fbpx

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

-

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема да ги признае резултатите од ваквите манипулативни референдуми, порача денеска шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Истовремено, министерот за надворешни работи предупреди дека употребата на нуклеарната војна во секојдневната политичка меѓународна реторика е преминување на психолошката бариера и доведува на чекор поблиску до таква можност.

Референдумите се организираат во четири територии, односно региони на Украина – Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја. Таму денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на окупираните украински подрачја во Русија.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free