Фото: Укринформ

Русија планира да анектира голем дел од источна Украина кон крајот на овој месец, предупреди висок американски функционер, а фабриката за челик во Мариупол, која е последното упориште на отпорот во градот, беше под обновен напад еден ден по првата евакуација на цивили од централата, пренесе Асошиетед Прес.

Мајкл Карпентер, американскиот амбасадор во Организацијата за безбедност и соработка во Европа, во понеделникот рече дека САД веруваат оти Кремљ, исто така, ќе го признае јужниот град Керсон како независна република. Ниту еден потег нема да биде признаен од САД или нивните сојузници, рече тој.

Русија планира да одржи лажни референдуми во регионите Доњецк и Луганск кои „ќе се обидат да додадат слој на демократски или изборен легитимитет“ и да ги приклучат ентитетите кон Русија, рече Карпентер. Тој, исто така, рече дека има знаци дека Русија ќе организира гласање за независност во Керсон.

Градоначалниците и локалните законодавци таму се киднапирани, услугите на интернет и мобилни телефони се прекинати и наскоро ќе биде наметната руска училишна програма, рече Карпентер. Украинската влада вели дека Русија ја вовела својата рубља како валута таму.

Во неделата повеќе од 100 луѓе, вклучително и постари жени и мајки со мали деца, ја напуштија челичарницата Азовстал во Мариупол, која е во урнатини и со автобуси и амбулантни возила тргнаа кон градот Запорожје, кој е под контрола на Украина, на околу 230 километри северозападно. Заменик-градоначалникот на Мариупол Сергеј Орлов за Би-Би-Си изјави дека евакуираните напредуваат бавно.

Властите не дадоа објаснување за доцнењето.

Најмалку некои од цивилите очигледно биле однесени во село контролирано од сепаратистите поддржани од Русија. Руската војска соопшти дека некои избрале да останат во сепаратистичките области, додека десетици заминале на територијата под контрола на Украина.

Претходно, Украина ги обвинуваше московските трупи дека ги носат цивилите против нивна волја во Русија или областите под контрола на Русија. Кремљ го негираше тоа.

Руското бомбардирање на фабриката Азовстал продолжи по делумната евакуација, соопшти украинскиот баталјон Азов преку Телеграм.

Орлов рече дека се водат преговори на високо ниво меѓу Украина, Русија и меѓународните организации за евакуација на повеќе луѓе.

Евакуацијата на фабриката за челик, доколку биде успешна, би била редок напредок во неколкунеделното страдање во Мариупол. Претходните обиди да се отворат безбедни коридори надвор од јужниот пристанишен град и други места беа неуспешни, при што украинските власти ги обвинија руските сили за пукање и гранатирање по договорените рути за евакуација.

Пред евакуацијата за време на викендот, под надзор на Обединетите Нации и Црвениот крст, се веруваше дека во фабриката има околу 1.000 цивили заедно со околу 2.000 украински бранители, кои ги одбија руските барања да се предадат.

Околу 100.000 луѓе можеби сè уште се во Мариупол, кој имаше предвоено население од повеќе од 400.000 жители. Руските сили уништија голем дел од градот, заробувајќи цивили оставени со малку храна, вода, топлина или лекови.

Некои жители на Мариупол си заминаа сами, често со оштетени приватни автомобили.