fbpx
Таг: референдум

таг: референдум

Контраспин: Џафери заборава дека треба да е одговорен и пред јавноста

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју во емисијата Вин-Вин повеќе пати во дебата со новинарката употреби реченица која што почнува со „вие можете да мислите што сакате“, или „вие можете да тврдите што сакате“… Ваквиот однос на Џафери, без притоа во најголемиот број случаи да се обиде да појасни каде е тврдењето погрешно или да се обиде да...

Британско-руски аналитичар го толкува говорот на Путин: Неизбежно е разбивање на хегемонијата на Западот

Константин Кисин, руско-британски комичар и политички коментатор кој пишува за голем број светски мејнстрим медиуми, на Твитер даде свое гледиште во однос на говорот на Путин, обидувајќи се да го преведе на јазик за секој да може да ги разбере дури и скриените пораки на рускиот претседател, откако тој ја објави анексијата на четирите украински региони, пишува „Вистиномер“ во...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на неодамнешната одлука за припојување на четири украински региони кон Руската Федерација. Онлајн доста вирална стана и онлајн петицијата за припојувањето на Калининград кон Чешка и негово преименување во Краловец. „Краловец е...

Украинското МНР ги повика ЕУ, НАТО и Г7 да го зголемат притисокот врз Русија

Ден по завршувањето на „референдумите“ во Херсонската, Запорижската, Луганската и Донецката област на Украина кои меѓународната заедница масовно ги осуди, украинското Министерство за надворешни работи повика на значително зголемување на западната воена помош за земјата. „Украина ги повикува ЕУ, НАТО и Г7 веднаш и значително да го зголемат притисокот врз Русија, конкретно со воведување нови тешки санкции и значително зголемување...

Русите ги објавија „резултатите од референдумот“, новомобилизираните пристигнуваат во Украина

Руската пропаганда ги објави „резултатите од референдумот“ во окупираните четири региони на Украина, според кои 97 отсто од оние што гласале се определиле за „приклучување“ кон Русија, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на украинската телевизија „Ченел 24“. Според соопштените резултати, во самопрогласената „Донецка Народна Република“ 99,23 отсто гласале за спојување со Русија. Во „Луганска Народна Република“ 98,42...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема да ги признае резултатите од ваквите манипулативни референдуми, порача денеска шефот на македонската дипломатија Бујар Османи. Истовремено, министерот за надворешни работи предупреди дека употребата на нуклеарната војна во секојдневната политичка меѓународна...

Во Украина 4-ти ден руски референдум за анексија и обиди на руските сили да ги задржат позициите

Во украинските региони Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на окупираните украински подрачја во Русија. Во референдумот организиран во подрачја каде руското оружје доминира, гласачки кутии се носат од дом до дом, обезбедувани од припадници на безбедносни сили, вели регионалниот гувернер на Луханск, Серхиј Хајдај. Тој вели дека оние што не...

Референдум за приклучување кон Русија во украинските региони под руска контрола

Во украински области контролирани од Москва и проруските сили започна гласањето на референдумите за приклучување кон Русија, соопштија тамошните про-руски власти, пренесе Асошиејтед прес. Гласањето се одржува во регионите Луханск, Херсон и делумно контролираните од Русија, Запорижје и Донецк. Резултатите од референдумот би биле изговор за Русија да тврди дека обидите на украинските сили да ја вратат контролата се всушност напади...

Џафери ја отфрли иницијативата за референдум на ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на Уставот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја отфрли иницијативата за распишување задолжителен референдум за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија, поднесена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во образложението доставено до Мицкоски, претседателот на Собранието вели дека инцијативата не е во согласност со македонскиот Устав и поради тоа иницијативата не е прашање по кое може да се распише...

Контраспин: Проблемот не е во Договорот со Бугарија, туку во промената на однесувањето на Софија од 2019 година

Доколку со или без референдум С. Македонија се повлече од Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, преговарачкиот процес со ЕУ, кој сè уште е само формално започнат, ќе биде блокиран сè до постигнување на нов договор, кој, потоа, логично е да се претпостави, ќе доведе и до потреба за изменета преговарачка рамка со ЕУ. Не треба голема експертиза...

