека безбедносната ситуација во земјава се влошува. Според информациите кои тој ги добил од безбедносните служби, Руската Федерација ги злоупотребува протестите, а уфрлени се неколку дузини луѓе од соседните земји кои се обидуваат да испровоцираат инциденти. „Имаме неколку дузини луѓе кои се дојдени од соседните држави...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...