ВМРО-ДПМНЕ бара референдум, парламентарни и претседателски избори истовремено

Иако премиерот Димитар Ковачевски на вчерашната прослава по повод Денот на независноста - 8 Септември порача дека има време и до избори и за политиканство, денес опозициската ВМРО -ДПМНЕ се огласи со барање во ист ден да се организираат референдум, предвремени парламентарни, претседателски избори. Според ВМРО-ДПМНЕ, тројните избори ќе бидат вистинска можност државата целосно да тргне во нов правец кој...

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе иницијатива за референдум која претседателот на државата ја оцени како антиевропска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја поднесе иницијативата за Референдум во Државната изборна комисија за која претседатедателот на државата Стево Пендаровски рече дека е класичен антиевропски потег кој всушност бара од граѓаните да се изјаснат дали сакаат да престанеме да одиме кон ЕУ. Иницијативата, како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, е базирана на референдумското прашање „Дали сте за престанок на...

Американски функционер предупредува: Русија планира да анектира делови од источна Украина

Русија планира да анектира голем дел од источна Украина кон крајот на овој месец, предупреди висок американски функционер, а фабриката за челик во Мариупол, која е последното упориште на отпорот во градот, беше под обновен напад еден ден по првата евакуација на цивили од централата, пренесе Асошиетед Прес. Мајкл Карпентер, американскиот амбасадор во Организацијата за безбедност и соработка во Европа,...

Русија планира референдум во окупираниот Херсон, Молдавија стравува од конфликт на нејзина територија

Руските окупаторски сили во Херсон денеска ги растераа демонстрантите кои одржаа мирен протест против одржувањето на т.н. референдум, со којшто би се формирала нова самопрогласена „Народна република Херсон“, јавува Укринформ. Руските сили привеле дел од демонстрантите, а медиумските извештаи јавуваат и за повредени цивили на протестот. Комесарот за човекови права во украинскиот парламент, Људмила Денисова изјави дека намерата на руските...

Општина Свети Николе не сака регионална депонија во Мечкуевци, под ризик да пропаднат 40 милиони евра

Европската Унија (ЕУ) на земјава ѝ даде неповратни финансиски средства од 40 милиони евра за изградба на регионална депонија по европски стандарди за Источниот и Североисточниот плански регион, но новото локално раководство на Општина Свети Николе пред самото распишување на меѓународниот тендер за нејзина изведба вели дека не се согласуваат да се гради проектот на локацијата близу селото Мечкуевци. „За...

Дезинформациските бури во Македонија придонесоа кон дополнителна поларизација на општеството

Локалните прокси за дезинформации градат наративи, истовремено искористувајќи ја идејата за веќе постоечки идентитетски врски, заедничка историја и безусловна руска политичка поддршка со текот на времето. Тие ја замаглуваат границата помеѓу коментарите и фактите, со што се предизвикува недоверба во изворите на фактички информации на кои претходно им се верувало и се создава простор за поедноставена поларизација. Овие наративи...

Пратениците прифатија, се чека на Џафери за собирање потписи за референдум против дигиталните учебници

Двете собраниски комисии за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија денеска донесоа заклучок дека предлогот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ е уреден. Собранискиот спикер треба следно да го прифати поднесениот предлог, по што тој ќе треба да ја извести Државната изборна комисија да ги отвори нејзините подрачни единици во кои ќе треба...

„Учебници и настава мора да има“ повторно собираат потписи за референдум против образовните реформи

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска повторно започнаа да собираат потписи за референдум за образовните реформи. Претходната апликација им беше одбиена бидејќи апликацијата била неуредна и поднесена на начин што не го предвидува законот. Од иницијативата очекуваат да соберат најмалку 100 потписи за да испратат ново барање до Собранието на РСМ. Доколку ги соберат овие потписи, по...

Иницијативата за референдум против дигиталните учебници не била уредно поднесена

Неуредно е поднесена иницијативата за распишување референдум на „Учебници и настава мора да има“ во врска со дигитализацијата на учебниците, што беше доставена завчера до Собранието. Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска оцени дека иницијативата не е поднесена во форма предвидена во членовите 66 и 70 од Законот за референдум. Овој заклучок на Комисијата, ќе му...

Доставен предлог до Собранието за одржување референдум против воведувањето дигитални учебници

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска до Собранието на РСМ го достави предлогот за покренување на иницијатива за распишување на референдум, со цел граѓаните да се изјаснат околу нацрт-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали. Покрај тоа што се залагаат за стопирање на дигитализацијата во образованието, бараат и да се сопре воведувањето на сеопфатно...

Природата на Демир Капија се уништува, прогласувањето на споменик на природата е начин да се спаси

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...